My Favorite Movies
| spamarrant's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Léon (The Professional) (1994, R) |
|
|
| 2 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
|
| 3 |
Sin City (2005, R) |
|
|
| 4 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995, R) |
|
|
| 5 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
|
| 6 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
|
| 7 |
Memento (2000, R) |
|
|
| 8 |
Dark City (1997, R) |
|
|
| 9 |
The Big Lebowski (1998, R) |
|
|
| 10 |
The Matrix (1999, R) |
|
|
| 11 |
The Fifth Element (1997, PG-13) |
|
|
| 12 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
|
| 13 |
The Matrix Reloaded (2003, R) |
|
|
| 14 |
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995, R) |
|
|
| 15 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
|
| 16 |
Drunken Master (Jui kuen) (2000, R) |
|
|
| 17 |
Spider-Man 2 (2004, PG-13) |
|
|
| 18 |
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000, PG-13) |
|
|
| 19 |
Austin Powers - International Man of Mystery (1997, PG-13) |
|
|
| 20 |
Brazil (1985, R) |
|
|
| 21 |
American Beauty (1999, R) |
|
|
| 22 |
The Butterfly Effect (2004, R) |
|
|
| 23 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964, PG) |
|
|
| 24 |
Jurassic Park (1993, PG-13) |
|
|
| 25 |
Ghost Dog - The Way of the Samurai (2000, R) |
|


