My Favorite Movies


  spacecasefukface's Rating My Rating
1
The Harder They Come (1973,  R)
The Harder They Come
the movie that brought reggae into the spotlight. jimmy cliff sings, fights and shoots his way through this classic.
2
O Lucky Man! (1973,  R)
O Lucky Man!
this movie is a must see. anderson teams up with mcdowell again to bring us this twisted and delightful tale. one of a kind film and a hidden gem to most .
3
Greaser's Palace (1972,  Unrated)
Greaser's Palace
christ -like figure wearing a zoot suit parachutes down in the wild west to sing and dance and bring people back to life. this strange film brought to us by robert downy sr. has got to be seen to be believed. its a trip!!!!!!!!!!!
4
Bad Boy Bubby (1993,  Unrated)
Bad Boy Bubby
best summed up by a review i read on the back of the dvd
"its like being there if it was directed by david lynch"
fucking astounding
5
Smokey and the Bandit (1977,  PG)
Smokey and the Bandit
you will be eastbound and down with the bandit and the snowman in one of the greatest films of all time.
plus gleason has some great lines like
"sum bitch" " junior remind me when we get home to punch your momma in the mouth"
6
The Party Animal (1984,  R)
The Party Animal
one of my fav comedies from the 80s wicked punk /new wave soundtrack also
7
Real Genius (1985,  PG)
Real Genius
this is a movie i watched alot when i was a kid and still watch alot as an adult. great 80s soundtrack. this movie is alot of fun. plus val kilmer as chris knight is just fun as hell
8
The Boys Next Door (1986,  R)
The Boys Next Door
this movie is just awesome. you got two teenagers on a road trip ones a psychopath and the other one is charlie sheen and together they kill, pee in pools and have fun.
a must see
9
Hong men jue e zhe (Mafia vs. Ninja) (1985,  Unrated)
Hong men jue e zhe (Mafia vs. Ninja)
one of the greatest and cheesiest kung fu flicks of all time , jack doe and charlie woo do it up
a must see for any fan of the genre
10
Leolo (1992,  Unrated)
Leolo
i love this film. it disturbs and delights you all at the same time.. plus its canadian !!!
11
The Holy Mountain (1973,  R)
The Holy Mountain
words cannot do this film justice. every second in this film is art. this is a movie that inspired so much and insipred so many people(like john lennon who said this film changed his life) pure genius!!!!!!!!
12
Pin (1988,  R)
Pin
some people favourite films when they were children are heartwarming classic's . my heartwarming kids movie is this film. its not really heartwarming and its not for kids but its certainly sticks with ya long after u watch it
13
Duel to the Death (1982,  R)
Duel to the Death
holy shit is this movie ever good. its just crazy. ninjas and then 9 foot tall super ninjas and guys flying through trees and all sorts of crazy shit that has to be seen to be believed.
14
Seul Contre Tous (I Stand Alone) (One Against All) (1998,  Unrated)
Seul Contre Tous (I Stand Alone) (One Against All)
gasper noe directed this disturbing adictive balls out film. After i seen this film i couldent stop thinking about it . i like films that leave impressions, even if the film is sick and depraved like this one is
15
Blazing Saddles (1974,  R)
Blazing Saddles
mel brooks western spoof is one of the funniest movies of all time. "mongo just pawn in the game of life" a movie not to be missed
16
La Bête (The Beast) (1975,  NC-17)
La Bête (The Beast)
oh man what a movie. its just right out there, pure sleeze.it took awhile for me to get this movie outta my head.
17
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
The Life Aquatic with Steve Zissou
wes anderson does it again!!!! bill murray and anderson team up to make another unique and highly entertaining film.
18
FUBAR (2002,  R)
FUBAR
giver !!!!!!!!!!!!! this and spinal tap are the best mockumentry's of all time
19
Drugstore Cowboy (1989,  R)
Drugstore Cowboy
the best gus van sant film. loved william burroughs cameo as well
20
If... (,  Unrated)
21
The Last Picture Show (1971,  R)
The Last Picture Show
this movie was way ahead of its time and still holds up to this day .
22
Bad Lieutenant (1992,  R)
Bad Lieutenant
abel ferrara 's bad lieutenant stands out as one of the grittiest,artsy, kick in the balls films to come out of new york since taxi driver.keitel acting in this film is outstanding. i gained so much respect for him after i seen him in this. better then reserviour dogs which came out around the same time.
"show me how you suck a guys cock"
23
M*A*S*H (MASH) (1970,  PG)
M*A*S*H (MASH)
mash is one of those movies that flew under the radar. during the time it was filmed tora,tora,tora and patton were being filmed. so the studio exec's focused on them.so because of this altman made a risque , realistic, comical, crazy , dirty(as in the way the soldiers werent always sparkling clean all the time like in most war films that pre date this)film. when it was released became an instant smash . also was made into a hit t.v. show. ahead of its time, and simply classic.
"suicide is painless"
24
Harvey (1951,  Unrated)
Harvey
this is the ultimate feel good film. no matter how how feel before watching thsi movie afterwards u will be feeling great.one of the very best !!!!!!
25
Plaga Zombie - Mutant Zone (1997,  Unrated)
Plaga Zombie - Mutant Zone
"jon west, jon west"i love this film. i didnt expect too much going into it but after it ended i wanted to watch it again and you will too buy it now!!!!
26
The Bride With White Hair (1993,  Unrated)
The Bride With White Hair
fucking amazing ronny yu film
27
The Night of the Hunter (1955,  PG)
The Night of the Hunter
mitchum creeps the hell out of me in this movie but thats the reason why this movie is so good. this movie has a dreamlike feel to it .
28
The Deer Hunter (,  R)
29
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) (1929,  Unrated)
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog)
a silent masterpiece from brunell and dali
30
Baat sin faan dim ji yan yuk cha siu baau (The Untold Story) (Human Pork Chop) (1993,  Unrated)
Baat sin faan dim ji yan yuk cha siu baau (The Untold Story) (Human Pork Chop)
this movie messed me up when i first seen it.
Anthony Wong gets crazier by the second in this film and the build up is intense then he just pops and the aftermath is something that will stain your dreams for awhile
31
Cool Hand Luke (1967,  Unrated)
Cool Hand Luke
i couldent even begin to tell you how many times ive seen this film.
This is newman at his greatest!!!!!!!!
"nobody can eat 50 eggs" great supporting cast (george kennedy, a very young dennis hopper,Harry Dean Stanton)and great direction by Stuart Rosenberg(amityville horror)
32
Opportunity Knocks (1990,  PG-13)
Opportunity Knocks
ive always enjoyed this movie about a con man who falls in love with the daughter of the man he is conning. dana carvey is his usual funny self.
33
Sleeper (1973,  PG)
Sleeper
my favourite woody allen film
34
The Quiet Earth (1985,  R)
35
Young Frankenstein (1974,  PG)
36
The Kentucky Fried Movie (1977,  R)
The Kentucky Fried Movie
this movie even though it might be a abit dated is still fucking hilarious.
37
The Time Machine (1960,  G)
The Time Machine
george pal leads you through time in this 60's classic based on an h.g wells story. great visual effects that I feel still hold up.
38
The Dirty Dozen (1967,  Unrated)
The Dirty Dozen
what a perfect cast this movie has. its just an all star line up here. the wonderful thing about this movie is that the chemistry is so good that it just draws you in and you just cant not watch this film. all the big tough guys are here bronson, marvin savalas, jim brown, to do what they do best kick ass !!!!!
39
Something Wicked This Way Comes (1983,  PG)
Something Wicked This Way Comes
they dont make kids movies like this anymore. this movie still creeps me out.
40
Blue Velvet (1986,  R)
Blue Velvet
lynch's journey into a seedy underground within small lumber town
"baby wants to fuck" frank booth
41
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
one of the best romance movies ever written by the charlie kaufman. visually jaw dropping . i just cant get enough of this film.
42
The Princess Bride (1987,  PG)
43
TRON (1982,  PG)
TRON
who doesnt love tron.it has everything , video games, lightcycles,master control. i mean the effects are kinda dated and the story can be at times laughable but its just so well done that you excuse all of its flaws . what im trying to say is.... ahhh forget it... END OF LINE !!!!
44
Jacob's Ladder (1990,  R)
45
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
laughed my ass off when i seen this in the theatre. this is the last good will ferrell movie. great chemisty and as always funny script from judd apatow.
46
The Bad News Bears (1976,  PG)
The Bad News Bears
a rag tag team of loser's coached by a former baseball player who turned drunk become the bad news bears. timeless family film
47
Falling Down (1993,  R)
Falling Down
"we are not the same , im an american, your a sick asshole"
48
Mary Poppins (1964,  G)
Mary Poppins
how could you not enjoy marry poppins. it has everything chimmy sweeps, dick van dyke, tea parties on the ceiling and tea spoons of sugar.back when disney was good.
49
They Live (1988,  R)
50
Rushmore (1998,  R)
51
The Abominable Dr. Phibes (1971,  PG-13)
The Abominable Dr. Phibes
vincent price at his best as dr phibes.
52
Top Secret! (1984,  PG)
Top Secret!
"mr you dropped your fake dog poo" another zucker film another classic
53
Bringing Out the Dead (1999,  R)
54
A Christmas Story (1983,  PG)
A Christmas Story
"you'll shoot your eye out" back when bob clark directed great films now all he directs is baby geniuses and its sequels. one of the best christmas films out there
55
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
56
National Lampoon's Christmas Vacation (1989,  PG-13)
National Lampoon's Christmas Vacation
its christmas time again!!!!
make sure u wrap the gifts and empty the shitter cause its a griswold family christmas....
i love this film usually save it for december 24 to watch
57
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
National Lampoon's Vacation
i want to go to wally world!!! the griswolds first vaction movie which takes them across americia and also to hell and back . funny
58
Patton (1970,  PG)
Patton
yes, patton loved war. patton slapped around a soldier or two, patton believed he fought in wars from the past . patton was different. but patton was also one hell of a general and this is one hell of a movie.
george c scott dominates the screen.
59
Fletch (1985,  PG)
60
Funny Farm (1988,  PG)
Funny Farm
if you ever move to a town called redbud stay away from the lambfries.......
61
Midnight Cowboy (1969,  R)
Midnight Cowboy
the only x rated movie to win an oscar. voight and hoffman (joe buck and rizzo) ones a male prositute and the other is a sleezy con man and thier adventures of them trying to survive in new york. plus after watching this you will have "everybody talkin" in your head for weeks
62
The Deer Hunter (1978,  R)
The Deer Hunter
the greatest film made about the vietnam war. the deer hunter shows the lives of three friends before, during and after the war.
this movie hits you like a ton of bricks.
the russiam roulette scenes are some of the most intense film ever shot.
63
The Longest Yard (1974,  R)
The Longest Yard
the mean machine headed by burt reynolds is going to kick some ass.
64
Altered States (1980,  R)
65
The Treasure of the Sierra Madre (1948,  Unrated)
The Treasure of the Sierra Madre
my favourite huston film."badges , badges we dont need no stinkin badges"
66
The Blues Brothers (1980,  R)
The Blues Brothers
one of the greatest musicals of all time .
67
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
From Dusk Till Dawn
this movie's got everything tarantino's quirky dialogue. with knb effects with the help of tom savini with various cameos from fred"the hammer" williamson and an excellent acting job by keitel..... just makes for a fun viewing , cant say enough good things !!!!!
68
Logan's Run (1976,  PG)
Logan's Run
one of my favourite sci-fi flicks
69
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma) (1979,  NC-17)
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma)
what else can i say about this pasolini masterpiece.its sick, vile and like nothing u have ever seen. its a must have for any film fan and one of my favourites :)))))))))
70
Leaving Las Vegas (1995,  R)
71
The Godfather, Part II (1974,  R)
The Godfather, Part II
another masterpiece from coppola. which is equally as great as the original. plus Deniro as a young vito corleone is supherb .
72
Velvet Goldmine (1998,  R)
73
This Boy's Life (1993,  R)
This Boy's Life
deniro plays an abusive ashole of a step father who kicks leo's ass and makes him get a real good look to see if a jar of mustard is empty. based on a true story
74
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) (2001,  R)
Koroshiya 1 (Ichi the Killer)
my favourite miike film. just amazing. words cant describe how good it is .
kakihara is one bad ass mofo in this film !!!!
75
The Razor's Edge (1984,  PG-13)
76
Videodrome (1983,  R)
77
Death Race 2000 (1975,  R)
Death Race 2000
shit yeah , this movie kicks ass.
we love you frankenstein!!!!!!!!!!!!!
