My Favorite Movies


  snapperdamage's Rating My Rating
1
Donnie Darko (2001,  R)
Donnie Darko 5.0 Stars
My all-time favorite movie.
Click to Rate
2
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Click to Rate
3
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Click to Rate
4
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
Romeo + Juliet 5.0 Stars
I saw this seven times in the theatre.
Click to Rate
5
Requiem for a Dream (2000,  R)
Click to Rate
6
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Click to Rate
7
The Crow (1994,  R)
The Crow 5.0 Stars
Ive got a special place in my heart for this gem. Should have ended here though.
Click to Rate
8
Natural Born Killers (1994,  R)
Click to Rate
9
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas 5.0 Stars
Hunter s. thompson life was displayed with Loki-like charm. What else do you expect from johnny depp and benecio del toro?
Click to Rate
10
The Devil's Rejects (2005,  R)
The Devil's Rejects 5.0 Stars
Best family of villians ever.
Click to Rate
11
Gladiator (2000,  R)
Click to Rate
12
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1997,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 5.0 Stars
My favorite anime ever.
Click to Rate
13
The Good, the Bad and the Ugly (1967,  R)
Click to Rate
14
Mad Max (1980,  R)
Mad Max 5.0 Stars
The beginging of my favorite trilogy.
Click to Rate
15
Mad Max 2: The Road Warrior (1982,  R)
Mad Max 2: The Road Warrior 3.5 Stars
The bombs have dropped. Yay!
Click to Rate
16
Mad Max Beyond Thunderdome (1985,  PG-13)
Mad Max Beyond Thunderdome 5.0 Stars
The only this film lacks is another sequel.
Click to Rate
17
The Day After (1983,  Unrated)
The Day After 5.0 Stars
The movie that started my greatest fear.
Click to Rate
18
When the Wind Blows (1986,  PG)
When the Wind Blows 4.0 Stars
confused old people+nuclear war= tears
Click to Rate
19
I Married a Strange Person (1998,  Unrated)
I Married a Strange Person 5.0 Stars
One of the funniest things I have ever seen.
Click to Rate
20
Akira (1988,  R)
Click to Rate
21
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) 5.0 Stars
second favorite anime ever.
Click to Rate
22
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride 5.0 Stars
Tim burton....nuff said.
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments