Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  SophiaPassionQueenOf's Rating My Rating
1
Sparkle (1976) (1976,  PG)
Click to Rate
2
Cooley High (1975,  PG)
Click to Rate
3
The Five Heartbeats (1991,  R)
Click to Rate
4
The Color Purple (1985,  PG-13)
Click to Rate
5
Titanic (1994,  Unrated)
Click to Rate
6
Car Wash (1976,  PG)
Click to Rate
7
The Mack (1973,  R)
Click to Rate
8
Let's Do It Again (1975,  PG)
Click to Rate
9
Uptown Saturday Night (1974,  PG)
Click to Rate
10
Superfly (1972,  R)
Click to Rate
11
Claudine (1974,  PG)
Click to Rate
12
Cornbread, Earl and Me (Hit the Open Man) (1975,  PG)
Cornbread, Earl and Me (Hit the Open Man) 5.0 Stars
They shot!!! Cornbread...
Click to Rate
13
Jo Jo Dancer, Your Life is Calling (1986,  R)
Click to Rate
14
Black Mama, White Mama (1972,  R)
Click to Rate
15
Blacula (1972,  PG)
Click to Rate
16
Mandingo (1975,  R)
Click to Rate
17
Black Shampoo (1976,  PG-13)
Black Shampoo 4.0 Stars
Wasn't nothing PG-13 about that movie lol
Click to Rate
18
Abby (,  Unrated)
Click to Rate
19
Shaft (1971,  R)
Click to Rate
20
Frogs (1972,  PG)
Click to Rate
21
Bucktown (1975,  R)
Click to Rate
22
Black Caesar (1973,  R)
Click to Rate
23
Black Belt Jones (1974,  R)
Click to Rate
24
Coffy (1973,  R)
Click to Rate
25
Lady Sings the Blues (1972,  R)
Click to Rate
26
Mahogany (1975,  PG)
Click to Rate
27
Penitentiary (1979,  R)
Click to Rate
28
Penitentiary 2 (1982,  R)
Click to Rate
29
The Wiz (1978,  G)
Click to Rate
30
Mother, Jugs & Speed (1976,  PG)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments