Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. spongeofmystery
  2. Paim

Give list a short description

  spongeofmystery's Rating My Rating
1
Kiss Kiss, Bang Bang (2005,  R)
Kiss Kiss, Bang Bang 5.0 Stars
This film blows every other film ever known to man, right away. SOOOOO FUNNY and i LOVE Gay Perry. He's so gay but "hard as nails" love harry aswell and harmony is cool and very intillectual! I like it when Perry gets checked for anything and he's like "ohhh!" I like it when Harry's finger gets chopped off and when Harmony tries to save Perry.
Favourite Quote: "KISS ME"
Click to Rate
2
At First Sight (1999,  PG-13)
At First Sight 5.0 Stars
So Blind but So Funny!
"OH THATS ART"
Click to Rate
3
Willow (1988,  PG)
Willow 5.0 Stars
This actually is my Favourite film i always do my hair like Madmartigan, i love Val , and this movie is so great
One of my Favourite lines:
"HE'S NOT A WOMAN!!!!!!"
Very sexy Val, Very Sexy
Click to Rate
4
Top Gun (1986,  PG)
Top Gun 5.0 Stars
i absolutely love this film and tom cruise is really good lookin in the 80's lol, the soundtrack rocks aswell and Iceman ohhh I mean bleached hair but i love it!!!! I LOVE ICEMAN! SEX ON LEGS!!!!!!
Click to Rate
5
Real Genius (1985,  PG)
Real Genius 5.0 Stars
OKAY I DIDNT NO UNTIL I BOUGHT IT!!!!! THIS IS THE GREATEST AND FUNNIEST FILM I HAVE EVER SEEN u no all brain no penis! CHRIS KNIGHT I HONESTLY AM LIKE U!
Click to Rate
6
The Real McCoy (1993,  PG-13)
The Real McCoy 5.0 Stars
Ohhsoo funny, i love this film, val...when he try's to rob that dixie store...hilarious...or when they hide the toy car part under the bin and move it around..amazing val was right in there and loved it.
Click to Rate
7
The Jerk (1979,  R)
The Jerk 5.0 Stars
Funny Stuff...FUNNY STUFF!
Steve Martin is soooooooo funny in this i love Patty and her THRUSTING move. Love the end with the "I dont need anything"!!!
Click to Rate
8
A Few Good Men (1992,  R)
A Few Good Men 5.0 Stars
LOVE IT LOVE IT LOVE IT TOM CRUISE YOU ARE HOT AND THATS LIKE THE SECOND TIME HE@S BEEN IN THE NAVY
Click to Rate
9
Kingpin (1996,  PG-13)
Kingpin 5.0 Stars
ALWAYS ALWAYS LOVED THIS FILM SINCE I WAS LITTLE SO GREAT HE HAS ONE HAND
Click to Rate
10
Top Secret! (1984,  PG)
Top Secret! 5.0 Stars
Val Kilmer is the man and very handsome in this movie, the 80's sure did have some gr8 movies, i mean..1984, wat a comedy so gr8 . things u'd never see in urlife happen in this movie!!!!! highest no ever fot of/ highest no ever fot of!!!
Click to Rate
11
Cocktail (1988,  R)
Cocktail 5.0 Stars
AMAZING TOM CRUISE...HOT IN THE 80'S YEAH! 1988'S FINAST MOVIE ! I WANNA BE A BARTENDER NOW LOL
Click to Rate
12
The Doors (1991,  R)
The Doors 5.0 Stars
VAL KILMER IS SO TALENTED. HE JUST KNOCKS THIS TO A T, HE IS SO INSPIRING AND MAKING THIS FILM MUST HAVE BEEN HARD. BUT HE PERFECTED IT, JIM MORRISON WILL BE PROUD!!!!
Click to Rate
13
Thunderheart (1992,  R)
Thunderheart 5.0 Stars
I fell in love with this film when its was only about 3 minutes into the film, and Mr. Kilmer looking good i must say, i want a life like his in the film
Click to Rate
14
The Firm (1993,  R)
The Firm 5.0 Stars
Seen it tons of times but baby, if tom cruise could get any hotter, i LOVE this film, words cant describe how much i do!
Click to Rate
15
Tequila Sunrise (1988,  R)
Tequila Sunrise 5.0 Stars
THIS film is absolutely amazing another gr8 80's hit!
Click to Rate
16
The Breakfast Club (1985,  R)
The Breakfast Club 5.0 Stars
John Bender is the man!
"Yor not gonna blaze up in here?!!"
Click to Rate
17
The Warriors (1979,  R)
The Warriors 5.0 Stars
Bloody Brill!
Click to Rate
18
My Cousin Vinny (1992,  R)
My Cousin Vinny 5.0 Stars
ive seen this tuns of times and watched it last night since, well i was younger, bout 8,9,and i just remembered it all, its sooooooooo good!, hot acters are in it=one of the uve's as joe pesci sez (1992)
Click to Rate
19
The Lost Boys (1987,  R)
The Lost Boys 5.0 Stars
Brill
Click to Rate
20
Airplane! (1980,  PG)
Airplane! 5.0 Stars
This is the most Funniest Film EVER!
Click to Rate
21
The Spongebob Squarepants Movie (2004,  PG)
The Spongebob Squarepants Movie 5.0 Stars
OFCOURSE!!!
Click to Rate
22
Wayne's World 2 (1993,  PG-13)
Wayne's World 2 5.0 Stars
Who wouldnt include this
Click to Rate
23
Wayne's World (1992,  PG-13)
Wayne's World 5.0 Stars
got to have it
Click to Rate
24
The Goonies (1985,  PG)
The Goonies 5.0 Stars
one of my fave films
Click to Rate
25
Stand by Me (1986,  R)
Stand by Me 5.0 Stars
Brilliant
Click to Rate
26
The 'Burbs (1989,  PG)
The 'Burbs 5.0 Stars
Funny
Click to Rate
27
Michael Jackson - Moonwalker (1988,  G)
Michael Jackson - Moonwalker 5.0 Stars
i aint seen this since i was like 3 but i rember that its amazing
Click to Rate
28
Just One of the Girls (Anything for Love) (1985,  R)
Just One of the Girls (Anything for Love) 5.0 Stars
THIS IS HILARIOUS
Click to Rate
29
Gremlins (1984,  PG)
Gremlins 5.0 Stars
loved it from the 1st min!

Love U GIZMO!!!!
Click to Rate
30
Gremlins 2 - The New Batch (1990,  PG-13)
Gremlins 2 - The New Batch 5.0 Stars
same with this one its brilliant!
Click to Rate
31
Rocky (1976,  PG)
Rocky 5.0 Stars
All Rocky Films are gr8!
Click to Rate
32
Rocky IV (1985,  PG)
Rocky IV 5.0 Stars
GR8
Click to Rate
33
Rocky V (1990,  PG-13)
Rocky V 5.0 Stars
GR8
Click to Rate
34
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show 5.0 Stars
This is soooooooo gr8
Click to Rate
35
Rocky III (1982,  PG)
Rocky III 5.0 Stars
GR8
Click to Rate
36
Rocky II (1979,  PG)
Rocky II 5.0 Stars
GR8
Click to Rate
37
The Addams Family (1991,  PG-13)
The Addams Family 5.0 Stars
Ilove this film its sooo good
Click to Rate
38
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
First Blood (Rambo: First Blood) 5.0 Stars
Gotta luv Rambo films
Click to Rate
39
Rambo III (1988,  R)
Rambo III 5.0 Stars
gotta love it
Click to Rate
40
Rambo: First Blood Part II (1985,  R)
Rambo: First Blood Part II 5.0 Stars
gotta love it
Click to Rate
41
Beetlejuice (1988,  PG)
Beetlejuice 5.0 Stars
ONE OF THE AMAZINIST FILMS EVER MADE
Click to Rate
42
Back to the Future (1985,  PG)
Back to the Future 5.0 Stars
ALWAYS BN A FILM OF BTTF
Click to Rate
43
Back to the Future Part III (1990,  PG)
Back to the Future Part III 5.0 Stars
BIG FAN OF BTTF
Click to Rate
44
Back to the Future Part II (1989,  PG)
Back to the Future Part II 5.0 Stars
BIG FAN OF BTTF
Click to Rate
45
Jurassic Park (1993,  PG-13)
Jurassic Park 5.0 Stars
Loved it soooooooo much
Click to Rate
46
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
The Lost World - Jurassic Park 5.0 Stars
loved it
Click to Rate
47
Jurassic Park III (2001,  PG-13)
Jurassic Park III 5.0 Stars
this was amazing
Click to Rate
48
Godzilla (1998,  PG-13)
Godzilla 5.0 Stars
this truly is my favourite film ever
Click to Rate
49
So I Married an Axe Murderer (1993,  PG-13)