My Favorite Movies


  sparklypurple22's Rating My Rating
1
High School Musical (2006,  Unrated)
High School Musical 5.0 Stars
this is such a great movie!!!! i love the songs too!!!!!!!!!!!!!!

YEAH!!! HIGH SCHOOL MUSICAL ROCKS!
Click to Rate
2
Holes (2003,  PG)
Holes 5.0 Stars
first i read the book and it was interesting and then i watched the dvd of holes and its now one of my fave movies!!! YEAH HOLES ROX!!!!
Click to Rate
3
Cheaper by the Dozen 2 (2005,  PG)
Cheaper by the Dozen 2 5.0 Stars
totally love this movie!!! very hilarious...i watched this movie when i was on the plane!!!!!!
Click to Rate
4
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
Cheaper by the Dozen 5.0 Stars
hilarious,interesting,funny!!!!!!!!!!!!!!!!
its da bomb!!!!!!!!!
Click to Rate
5
Finding Nemo (2003,  G)
Finding Nemo 4.5 Stars
cool movie and grat animations!!! i liked this movie coz it has a moral to it!
Click to Rate
6
Bring It On (2000,  PG-13)
Bring It On 4.5 Stars
Great movie...really funny in some bits! It was great how the twon teams became friends afterwards...
Click to Rate
7
School of Rock (2003,  PG-13)
School of Rock 4.5 Stars
This movie is da bomb!! i love it...
Click to Rate
8
Hardball (2001,  PG-13)
Hardball 4.5 Stars
really good movie!! it was also sad...i liked it....
Click to Rate
9
Daddy Day Care (2003,  PG)
Daddy Day Care 4.5 Stars
really cute movie! its very funny in some bits and then ending was awesome!
Click to Rate
10
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Forrest Gump 4.5 Stars
i watched this movie a long long time ago..it was soooo cool and it used to be my fave movies
Click to Rate
11
Little Nicky (2000,  PG-13)
Little Nicky 5.0 Stars
such a fabulous movie!! it sooo funny and its one of my fave movies! Adam SAndler totally suits this character!
Click to Rate
12
The Spongebob Squarepants Movie (2004,  PG)
The Spongebob Squarepants Movie 4.5 Stars
its great...really funny in some bits and patrick really dumb in some some parts...i love this movie!
Click to Rate
13
Bubble Boy (2001,  PG-13)
Bubble Boy 4.5 Stars
such a hilarious movie!! u should watch if u haven't already...BUBBLE BOY ROX!
Click to Rate
14
Bean (1997,  PG-13)
Bean 5.0 Stars
such a hilarious movie!! rowan atkinson really really suits mr bean...
Click to Rate
15
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
Mrs. Doubtfire 4.5 Stars
one of my fave movies when i was younger...it was soooooooooo cool and the whole story line of this movie was great
Click to Rate
16
Bend It Like Beckham (2002,  PG-13)
Bend It Like Beckham 4.0 Stars
one of the best movies ever!!!! very kul and it keeps u interested in watching this movie!!! BEND IT LIKE BECKHAM!!!!
Click to Rate
17
Chitty Chitty Bang Bang (1968,  G)
Chitty Chitty Bang Bang 5.0 Stars
when i was younger i loved this movie sooooooooooo much!! this movie rox....
Click to Rate
18
The World's Fastest Indian (2005,  PG-13)
The World's Fastest Indian 5.0 Stars
a really cool movie!! one of my fave...its even made in new zealand!! yeah nz..dats where i come from!!!!!!!!!!
Click to Rate
19
Joy Ride (Road Kill) (2001,  R)
Joy Ride (Road Kill) 5.0 Stars
man this movie rox!!! its scary but but not that scary so its jst right for me!! love this movie!! i like the storyline...
Click to Rate
20
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory 4.5 Stars
this movie was sooooooooo kul!! one of my all time favourites!!
Click to Rate
21
The Tuxedo (2002,  PG-13)
The Tuxedo 5.0 Stars
one of my fave movies!!! its soooooooo hilarious and everything about it was soooooo great!!! also very funni!
Click to Rate
22
Space Jam (1996,  PG)
Space Jam 5.0 Stars
one of my all time favourites!!! this movie was hilarious and great...really liked all the special effects they did!!!
Click to Rate
23
See Spot Run (2001,  PG)
See Spot Run 5.0 Stars
this movie is da bomb!! its soooooo sweet especially at the end. laughs throughout the whole movie!!!
Click to Rate
24
The Others (2001,  PG-13)
The Others 5.0 Stars
this movie was soooo freaky but it was the bomb!!!! i soooo liked the whole concept of this movie...and great makeup!
Click to Rate
25
Freaky Friday (2003,  PG)
Freaky Friday 4.5 Stars
very cool movie! i liked it alot...the whole storyline of the movie was really great!!!
Click to Rate
26
Coach Carter (2005,  PG-13)
Coach Carter 5.0 Stars
this movie was the bomb!!!!!!! it was sooooo cool and inspiring...!
Click to Rate
27
What a Girl Wants (2003,  PG)
What a Girl Wants 5.0 Stars
its just sooooooooooooo the best
Click to Rate
28
Drake and Josh Go Hollywood (2006,  Unrated)
Drake and Josh Go Hollywood 5.0 Stars
so hilarious and the bomb!!! i laughed all the way!! i recommend it to u!
Click to Rate
29
Scooby-Doo (2002,  PG)
Scooby-Doo 5.0 Stars
this movie was the bomb!!!! it was hilarious and coooooooool at the same time!!! AWESOME!!!!!
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments