Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  SoonerCel's Rating My Rating
1
The Passion of the Christ (2004,  R)
Click to Rate
2
Pride and Prejudice (2005,  PG)
Click to Rate
3
Sense and Sensibility (1995,  PG)
Click to Rate
4
The Shawshank Redemption (1994,  R)
Click to Rate
5
Blood Diamond (2006,  R)
Click to Rate
6
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
Click to Rate
7
My Cousin Vinny (1992,  R)
Click to Rate
8
The Notebook (2004,  PG-13)
Click to Rate
9
Hotel Rwanda (2005,  PG-13)
Hotel Rwanda 5.0 Stars
Excellent movie
Click to Rate
10
The Long Walk Home (1990,  PG)
Click to Rate
11
Say Anything... (1989,  PG-13)
Click to Rate
12
Superman Returns (2006,  PG-13)
Click to Rate
13
Father of the Bride (1991,  PG)
Father of the Bride 5.0 Stars
Hilarious!
Click to Rate
14
Secondhand Lions (2003,  PG)
Click to Rate
15
Nine to Five (9 to 5) (1980,  PG)
Click to Rate
16
The Stepford Wives (2004,  PG-13)
Click to Rate
17
What About Bob? (1991,  PG)
Click to Rate
18
The Green Mile (1999,  R)
Click to Rate
19
Practical Magic (1998,  PG-13)
Click to Rate
20
The Usual Suspects (1995,  R)
Click to Rate
21
The Princess Bride (1987,  PG)
Click to Rate
22
Heathers (1988,  R)
Click to Rate
23
The Family Stone (2005,  PG-13)
Click to Rate
24
Driving Miss Daisy (1989,  PG)
Click to Rate
25
Places in the Heart (1984,  PG)
Click to Rate
26
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
Click to Rate
27
Shining Through (1992,  R)
Click to Rate
28
The American President (1995,  PG-13)
Click to Rate
29
Mickey Blue Eyes (1999,  PG-13)
Click to Rate
30
Beaches (2002,  PG-13)
Click to Rate
31
Liar Liar (1997,  PG-13)
Click to Rate
32
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Click to Rate
33
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
Click to Rate
34
Where the Heart Is (2000,  PG-13)
Click to Rate
35
Father of the Bride Part II (1995,  PG)
Click to Rate
36
The Jerk (1979,  R)
Click to Rate
37
Kiss The Girls (1997,  R)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments