My Favorite Movies


  SoltiviousErancience's Rating My Rating
1
Equilibrium (2002,  R)
2
Purgatory Flats (2003,  R)
3
Cadence (1989,  PG-13)
4
Confidence (2003,  R)
5
11:14 (2003,  R)
6
Layer Cake (2005,  R)
7
She's the One (1996,  R)
8
Forever Mine (1999,  R)
9
Music From Another Room (1997,  PG-13)
10
The Shape Of Things (2002,  R)
11
Wrong Turn (2003,  R)
12
U Turn (1997,  R)
13
Super Troopers (2001,  R)
14
Forgetting Sarah Marshall (2008,  R)
15
Old School (2003,  R)
16
Out Cold (2001,  PG-13)
17
Art School Confidential (2006,  R)
18
Accepted (2006,  PG-13)
19
100 Girls (2000,  R)
20
The Groomsmen (2006,  R)
21
Rocket Science (2007,  R)
22
Serendipity (2001,  PG-13)
23
Black Moon Rising (1986,  R)
24
Paparazzi (2004,  PG-13)
25
The Life of David Gale (2003,  R)
26
London (2006,  R)
27
Cellular (2004,  PG-13)
28
The Missing (2003,  R)
29
Love Actually (2003,  R)
30
Club Dread (2004,  R)
31
Beerfest (2006,  R)
32
Just Friends (2005,  PG-13)
33
P.S. (2004,  R)
34
Ronin (1998,  R)
35
Heaven's Prisoners (1996,  R)
36
Simply Irresistible (1999,  PG-13)
37
Kissing A Fool (1997,  R)
38
Cry Wolf (2005,  PG-13)
39
Crank (2006,  R)
40
Runaway Jury (2003,  PG-13)
41
Absolute Power (1997,  R)
42
The Exorcism of Emily Rose (2005,  PG-13)
43
Hostage (2005,  R)
44
Primal Fear (1996,  R)
45
Pretty Persuasion (2005,  R)
46
The House Next Door (2006,  Unrated)
47
Frequency (2000,  PG-13)
48
Shaun of the Dead (2004,  R)
49
Hot Fuzz (2007,  R)
50
Secretary (2002,  R)
51
American Pie (1999,  R)
52
Untamed Heart (1993,  PG-13)
53
The Cutting Edge (1992,  PG)
54
Mulholland Drive (2001,  R)
55
10 (1979,  R)
56
Just Cause (1994,  R)
57
The Temp (1993,  R)
58
Laws of Attraction (2004,  PG-13)
59
The River King (2005,  R)
60
Beautiful Girls (1996,  R)
61
At Close Range (1986,  R)
62
Drop Dead Sexy (2005,  R)
63
Croupier (2000,  Unrated)
64
Eulogy (2004,  R)
65
Not Another Teen Movie (2001,  R)
66
21 Grams (2003,  R)
67
Death Wish (1974,  R)
68
Sudden Impact (1983,  R)
69
Desperate Hours (1990,  R)
70
The Eiger Sanction (1975,  R)
71
Keeping the Faith (2000,  PG-13)
72
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
73
The Dead Pool (1988,  R)
74
Love Comes to the Executioner (2006,  R)
75
Cruel Intentions (1999,  R)
76
Wedding Crashers (2005,  R)
77
40 Days and 40 Nights (2002,  R)
78
After Hours (1985,  R)
79
The Daytrippers (1997,  R)
80
Closer (2004,  R)
81
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
82
Boys and Girls (2000,  PG-13)
83
Waiting (2005,  R)
84
Superbad (2007,  R)
85
Powder (1995,  PG-13)
86
Looker (1981,  PG)
87
Three O'Clock High (1987,  PG-13)
88
Daylight (1996,  PG-13)
89
Her Alibi (1989,  PG)
90
Road Trip (2000,  R)
91
Eurotrip (2003,  R)
92
The Hot Chick (2002,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments