My Favorite Movies


  Spearow1234's Rating My Rating
1
Music and Lyrics (2006,  PG-13)
Music and Lyrics 4.0 Stars
Everything in this movie is good. You would only want to see for Hugh Grant shaking his hips. The acting is good. And the music is also very good.
Click to Rate
2
Eragon (2006,  PG)
Eragon 3.5 Stars
It's more than I expected
Click to Rate
3
The Holiday (2006,  PG-13)
The Holiday 3.5 Stars
Nice script, good actors and Jude even looks good with dodgy glasses
Click to Rate
4
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl 5.0 Stars
Orlando and Johnny in one film... thereīs no explaination needed anymore
Click to Rate
5
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King 5.0 Stars
also very good
Click to Rate
6
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire 5.0 Stars
best Potter until now
Click to Rate
7
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Click to Rate
8
Gladiator (2000,  R)
Gladiator 4.0 Stars
good movie
Click to Rate
9
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
Ocean's Eleven 4.5 Stars
plot is very good
Click to Rate
10
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 5.0 Stars
Itīs better than the first movie.
Click to Rate
11
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers 5.0 Stars
The best out of three
Click to Rate
12
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring 5.0 Stars
I loved this
Click to Rate
13
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) 3.5 Stars
Good movie
Click to Rate
14
Shark Tale (2004,  PG)
Shark Tale 3.0 Stars
The animation itself is very good, but itīs not as funny as shrek
Click to Rate
15
Troy (2004,  R)
Troy 4.5 Stars
Well, Brad and Orlando in one movie
Click to Rate
16
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
Pearl Harbor 4.0 Stars
Very nice story, good special effects, good movie
Click to Rate
17
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
Ocean's Twelve 3.5 Stars
very good plot
Click to Rate
18
Kingdom of Heaven (2005,  R)
Kingdom of Heaven 3.5 Stars
The acting isn't very good, but just wachting the lead role makes everything good
Click to Rate
19
Shrek 2 (2004,  PG)
Shrek 2 4.5 Stars
even more funny than one
Click to Rate
20
Grease (1978,  PG)
Grease 5.0 Stars
I just loved the songs
Click to Rate
21
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
The Phantom of the Opera 4.0 Stars
Very good music and very good singing
Click to Rate
22
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Moulin Rouge! 4.5 Stars
very romantic and very original songs
Click to Rate
23
High School Musical (2006,  Unrated)
High School Musical 3.5 Stars
itīs a very predictable story, but the songs are great
Click to Rate
24
Dreamgirls (2006,  PG-13)
Dreamgirls 3.5 Stars
Rather good movie, a lot of music. `And Iīm telling you` is the best part of the movie.
Click to Rate
25
Cinderella (1950,  G)
Cinderella 3.5 Stars
I loved the mouses
Click to Rate
26
The Lion King (1994,  G)
The Lion King 5.0 Stars
My favourite disney movie. I like the songs very much
Click to Rate
27
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
The Da Vinci Code 5.0 Stars
Very, very good movie
Click to Rate
28
Phone Booth (2003,  R)
Phone Booth 5.0 Stars
Very good
Click to Rate
29
The Aristocats (1970,  G)
The Aristocats 4.5 Stars
very adorable, very cute, very good
Click to Rate
30
Happy Feet (2006,  PG)
Happy Feet 5.0 Stars
I donīt think any animated animal can top the cuteness of mumble
Click to Rate
31
The Pacifier (2005,  PG)
The Pacifier 3.5 Stars
Finally a vin diesel movie I like
Click to Rate
32
Pocahontas (1995,  G)
Pocahontas 4.5 Stars
i love the story and the songs
Click to Rate
33
Pocahontas II - Journey to a New World (1998,  Unrated)
Pocahontas II - Journey to a New World 3.5 Stars
It's not as nice as the first one, but it's still a good movie
Click to Rate
34
Disney's Aladdin (1992,  G)
Disney's Aladdin 5.0 Stars
One of the best disney movies ever
Click to Rate
35
Beauty and the Beast (1991,  G)
Beauty and the Beast 5.0 Stars
who doesnīt love this one
Click to Rate
36
Kruistocht in spijkerbroek (Crusade in Jeans) (2006,  Unrated)
Kruistocht in spijkerbroek (Crusade in Jeans) 3.5 Stars
I read the book before i've seen the movie. There were a few changes in the movie. But that wasn't a bad thing. The global story line (which is good) was the same.
Click to Rate
37
Haven (2004,  R)
Click to Rate
38
Yours, Mine & Ours (2005,  PG)
Yours, Mine & Ours 3.5 Stars
The story is very original. Even though it's a romantic comedy, it's different than other. Two people meet, they get married right away. But they don't tell their kids. He has 8 kids and she has 10 kids. Of course that couses trouble. I loved it. And Fiona the Pig Rocks
Click to Rate
39
Sleeping Beauty (1959,  G)
Sleeping Beauty 4.0 Stars
Very predictible, but nonetheless itīs a good movie
Click to Rate
40
Jesus Christ Superstar (1973,  G)
Jesus Christ Superstar 5.0 Stars
one of the best musical iīve ever seen. The songs are all very good
Click to Rate
41
Spice World (1998,  PG)
Spice World 3.0 Stars
The acting isnīt very good, but the story makes everything all right
Click to Rate
42
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
E.T. - The Extra-Terrestrial 5.0 Stars
Very good
Click to Rate
43
Ice Age (2002,  PG)
Ice Age 3.5 Stars
very funny
Click to Rate
44
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
Ice Age 2: The Meltdown 4.0 Stars
Just like the first one very funny
Click to Rate
45
Madagascar (2005,  PG)
Madagascar 4.0 Stars
Very funny. And the penguins rock
Click to Rate
46
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets 4.0 Stars
Very good
Click to Rate
47
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 3.5 Stars
not as good as the other three
Click to Rate
48
A Cinderella Story (2004,  PG)
A Cinderella Story 4.0 Stars
good movie
Click to Rate
49