78
Ilsa - She Wolf of the SS (1974,  R)
Ilsa - She Wolf of the SS
the exploitation classic !!!!
damm dyanne thorne is hot too bad she plays a crazy nazi bitch in this film
79
Mean Streets (1973,  R)
80
Dawn of the Dead (1979,  R)
Dawn of the Dead
who would of thought that someone could make a movie which is greater then the classic "night of the living dead"well romero did it.this time he throws 4 characters trapped in a mall surrounded by zombies. a great movie which showcases ideals of the late 70s. brilliant!!!!
81
Back to the Future (1985,  PG)
Back to the Future
the year is 1985. a young micheal j fox who is getting well known from the hit show family ties, invades the big screen in one of the best comedies of the 80s. you must see this movie it is your density i mean your destiny....
82
Taxi Driver (1976,  R)
Taxi Driver
one of the great films of the 70's and one of the greatest films of all time
a glimpse into the lonely life of travis bickle
deniro is the shit in this film
"get the fuck outta here!!!!!"
83
Lik Wong, (Riki-Oh - The Story of Ricky) (2002,  R)
Lik Wong, (Riki-Oh - The Story of Ricky)
a one of a kind gore filled blood soaked fight after fight prison movie
84
Sexy Beast (2000,  R)
85
GoodFellas (1990,  R)
86
River's Edge (1987,  R)
87
Easy Rider (1969,  R)
Easy Rider
the ultimate road movie. this should be in a movies that changed the face of cinema list.
88
Visitor Q (Bijitâ Q) (2002,  R)
Visitor Q (Bijitâ Q)
miike pushes our buttons once again in another sick , vile, depraved piece of art, gotta love this film
89
Sid & Nancy (1986,  R)
Sid & Nancy
gary oldman made this movie so good.
90
Brain Donors (1992,  PG)
Brain Donors
this is one of the funniest movies that no one has ever seen . i fucking laughed my ass off
91
Tetsuo: The Ironman (1989,  Unrated)
Tetsuo: The Ironman
low budget experimental crazy cyberpunk flick. a must see!!!!
92
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
Big Trouble in Little China
son of a bitch must pay !!!!!!!!
take a trip with jack burton on the pork chop express.
93
8 1/2 (1963,  Unrated)
8 1/2
good flick
94
Suicide Club (2002,  Unrated)
Suicide Club
because the dead shine all night long !!!!!!
powerful!!!!
95
Master of the Flying Guillotine (1977,  R)
Master of the Flying Guillotine
jimmy yu shines in this gem.i totally recomend this movie
96
Chinatown (1974,  R)
Chinatown
"Forget it, Jake. It's Chinatown"
nicholson as jake gittes
faye dunaway
john huston
and... polanski directing
how could u go wrong
part of a planned trilogy /chinatown/the two jakes / and cloverleaf(which will probely never be made)
one of the best detective film noir flicks out there
97
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
98
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
Battle Royale (Batoru Rowaiaru)
what a great idea for a film. even though its alittle like "lord of the flies"this movie pulls no punches . hope it never gets remade
99
8MM (1999,  R)
8MM
i want to dress up like machine for halloween next year
100
Planet of the Apes (1968,  PG)
101
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
102
Glen or Glenda? (1953,  Unrated)
Glen or Glenda?
ed wood's crossdressing masterpiece!!!
103
Unforgiven (1992,  R)
104
Caddyshack (1980,  R)
105
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
it took me many years to get into this film. now that im into it and love it, i can't get enough of it. its my second favorite film of all time...
106
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
Lawrence of Arabia
just amazing. i just watched it after not seeing it for ten years. i must say i should of watched it alot more during all those years. because this is just an amazing movie. there i go again using the word amazing but thats because this movie is just that " simply amazing" probely the best ww1 film and possibly one of the best war films of all time.
107
Hard Core Logo (2000,  R)
Hard Core Logo
a canadian punk rock mockumentry featuring the lead singer from the headstones as joe dick. fucking awsome !!!!
