My Favorite Movies


  someguywithapineapple's Rating My Rating
1
Clerks (1994,  R)
Clerks 4.5 Stars
A Pure Classic, Extremly funny, Its Kevin Smith's 1st Movie and One of his best !

Quote:"Watta do you mean there's no Ice, I gotta Drink this coffee HOT !?" ^_^.

Another Quote: "Yeah, Do you have that movie with that guy who did that other movie with that other guy that was made last year... I think" ^__^
Click to Rate
2
The Butterfly Effect (2004,  R)
The Butterfly Effect 4.5 Stars
The question that was posed to me at the begining of the movie was "Can Ashton Kutcher act?", By the end of the movie I had gathered an awnser... It was "Yes, he can". Amy Smart on the other hand can not...

But she is hot >.>

I can also relate to Evan (Kutcher) in a few different ways (I even look a little like him in his teenage persona :P) But back to the movie...
I was kinda glad I didn't watch this with my parents, They may of got a little edgey of the theme's presented in the movie, and me watching them.
I also have always had a facsanation with time travel & the chaos theory, which was one of the reasons I wanted to see the movie, an Im glad I did.
I could further on this reveiw, but I can put it in a nut shell and say "WATCH THE FUCKING MOVIE".

Yep, I'll put it a nut shell xD
Click to Rate
3
Memento (2000,  R)
Memento 4.5 Stars
Holy shit... I'm highly considering buying this movie, For 2 reasons...
1) It's fucking Brilliant
2) It's going to need that many watches to fully understand it.

In the start of this movie you are a confused person going "WTF" at everything that is being said.

Half way through this movie your going "Oh.. Yep, Yep.

At the end of this movie your going"..................... Im gonna watch that again"

Guy Pearce was Pretty good as far as it goes... But the real thing that makes it what it is... Is the plot and how the story is being told. Very original, and very well put off.

Overall: It may need another watch. xD
Click to Rate
4
Shaun of the Dead (2004,  R)
Shaun of the Dead 4.5 Stars
This Movie Has the 2 most Important things you need in a movie
1: Comedy
2: Zombies

The Starting Is Halrious, The Middle is Halirious, But near the ending is get's alittle Dark.. But still has some great Lines

One of the best movies to have graced the Comedy Genre
Click to Rate
5
The Fisher King (1991,  R)
The Fisher King 5.0 Stars
I am seriously stuck for words...

Just go watch it.
Click to Rate
6
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1998,  R)
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 4.5 Stars
Unbeliveable, The Story is Great, The Actor's are Great, The whole movie is Bloody Great !
Click to Rate
7
Gettin' Square (2003,  Unrated)
Gettin' Square 5.0 Stars
Best..Australian..Movie..EVER!!
Click to Rate
8
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) 5.0 Stars
On The Crazed Disturbing Level.. This movie Gets 5 Stars >_>

On the Enchanting And Beautiful Level.. This Movie Gets 5 Stars ^_^
Click to Rate
9
Eurotrip (2003,  R)
Eurotrip 4.5 Stars
XD!

What to say... Fucking Halirious.

Shit, Vinnie Jones made me crack up everytime he swore. xD
Click to Rate
10
Snatch. (2001,  R)
Snatch. 4.5 Stars
One Of The Most Brilliant Movies of all Time.. Halirious & Tones Of Action.. Its Just Magnificent.. Pure Genius
Click to Rate
11
United 93 (2006,  R)
United 93 4.5 Stars
Extreme Suspence was Running Through Me the whole way through this movie, Absoultly Stunning. I have always Foung 9/11 stoys & Movies Interesting and this was one of the best. Nice acting by everyone on The Plane.

Spectacular Movie
Click to Rate
12
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl 4.5 Stars
Awsome, The Perfect actor's were set for there roles, A Great Comedy/Action Movie. 4 & A Half stars
Click to Rate
13
Wayne's World (1992,  PG-13)
Wayne's World 4.5 Stars
Absolutly great, there is alway's something to laugh about.. In My Opinion one of the most Underated Comedy's Ever
Click to Rate
14
Big Fish (2003,  PG-13)
Big Fish 5.0 Stars
One of the best movies ever made, Absoultly Stunning Story & Great Cast
Click to Rate
15
Kenny (2008,  PG-13)
Kenny 5.0 Stars
Top Auzzie movie. I Laughed for ages. A great Mockumentary. If I could I would give it 5 and a half stars !
Click to Rate
16
Clerks II (2006,  R)
Clerks II 5.0 Stars
One of the BEST Comedy's around, Classic moments and The best Acting From Jayson Mewes And Kevin Smith (Jay And Silent bob) And Elias was hell funny too, Also Jayson Lee (My name is Earl) Had a short cameo in there as "Pickle Fucker"

Quote: "If God made man, and Man made Transformers.. Then Transformers are a gift from God" ^_^
Click to Rate
17
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D) (1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D) 4.5 Stars
Great Great Great, Awsome movie, Great song's (my favorate is This is Halloween) Realy good movie
Click to Rate
18
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
Jay and Silent Bob Strike Back 4.5 Stars
Extremly funny, Some how i thought it was going to be stupid before I saw it but now It's one of my fav's
Click to Rate
19
Batman Begins (2005,  PG-13)
Batman Begins 4.5 Stars
Out of all the Batman movies I Think this is the strongest, It gives a whole differnt insight into the Life of Batman
Click to Rate
20
The Prestige (2006,  PG-13)
The Prestige 4.5 Stars
This movie is great, Exellently done and spetacular acting and story line
Click to Rate
21
Stand by Me (1986,  R)
Stand by Me 4.5 Stars
This story is beautiful, The kids are great mates, It is a must see
Click to Rate
22
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
The 40 Year Old Virgin 4.5 Stars
Hell funny, I didn't think It was goning to be that good but after I watched it it left me in Stiches
Click to Rate
23
Donnie Darko (2001,  R)
Donnie Darko 4.5 Stars
Awsome, This is realy great. Bit confusing though none the less still great
Click to Rate
24
Fight Club (1999,  R)
Fight Club 4.0 Stars
It was good.

Confusing but good.

Norton kicked ass

Pitt kicked ass

I had big expectations so mabey that made it feel a little lesser then it should off..

I may need to watch it again.
Click to Rate
25
Thelma & Louise (1991,  R)
Thelma & Louise 4.5 Stars
Exellent movie, Beautiful story
Click to Rate
26
Final Fantasy VII - Advent Children (2005,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children 4.5 Stars
This movie ROCKS!! It has awsome fight scenes and an awsome story. Rino and Rude are the perfict roles for the comedy relief
Click to Rate
27
Shanghai Noon (2000,  PG-13)
Shanghai Noon 4.5 Stars
This movie is awsome, great action and funny lines
Click to Rate
28
Shanghai Knights (2003,  PG-13)
Shanghai Knights 4.5 Stars
Hell yeah, This and the 1st one Rocks
Click to Rate
29
School of Rock (2003,  PG-13)
School of Rock 4.5 Stars
No your not hardcore, unless you live hardcore, and the legend of the rent WAS WAY HARDCORE !!! Awsome movie
Click to Rate
30
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
Dumb and Dumber 4.5 Stars
I recently watched this again, Oh boy... It was fucking hilarious.


Now watching as a little older, I can laugh at the jokes and UNDERSTAND them. Something I failed while watching this as a kid :P
Click to Rate
31
American Pie (1999,  R)
American Pie 4.5 Stars
This movie absolutly halrious
Click to Rate
32
The Brothers Grimm (2005,  PG-13)
The Brothers Grimm 4.0 Stars
Awsome Fantasy themes and great Acting by all (but i wanted the french guy to die)
Click to Rate
33
Capote (2005,  R)
Capote 4.5 Stars
This movie was exellent, It had awsome acting from Philip Seymour Hoffman, And it was great all the way through
Click to Rate
34
Bill & Ted's Excellent Adventure (1989,  PG)
Bill & Ted's Excellent Adventure 4.0 Stars
Non-stop laugh's Absolutly great !!
Click to Rate
35
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
Monty Python's The Meaning of Life 4.5 Stars
This is the "Python" Series best one..

Absoulte Randomness & Brillaince.
Click to Rate
36
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
Monty Python and the Holy Grail 4.5 Stars
Funny, Funny, Funny
Click to Rate
37
The Lion King (1994,  G)
The Lion King 4.0 Stars
this is the king of all movies
Click to Rate
38
Love Actually (2003,  R)
Love Actually 4.5 Stars
yeah i know it's a chick flick but it just makes me feel good when i watch it
Click to Rate
39
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Kill Bill, Volume 2 4.0 Stars
I must say I was surprised...

After watching the first one and watching a few hundred people gettingf there faces choped off I was expecting the same thing.. (The killing is fun at the start... But gets gets stupid after a while)
Anywho... This one is better then Vol 1, Bassicaly because there was the Vilonce.. aaaand the interesting Plot.
Yeah... At all the satires of her punching all suddenly make sense. :P

Revenge is such a bitch.
Click to Rate
40
Dead Poets Society (1989,  PG)
Dead Poets Society 4.5 Stars
"Carpe Diem, Seize the day, boys"

Holy crap this movie is great.

Over the past few weeks my respect for Robin Williams has sky rocketed (I recently watched "The Fisher King")
I also relate to the boys in it amazingly well.
Click to Rate
41
Toy Story (1995,  G)
Toy Story 4.5 Stars
"Im Woody, Howdy Howdy Howdy"

Me watching this again as a teenager took me back for a walk down memory lane.
Click to Rate
42
About a Boy (2002,  PG-13)
About a Boy 4.5 Stars
An exellent movie, well done and just great to watch
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments