My Favorite Movies


  1. southerneagle78
  2. Jimmie

My favorite movies.

  southerneagle78's Rating My Rating
1
The Shawshank Redemption (1994,  R)
The Shawshank Redemption 5.0 Stars
A movie about hope, the power of friendship, and the triumph of the human spirit. An absolute masterpiece with amazing performances by everyone involved, especially Morgan Freeman and Tim Robbins. The greatest movie I have ever seen. I'd recommend it to anyone.
Click to Rate
2
Once Upon a Time in the West (1969,  PG-13)
Once Upon a Time in the West 5.0 Stars
Not just one of the best Westerns ever made, but one of the greatest films ever made, period. Everything about this film is amazing. Outstanding performances by Henry Fonda, Claudia Cardinale, Charles Bronson and Jason Robards. Beautiful scenery, an amazing score, great story, well built tension. Just an amzing movie. Highly Recommended.
Click to Rate
3
Schindler's List (1993,  R)
Schindler's List 5.0 Stars
An absolute masterpiece, directed by Steven Speilberg. This is a story about redemption. A story about how one man, not an army, can make a difference. Both heartwarming and heartbreaking. This film reminds us of a time that most of us would like to forget, but shouldn't.
Click to Rate
4
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
5
The Green Mile (1999,  R)
Click to Rate
6
The Departed (2006,  R)
Click to Rate
7
Blazing Saddles (1974,  R)
Click to Rate
8
Casino (1995,  R)
Click to Rate
9
The Blues Brothers (1980,  R)
The Blues Brothers 5.0 Stars
This movie is a blast! Equal parts comedy, action/adventure, and musical. Fun music, hilarious slapstick-style comedy and great car chases. Tons of cameos. Just a fun movie. I would recommend it to anyone that just wants to sit back and enjoy themselves.
Click to Rate
10
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
Click to Rate
11
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
The Texas Chainsaw Massacre 5.0 Stars
Endlessly imitated, never duplicated. The concept is simple - five teenagers driving through rural Texas happen upon a deranged, psychotic family - yet it is one of the most frightening movies I have ever seen. By today's standards, there is very little gore. But what makes this film so powerful is the dark atmosphere and the fear of the unknown. Everything is not spelled out to you, so much is left to the imagination. Mounting suspense and paranoia overcome the viewer slowly, letting your imagination run wild. Simply one of the greatest horror movies of all time. And I would say one of the greatest movies of all time, period.
Click to Rate
12
The Man Who Shot Liberty Valance (1962,  Unrated)
Click to Rate
13
The Exorcist (1973,  R)
Click to Rate
14
Saw (2004,  R)
Click to Rate
15
The Mist (2007,  R)
The Mist 4.5 Stars
Everything that director Frank Darabont touches that comes from Stephen King turns to gold! It is rare to find a good entertaining horror movie with a great story, great acting, great character development (you know, so you actually care about what happens to people when danger lurks... what a concept!), great pacing, and is genuinely creepy. You'll get that all here, as well as what has got to be one of the most shocking endings in movie history. An amazing movie that I would highly recommend. Whereas one of Darabont's other King adaptations, The Shawshank Redemption, is about hope, this is more about hopelessness, so it may not be for everyone.
Click to Rate
16
Porky's (1981,  R)
Click to Rate
17
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
Click to Rate
18
Smokey and the Bandit (1977,  PG)
Click to Rate
19
GoodFellas (1990,  R)
Click to Rate
20
Unforgiven (1992,  R)
Unforgiven 4.5 Stars
One of Eastwood's best movies, and probably his best western. Good story, complex characters. There really are no heroes or villains in this movie. You could probably find a way to relate to the thinking of just about every character in this movie. What you have is Eastwood as the protagonist, and antagonist Gene Hackman as the hard-nosed sherriff, who is probably more morally right than Eastwood's "reformed" killer character. Eastwood and Hackman put in amazing performances, with great performances also by Morgan Freeman and Richard Harris.
Click to Rate
21
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Click to Rate
22
28 Days Later (2003,  R)
Click to Rate
23
Braveheart (1995,  R)
Click to Rate
24
Carrie (1976,  R)
Click to Rate
25
Rocky (1976,  PG)
Click to Rate
26