108
Blood For Dracula (,  R)
109
Amadeus (1984,  R)
110
Santa sangre (Holy Blood) (1990,  NC-17)
Santa sangre (Holy Blood)
jodorowsky's santa sangre is a bit slow paced at times and not as good as the holy mountain or el topo but still a masterpiece.
111
Beyond the Law (1992,  R)
Beyond the Law
charlie sheen as an undercover cop infiltrating a biker gang . micheal madsen as the leader of the biker gang . come on you cant lose . this is a great movie.
112
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) (2005,  R)
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance)
not as good as oldboy but still kick ass...
chan-wook parks vengeance series is one of the best trilogy's out there
113
Diner (1982,  R)
Diner
a great cast , well wrtten make this a wonderful movie
114
Kids in the Hall - Brain Candy (1996,  R)
Kids in the Hall - Brain Candy
being a huge kids in the hall fan i loved this movie ... it gets funny with each viewing.
115
Invasion U.S.A. (1985,  PG)
Invasion U.S.A.
wow okay guilty pleasure time for me
i love the cannon flicks of the 80s
chuck kicks some serious ass in this film as he battles a guy who's main way of killing people is by shooting them down the front of there pants lol
great for fans of the big loud action flicks of the 80s
"i'll hit you with so many rights you'll beg for me to throw a left"
116
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
Night of the Living Dead
"they're coming to get you barbara"
the romero classic.....
117
White Heat (1949,  Unrated)
White Heat
man , cagney is a bad ass mofo back in the day.. i was suprised
whats not to love ..cagney playing the mamma's boy heavy, lots of gun play and an explosive ending
awesome!!!!!
"top of the world ma"
118
Invasion of the Blood Farmers (1972,  PG)
119
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
2001: A Space Odyssey
kubricks masterpiece . ive seen this movie so many times and everytime i watch it im in awe. one of the greats.
"its full of stars"...
120
Nekromantik (1987,  Unrated)
Nekromantik
this is a must have for all you sick bastards out there lol. great flick about one of my favourite subjects ......necrophillia
121
Oldboy (2005,  R)
Oldboy
holy shit this movie is good. i just had to watch it over again after i seen it the first time. im still blown away by this film
122
El Topo (1970,  Unrated)
El Topo
a western on acid, filled with blood, amputees and jodorowsky's trademark surrealism. the original midnight movie !!!! a must see
123
Eraserhead (1977,  Unrated)
Eraserhead
" in heaven everything is fine"
the cult classic , a visual masterpiece
124
Dark Star (1973,  G)
Dark Star
"fuck you harris!!!!!"
early jcarpenter flick is campy as hell and dan o'bannon is a riot as pinback
has possibly one of the greatest ending to a film ever!!!!!
125
Yojimbo (1961,  Unrated)
Yojimbo
another great kurosawa film starring toshiro mifune.
126
Suspiria (1977,  R)
Suspiria
from the wicked goblin soundtrack, to lush sets and jessica harper's jaw dropping perfomance and astounding direction from argento make suspiria one of the greatest horror films of all time.
127
28 Days Later (2003,  R)
128
Shogun Assassin (1980,  R)
129
The Street Fighter (1974,  R)
The Street Fighter
sonny chiba plays one bad ass mutha in this film. alot of peoples favourite chiba film and mine as well. also check out the sequels
130
Black Belt Jones (1974,  R)
131
Barfly (1987,  R)
Barfly
one of my favourite movies about one of my favourite poets
132
Versus (2001,  Unrated)
Versus
mind blowing zombie martial arts film. holy shit .....
133
Battlefield Baseball (2004,  Unrated)
134
Persona (1966,  Unrated)
Persona
Ingmar Bergman's artsy , provocative story of a woman recouping from a nervous breakdown is amazing as well as very influential.
135
Over the Top (1987,  PG)
Over the Top
"its like a switch" yes stallone this was the moment in your carreer when your movies started to go to shit. but seriously do you know of any other arm wrestling movies out there ? no, didnt think so, unfortually this is the only one. so that means you have to watch stallone act and some whiney kid cry and robert loggia wonder why the hell he decided to be in this picture.
136
Lock Up (1989,  R)
Lock Up
not bad.
137
Disco Godfather (1979,  R)
138
Death at a Funeral (2007,  R)
Death at a Funeral
frank oz makes another instant classic(bowfinger)
hilarious but has a heart

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments