My Favorite Movies


  spaceycadet59's Rating My Rating
1
Beyond the Sea (2004,  PG-13)
Click to Rate
2
The Shipping News (2001,  R)
Click to Rate
3
Consenting Adults (1992,  R)
Click to Rate
4
Uganda Rising (2006,  Unrated)
Click to Rate
5
The Usual Suspects (1995,  R)
Click to Rate
6
Swimming with Sharks (1994,  R)
Click to Rate
7
Ordinary Decent Criminal (2000,  R)
Click to Rate
8
Superman Returns (2006,  PG-13)
Click to Rate
9
Hurlyburly (1999,  R)
Click to Rate
10
A Time to Kill (1996,  R)
Click to Rate
11
Glengarry Glen Ross (1992,  R)
Click to Rate
12
The Big Kahuna (2000,  R)
Click to Rate
13
Pay It Forward (2000,  PG-13)
Click to Rate
14
L.A. Confidential (1997,  R)
Click to Rate
15
Midnight in the Garden of Good and Evil (1997,  R)
Click to Rate
16
The Ref (1994,  R)
Click to Rate
17
Outbreak (1994,  R)
Click to Rate
18
See No Evil, Hear No Evil (1989,  R)
Click to Rate
19
The United States of Leland (2004,  R)
Click to Rate
20
The Life of David Gale (2003,  R)
Click to Rate
21
A Bug's Life (1998,  G)
Click to Rate
22
Seven (Se7en) (1995,  R)
Click to Rate
23
Fred Claus (2007,  PG)
Click to Rate
24
Edison (Edison Force) (2005,  R)
Click to Rate
25
Iron Will (1994,  PG)
Click to Rate
26
The Negotiator (1998,  R)
Click to Rate
27
K-PAX (2001,  PG-13)
Click to Rate
28
Working Girl (1988,  R)
Click to Rate
29
21 (2008,  PG-13)
Click to Rate
30
American Beauty (1999,  R)
Click to Rate
31
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Click to Rate
32
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Click to Rate
33
The Frisco Kid (1979,  PG)
Click to Rate
34
Regarding Henry (1991,  PG-13)
Click to Rate
35
Frantic (1988,  R)
Click to Rate
36
The Mosquito Coast (1986,  PG)
Click to Rate
37
K-19: The Widowmaker (2002,  PG-13)
Click to Rate
38
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
Click to Rate
39
Return of the Ewok (1999,  Unrated)
Click to Rate
40
Firewall (2006,  PG-13)
Click to Rate
41
Blade Runner (1982,  R)
Click to Rate
42
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Click to Rate
43
Witness (1985,  R)
Click to Rate
44
What Lies Beneath (2000,  PG-13)
Click to Rate
45
Presumed Innocent (1990,  R)
Click to Rate
46
Hollywood Homicide (2003,  PG-13)
Click to Rate
47
Six Days, Seven Nights (1998,  PG-13)
Click to Rate
48
Air Force One (1997,  R)
Click to Rate
49
The Devil's Own (1997,  R)
Click to Rate
50
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
Click to Rate
51
Sabrina (1995,  PG)
Click to Rate
52
American Graffiti (1973,  PG)
Click to Rate
53
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Click to Rate
54
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)