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight 4.5 Stars
One of the two greatest comic book movies ever made, with only Batman Begins being in it's league. Batman Begins may be a better movie overall, as there were actually a few things I didn't care for in this. The biggest things being that Two-Face's burnt face didn't look very realistic, and I thought that by the time Harvey Dent morphed into Two-Face late in the movie they rushed his character a little too fast for my taste. They also seemed to be reaching for a reason to have Morgan Freeman's character as Lucious Fox in the movie. Many of his scenes seemed unnecessary (can't believe I just wrote that about Morgan Freeman), and that seemed to throw the pacing off in a few spots in the movie. Other than those minor gripes, the movie was outstanding, with outstanding performances by everyone involved, especially the performance of Heath Ledger as The Joker. This was one of the most amazing performances I have ever seen in a movie, period, and had he not passed I really believe this would have shot him into superstardom. The movie was very dark and haunting, and is one of the best comic book, action and crime drama movies ever made. Highly recommended, especially for Ledger's performance, to which I can't give enough praise. You have to see it to believe how good he is.
Click to Rate
27
Richard Pryor: Live on the Sunset Strip (1982,  R)
Richard Pryor: Live on the Sunset Strip 4.5 Stars
Richard Pryor's best stand-up comedy performance, and the best stand-up comedy performance I've ever seen. Pryor's stories, voices, facial expressions and mannerisms are hilarious. Takes some serious issues and makes us laugh at them, and isn't affraid to make himself the butt of the joke.
Click to Rate
28
There's Something About Mary (1998,  R)
Click to Rate
29
Blood Diamond (2006,  R)
Click to Rate
30
Cabin Fever (2002,  R)
Click to Rate
31
Lord of War (2005,  R)
Click to Rate
32
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Click to Rate
33
Soul Food (1997,  R)
Click to Rate
34
Citizen Kane (1941,  PG)
Click to Rate
35
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
Click to Rate
36
Driving Miss Daisy (1989,  PG)
Click to Rate
37
Casablanca (1942,  Unrated)
Click to Rate
38
Batman Begins (2005,  PG-13)
Batman Begins 4.5 Stars
When this came out, it was beyond a doubt the best comic book movie I had ever seen. Christian Bale is by far the best Batman there has ever been. The movie had an awesome script, awesome directing, great pacing, and outstanding performances by all actors involved. The only gripe I have with the entire movie is a train scene towards the end that seemed a little too convoluted for my taste. Other than that the movie is almost flawless. Great action and drama. If you haven't seen it yet, you should.
Click to Rate
39
Taxi Driver (1976,  R)
Taxi Driver 4.5 Stars
Robert De Niro gives an amazing performance as Travis Bickle, an ex-marine who is mentally unstable taxi driver who is an insomniac, is lonely, lacks social skills and hates the world he lives in. That world happens to be the underbelly of New York City in the 1970s, full of pimps, drug pushers, killers and other scum. This is the story of a man that finally just snaps. Includes a great performance also by a very young Jodie Foster as a teenage prostitute. A classic from director Martin Scorsese. Highly recommended.
Click to Rate
40
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
Click to Rate
41
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
As Good As It Gets 4.0 Stars
One of the best comedies of the nineties. Great script, great direction, well written characters and amazing performances by Jack Nicholson, Helen Hunt and Greg Kinnear. A heartwarming film that keeps you entertained. Highly recommended.
Click to Rate
42
American Gangster (2007,  R)
American Gangster 4.0 Stars
Outstanding performances by both Denzel Washington and Russell Crowe. This was a great crime/mob drama, with overall great performances, well written story and well developed characters. Almost every character in this movie was well developed, which in this day and age is a rarity. Highly recommended.
Click to Rate
43
They Call Me Trinity (1971,  G)
Click to Rate
44
The Longest Yard (2005,  PG-13)
Click to Rate
45
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
Click to Rate
46
Old Yeller (1957,  G)
Click to Rate
47
True Grit (1969,  G)
Click to Rate
48
The Notebook (2004,  PG-13)
Click to Rate
49
Shrek 2 (2004,  PG)