Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  SomewhereElse's Rating My Rating
1
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
Miss Congeniality 5.0 Stars
Hilarious! Sandra Bullock is perfect for the part. It's my FAVE!!=D
Click to Rate
2
Hairspray (2007) (2007,  PG)
Hairspray (2007) 5.0 Stars
FANTASTIC!=D This was an absolute joy to watch. The music was up-beat, the acting and singing was great=) John Travolta as a woman didn't really throw me, but still, I'd JOYOUSLY watch this movie again...(and again and again and again) =P.
Click to Rate
3
Mulan (1998,  G)
Mulan 5.0 Stars
This has been my fave since I was a kid. And STILL it's my fave. :):) It's a great, GREAT movie. :D
Click to Rate
4
Batman Begins (2005,  PG-13)
Batman Begins 5.0 Stars
AMAZING! Not only the best Batman movie, not even only the best superhero movie I've ever seen, but one of the best movies I've ever seen! Christopher Nolan's directing shines through the screen and Christian Bale is a fantastic Batman, and Micheal Caine great as the butler, Alfred. This movie is gripping, adventurous, emotional, and pretty dang creepy. Fantastic!:) One of my faves.
Click to Rate
5
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl 5.0 Stars
One of the best movies I've ever seen!:) Fantastic adventure, and so many superb actors. Captain Jack Sparrow is now one of my favorite characters in movie history, (which Johnny Depp plays fantasticly) and Orlando Bloom is SO hot.:)
Click to Rate
6
Freedom Writers (2007,  PG-13)
Freedom Writers 5.0 Stars
An incredibly inspirational movie about how everybody has a story and, also--about having the courage to do the right thing, even when everyone else says you can't. Incredible. It seriously inspired me to be a better person (yeah, i know that suonds cheesy, but dead serious it did:) ). Man, I wish every class room was like that one.
Click to Rate
7
My Girl (1991,  PG)
My Girl 5.0 Stars
LOVE this movie. So cute, so funny, so sad. An absolute classic.:)
Click to Rate
8
The Incredibles (2004,  PG)
The Incredibles 5.0 Stars
GREAT GREAT MOVIE. :):)
Click to Rate
9
Flushed Away (2006,  PG)
Flushed Away 4.5 Stars
Oh, loved this movie! :) This is the classic cartoon humor that makes it similar to Looney Tunes and Tom and Jerry (I know, yer probably thinking, she's CRAZY comparing it to Looney Tunes! but it's true!=P) it was SO funny :P Alot better than I expected. Lots of really great characters --especially those slugs. They were AWESOME:P I'll admit some of it was pretty stupid, but for most of it, I really enjoyed it.
Click to Rate
10
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
Spider-Man 3 4.5 Stars
Quote: "Uncle Ben wouldn't want us to have revenge in our hearts. Revenge is like a poison. It takes us over until it turns us into something ugly."
OMGOSH! LOVE this movie!:) it's so cool. Best Spider Man movie yet in my opinion. Crap it was good. It WOULD get 5 stars if the dialogue wasn't so dang cheesy. But wutevs:) The special effects are amazing and the plot's gooood:)
(lol Spidey's EMO! lol)
Click to Rate
11
A Walk to Remember (2002,  PG)
A Walk to Remember 4.5 Stars
Funny, sad and soooo romantic! It's a beautiful story of a teenage love.
Click to Rate
12
The Holiday (2006,  PG-13)
The Holiday 5.0 Stars
OMGOSH! This is the cutest love story ever! All the acting was fantastic and the writing is fantastic as well. It really shows you that even after all those heartbreaks there's still hope and still a guy out there that loves you. You are garunteed to laugh and gasp and say more than just a few "awws". :):) It made me feel so happy afterwards, and all fuzzy inside=P lol. Loved this movie and I recomend it to anyone!!
p.s....I LOVE the music in it too. It really, truly matches the mood of the movie. EXCELLENT! And might I add that Jude Law is absolutely dreamy in this movie?
