My Favorite Movies


  SpecialK48361973's Rating My Rating
1
A Walk to Remember (2002,  PG)
Click to Rate
2
The Notebook (2004,  PG-13)
Click to Rate
3
National Security (2003,  PG-13)
Click to Rate
4
Walk the Line (2005,  PG-13)
Click to Rate
5
The Sound of Music (1965,  G)
Click to Rate
6
Darkness (2002,  Unrated)
Click to Rate
7
Moulin Rouge (1952,  Unrated)
Click to Rate
8
Phantom of the Opera (1943,  Unrated)
Click to Rate
9
The Outsiders (1983,  PG)
Click to Rate
10
Ella Enchanted (2004,  PG)
Click to Rate
11
The Work and the Glory (2004,  PG)
Click to Rate
12
Gone With the Wind (1939,  G)
Click to Rate
13
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
Click to Rate
14
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
Click to Rate
15
Sleeping Beauty (1959,  G)
Click to Rate
16
Lord of War (2005,  R)
Click to Rate
17
Must Love Dogs (2005,  PG-13)
Click to Rate
18
The Princess Bride (1987,  PG)
Click to Rate
19
Blast from the Past (1999,  PG-13)
Click to Rate
20
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
Click to Rate
21
Gothika (2003,  R)
Click to Rate
22
National Treasure (2004,  PG)
Click to Rate
23
Gangs of New York (2002,  R)
Click to Rate
24
Man in the Iron Mask (1939,  Unrated)
Click to Rate
25
Garden State (2004,  R)
Click to Rate
26
Queen of the Damned (2002,  R)
Click to Rate
27
Interview with the Vampire (1994,  R)
Click to Rate
28
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
Click to Rate
29
Major Payne (1995,  PG-13)
Click to Rate
30
The Sure Thing (1985,  PG-13)
Click to Rate
31
Valley Girl (1983,  R)
Click to Rate
32
Troy (2004,  R)
Click to Rate
33
Alexander (2004,  R)
Click to Rate
34
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
Click to Rate
35
Billy Madison (1995,  PG-13)
Click to Rate
36
Big Daddy (1999,  PG-13)
Click to Rate
37
Lords of Dogtown (2005,  PG-13)
Click to Rate
38
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
Click to Rate
39
Grease (1978,  PG)
Click to Rate
40
The Waterboy (1998,  PG-13)
Click to Rate
41
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
Click to Rate
42
What a Girl Wants (2003,  PG)
Click to Rate
43
A Cinderella Story (2004,  PG)
Click to Rate
44
The Last Castle (2001,  R)
Click to Rate
45
Raise Your Voice (2004,  PG)
Click to Rate
46
Out Cold (2001,  PG-13)
Click to Rate
47
Black Hawk Down (2001,  R)
Click to Rate
48
The Rock (1996,  R)
Click to Rate
49
The Green Mile (1999,  R)
Click to Rate
50
Can't Hardly Wait (1998,  PG-13)
Click to Rate
51
The One (2001,  PG-13)
Click to Rate
52
Heartbreakers (2001,  PG-13)
Click to Rate
53
Odd Girl Out (2005,  PG)
Click to Rate
54
Idle Hands (1999,  R)
Click to Rate
55
Full Metal Jacket (1987,  R)
Click to Rate
56
Meet the Parents (2000,  PG-13)
Click to Rate
57
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
Click to Rate
58
Chicago (2002,  PG-13)
Click to Rate
59
Pretty Woman (1990,  R)
Click to Rate
60
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Click to Rate
61
Windtalkers (2002,  R)
Click to Rate