Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Spiralling7139245's Rating My Rating
1
Hostel (2006,  R)
Click to Rate
2
Gia (1998,  R)
Click to Rate
3
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
Click to Rate
4
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
Click to Rate
5
28 Days Later (2003,  R)
Click to Rate
6
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
Click to Rate
7
A Cinderella Story (2004,  PG)
Click to Rate
8
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
9
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
Click to Rate
10
Accepted (2006,  PG-13)
Click to Rate
11
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
Click to Rate
12
Apocalypse Now (1979,  R)
Click to Rate
13
Big Fish (2003,  PG-13)
Click to Rate
14
Blow (2001,  R)
Click to Rate
15
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
Click to Rate
16
Bring It On (2000,  PG-13)
Click to Rate
17
Brokeback Mountain (2005,  R)
Click to Rate
18
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
Click to Rate
19
Cinderella Man (2005,  PG-13)
Click to Rate
20
Clerks (1994,  R)
Click to Rate
21
Clerks II (2006,  R)
Click to Rate
22
Closer (2004,  R)
Click to Rate
23
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
Click to Rate
24
Crash (2004,  R)
Click to Rate
25
Dogma (1999,  R)
Click to Rate
26
Donnie Darko (2001,  R)
Click to Rate
27
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Click to Rate
28
Empire Records (1995,  PG-13)
Click to Rate
29
Equilibrium (2002,  R)
Click to Rate
30
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Click to Rate
31
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
Click to Rate
32
Eurotrip (2003,  R)
Click to Rate
33
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
Click to Rate
34
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
Click to Rate
35
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
36
Finding Neverland (2004,  PG)
Click to Rate
37
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
38
Garden State (2004,  R)
Click to Rate
39
Full Metal Jacket (1987,  R)
Click to Rate
40
Girl, Interrupted (1999,  R)
Click to Rate
41
GoodFellas (1990,  R)
Click to Rate
42
Grease (1978,  PG)
Click to Rate
43
Half Baked (1997,  R)
Click to Rate
44
Halloween (1978,  R)
Click to Rate
45
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
Click to Rate
46
High Fidelity (2000,  R)
Click to Rate
47
Hook (1991,  PG)
Click to Rate
48
Hotel Rwanda (2005,  PG-13)
Click to Rate
49
I Am Sam (2002,  PG-13)
Click to Rate
50
Interview with the Vampire (1994,  R)
Click to Rate
51
Jarhead (2005,  R)
Click to Rate
52
Juno (2007,  PG-13)
Click to Rate
53
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
Click to Rate
54
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1998,  R)
Click to Rate
55
Lord of War (2005,  R)
Click to Rate
56
Mallrats (1995,  R)
Click to Rate
57
Mean Girls (2004,  PG-13)
Click to Rate
58
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
Click to Rate
59
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
Click to Rate
60
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)