My Favorite Movies
Movies from all genres that make me laugh, make me cry, make me happy and make me love movies even more! My all time favourite movies from the favourites.
| sonic5's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
A Knight's Tale (2001, PG-13) |
|
| 2 |
August Rush (2007, PG)
If ever I have watched a movie about hope and beauty, this one, would surpass them all. I love both the lead actors in the movie and the story line was amazing. You could really feel the music and the emotions. He believed he would find his parents and he did. It was a beautiful love story too. To meet someone for the first time and feel so much for them in an instant. To have it shape your life with such force, is amazing. Loved it!!! |
|
| 3 |
Beauty and the Beast (1991, G) |
|
| 4 |
Becoming Jane (2007, PG) |
|
| 5 |
Blade (1998, R) |
|
| 6 |
Blood and Chocolate (2007, PG-13) |
|
| 7 |
Chinatown (1974, R) |
|
| 8 |
Equilibrium (2002, R) |
|
| 9 |
Ever After - A Cinderella Story (1998, PG-13) |
|
| 10 |
Girl With a Pearl Earring (2003, PG-13) |
|
| 11 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001, PG) |
|
| 12 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002, PG) |
|
| 13 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004, PG) |
|
| 14 |
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005, PG-13) |
|
| 15 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007, PG-13) |
|
| 16 |
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009, PG)
I have never been more impressed with any other movie saga than I have with this one. They haven't made too many changes or omitted too many things from the book. Each character is being played by an actor that does the role justice and it's just beautiful watching something I have loved reading come to life before my eyes. Just as when I was reading the book, the part where Dumbledore died, really got to me. Oh, Harry has lost so many people he's loved in his life it was just heart wrenching to see him lose another, this time on the screen. Really enjoyed watching it!!! It didn't even feel like the movie was more than two hours long. I cannot wait for the next one .... |
|
| 17 |
Hitch (2005, PG-13) |
|
| 18 |
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) (2001, R) |
|
| 19 |
Love Actually (2003, R) |
|
| 20 |
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) (2004, R)
Makes you wonder can love be so destructive and yet be so beautiful at the same time? I am a little confused as to what happened in the ending so did they died forever in each others arms or did they live a long life together. Either way it was a strange and captivating movie showing you how diverse love can be and no matter what ... we can find our other half. Even if it takes most of our life for us to realize just who that person is. |
|
| 21 |
Original Sin (2001, R) |
|
| 22 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 23 |
Pocahontas (1995, G) |
|
| 24 |
Pride and Prejudice (2005, PG) |
|
| 25 |
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999, PG-13) |
|
| 26 |
Queen of the Damned (2002, R) |
|
| 27 |
Sleepy Hollow (1999, R) |
|
| 28 |
Something's Gotta Give (2003, PG-13) |
|
| 29 |
Spawn (1997, PG-13) |
|
| 30 |
The Covenant (2006, PG-13) |
|
| 31 |
The Invisible (2007, PG-13)
I'm not saying there weren't any flaws in this movie but I really, really loved it. To be given a second chance at life would be an amazing experience. Nick (Justin Chatwin) had really misunderstood a lot of people in his life. Some people he really couldn't have understood without this "out of body" experience like Annie (Margarita Levieva) who was the one who saved him in the end. Other people he thought he understood like his mother (Marcia Gay Harden) but in the end he got that he hadn't understood what his mother was feeling after his father death. It just goes to show you, you can't really expect the typical out of life and if you think you completely know someone, you really don't. |
|
| 32 |
The Lake House (2006, PG) |
|
| 33 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 34 |
The Mummy (1999, PG-13) |
|
| 35 |
The Mummy Returns (2001, PG-13) |
|
| 36 |
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004, G) |
|
| 37 |
The Red Violin (1999, R)
Such a beautiful movie with some great components I absolutely adore. It was quite interesting how they unfolded each story with the red violin and joined them all together. Guess some people's souls have too much to give so they get reincarnated over and over again. This is why I love all things old, things from the past they all have such amazing stories most of which we will never know. Everything is such a mystery, it's beautiful. I absolutely love violins it's the music my soul recognized the most. |
|
| 38 |
The Snow Walker (2003, PG) |
|
| 39 |
The Village (2004, PG-13) |
|
| 40 |
Transformers (2007, PG-13) |
|
| 41 |
Troy (2004, R) |
|
| 42 |
Underworld (2003, R) |
|
| 43 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
| 44 |
Wimbledon (2004, PG-13) |













































theaterprincess24 posted 508 days ago
You have many of my favorite movies on here/