Click to Rate
13
The Prestige (2006,  PG-13)
The Prestige 4.5 Stars
I absolutely loved this movie. The twist at the end was SO surprising--when the movie ended and the credits began to roll, I turned to my mom and sister and was like "Holy cow! No way!". It's amazing. Great acting by Hugh Jackman, Christian Bale, Scarlett Johansson, and Micheal Caine. Even though this movie was pretty dark, the suspense was amazing and you'll deffinitely want to watch it more than just once. I love the moral about how revenge and obsession can truly ruin your life.
Quote:>>Maybe I'm just biding my time. One day I might open my hand...ask you 'Are you watching closely?'...maybe a magic word or two. And then I'll be--gone.<<
AMAZING!
Click to Rate
14
Music and Lyrics (2006,  PG-13)
Music and Lyrics 4.5 Stars
Omgosh! Loved this movie!=D Funny, touching and delightful. Hugh Grant and Drew Barrymore are superb together. I seriously enjoyed this movie and recomend it to anyone.
Click to Rate
15
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 4.0 Stars
Remember the good old days when Barbossa was the bad guy, Will was the main character and these movies didn't run for 2 and a half hours at the least?
Yeaaah, those were good times. This WAS a really good movie. Spectacular special effects, every single emotion you could ever feel and Captain Jack Sparrow is more classic than ever. But the plot was confusing--though very creative--and SO MANY PEOPLE DIED! Well, to be honest you probably won't be missing any of them (I'm certainly not...well except two:(). But I'll let you watch it yourself and see what I mean.
Click to Rate
16
Honey (2003,  PG-13)
Honey 4.0 Stars
Loved this movie!!:) It's awesome. I felt so much like dancing, or taking hip hop lessons after I saw it=P hahaha
Click to Rate
17
Liar Liar (1997,  PG-13)
Liar Liar 4.0 Stars
HILARIOUS! Jim Carrey is great in this movie. Lot's of classic moments that will have you cracking up--I was practically falling off the couch with laughter.:):)
>It's--THE CLAW!< lol!
Click to Rate
18
Cast Away (2000,  PG-13)
Cast Away 4.5 Stars
Fantastic movie about a man who has to survive on a desert island. Tom Hanks gives yet another great performance. This movie will make you laugh, cry, and probably make you never want to go an airplane again=P (That's how i felt after watching it. I was paranoid for like 2 weeks! lol)
Click to Rate
19
Holes (2003,  PG)
Click to Rate
20
She's the Man (2006,  PG-13)
She's the Man 4.5 Stars
SO hilarious!!:) I loved this movie. I was laughing SO hard. And it's cool, cause it's one of those teen movies that alot of guys enjoy too. SOOOO funny!:)
>Do you like cheese? >More than any animal biproduct!< lol that's awesome.
Click to Rate
21
Balto (1995,  G)
Balto 4.5 Stars
This was my fave as a kid and I STILL watch it=P Disney delivers another absolute classic with this:):)
Click to Rate
22
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness 5.0 Stars
WOW!:D I love this movie:) I love how it compared the poor life to the rich life, and how it gave you a different perspective on the poor life. It's a great great great great movie:)
Click to Rate
23
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring 4.5 Stars
The best out of the trilogy:) (in my opinion anyway). Great action and one of those fantasy movies I actually enjoyed. (So many fantastic actors:) Dominic Monaghan ROX!::D)
Click to Rate
24
Ice Age (2002,  PG)
Ice Age 4.5 Stars
Absolutely hilarious movie. I laughed SO hard :) It's hilarious, delightful, and charming. An absolute keeper in my opinion. ( They shouldn't have made a second tho).
>>"You have beautiful eyes:)<<
Click to Rate
25
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow 4.0 Stars
A really great movie.:) Jake Gyllenhaul is so cute. It's a really fantastic, exciting movie.
Click to Rate
26
What About Bob? (1991,  PG)
What About Bob? 4.0 Stars
Absolutely hilarious! Deffinitely one of my favorite comedies. Bill Murray it SO funny. I love the part where they're trying to wake him up. You can tell that he's really trying not to laugh at that part.
Click to Rate
27
Finding Neverland (2004,  PG)
Finding Neverland 5.0 Stars
Omgosh. Loved this movie=D The acting is fantastic, the writing is fantastic. It's a great movie.
Click to Rate
28
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Bruce Almighty 3.5 Stars
HILARIOUS! It was pretty rude, and had a few major swears, which kind of ruined it. But I was laughing SO HARD.The news station scene is like, my favorite scene in comedy history.=P And of coarse Jim Carrey rox:)
Click to Rate
29
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook 3.5 Stars
A totally romantic movie. So sad, and yet it'll make you feel so--like 'awww!'. I LOVED it.
Click to Rate
30
Nick of Time (1995,  R)
Click to Rate
31
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
A Beautiful Mind 4.0 Stars
Beautiful. A fantastic twist. A great movie of deep thought and what really matters in life.
Click to Rate
32
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
Napoleon Dynamite 4.0 Stars
REALLY hilarious. You have to see it twice though, to really appreciate it.
>"Are you drinking 1% because you think you're fat? Kuz you're not. You could be drinking whole milk if you wanted."
Click to Rate
33
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
13 Going on 30 (Suddenly 30) 4.0 Stars
So funny, and SO cute. I love Jennifer Garner, and Mark Ruffalo, and Andy Serkis in this movie!!:) they were all so fantastic at their parts. Two thumbs up :D
Click to Rate
34
Duplex (Our House) (2003,  PG-13)
Duplex (Our House) 4.5 Stars
SUCH A HILARIOUS MOVIE! Ben Stiller is fantastic, and I love the ending=P
Click to Rate
35
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire 4.0 Stars
OO! deffinitely the best harry potter film yet! I seriously cried when that one guy died, and I can't wait until the fifth one comes out:)
Click to Rate
36
The Emperor's New Groove (2000,  G)
The Emperor's New Groove 4.5 Stars
A silly, hilarious, and hugely entertaining movie. XD I laughed so hard when I saw it.
Click to Rate
37
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix 5.0 Stars
LOVED IT! Exciting, great new characters and SO visually stunning!:) It WAS kind of off of the book (especially the last thing in the Mininstry of Magic...But what can you do??=P) And is Rupert Grint hott or what??:)
Click to Rate
38
Madagascar (2005,  PG)
Madagascar 4.0 Stars
Great movie!:) Deffinitely one of my favorite computer animated movies. King Julian is SO awesome. The penguins are great, too.
>Now who'd like a cookie?!< hahaha=P
Click to Rate
39
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days 4.0 Stars
Really hilarious, and oh so romantic:) Kate Hudson does a great job of playing a ditz, and so does Matthew McConaughey (at his part=P). I seriously recomend it to anybody on a date or somthing. It's SO funny!
Click to Rate
40
The Village (2004,  PG-13)
The Village 4.0 Stars
This is a wowzer. It's creepy, clever, and one that I really enjoyed. I even jumped a little bit=P.Again, great directing by M. Night, and a really great story.
Click to Rate
41
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
The Talented Mr. Ripley 3.5 Stars
Very interesting movie. Well acted, and very sinister. I watched it on the TV, and I went to bed feeling very bitter. Sucks how ahem, YOU KNOW WHO died in the middle of the movie. He's so much cuter than THAT OTHER GUY;)
Very thrilling, though, and VERY unexpected. I liked how the twist wasn't JUST at the very end.
Click to Rate
42
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 4.5 Stars
Hilarious and lots of fun to watch. REALLY entertaining:) Jim Carrey is SO funny in this movie...even as the bad guy he's awesome:) My fave part was when they're in Aunt Josephine's house and it's getting ripped apart by the hurricane.
Click to Rate
43
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
Spider-Man 2 4.0 Stars
Finally a sequal that is better than the first!:) Great special effects, action and a good moral.
>Somtimes, in order to do the right thing, we have to give up what we want most, even our dreams<
Great movie:)
Click to Rate
44
Night at the Museum (2006,  PG)
Night at the Museum 4.0 Stars
This movie is absolutely HILARIOUS! Of coarse, there were those parts that were kind of stupid, but all in all it was SO funny! XD I was laughing SO hard=P And it was so creative, too.My fave part had to be when they were trying to deflate the tire. The whole theater was cracking up at that part=P oooh, good times...
Click to Rate
45
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand 3.5 Stars
The best X-Men movie there is! Great action. (And Hugh Jackman ROX!XD). Lots of cool characters are introduced in this movie too. (Angel is SO cool:))
Click to Rate
46
Just Like Heaven (2005,  PG-13)