My Favorite Movies


  SpookshowBabytheKnot's Rating My Rating
1
Zabriskie Point (1970,  R)
2
Sexorcista Satanico Pandemonium (1975,  Unrated)
3
Keoma (Django's Great Return) (The Violent Breed) (1976,  Unrated)
4
The Last House on the Beach (1978,  Unrated)
5
Non si sevizia un paperino (Don't Torture a Duckling)(Don't Torture Donald Duck) (1972,  Unrated)
6
August Underground (2001,  Unrated)
7
August Underground's Mordum (2003,  Unrated)
8
August Underground's Penance (2007,  Unrated)
9
Deadbeat at Dawn (1988,  R)
10
The Manson Family (2004,  Unrated)
11
Last House on Dead End Street (1972,  R)
12
Mutilation Man (1998,  Unrated)
13
The Atrocity Circle (2006,  Unrated)
14
Un Gatto nel cervello (Nightmare Concert A Cat in the Brain) (1990,  R)
15
Thriller - A Cruel Picture (1974,  Unrated)
16
I Spit on Your Grave (Day of the Woman) (1978,  R)
17
The Last House on the Left (1972,  Unrated)
18
Faster, Pussycat! Kill! Kill! (1965,  R)
19
Mudhoney (1965,  Unrated)
20
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
21
Dracula (1931,  Unrated)
22
Dark Prince: The True Story of Dracula (Dracula - The Dark Prince) (2000,  R)
23
Vampyros Lesbos (Lesbian Vampires: The Heiress of Dracula) (1970,  Unrated)
24
The Satanic Rites of Dracula (1974,  R)
25
Taste the Blood of Dracula (1970,  R)
26
Scars of Dracula (1970,  R)
27
Dracula Has Risen from the Grave (1969,  Unrated)
28
Frankenstein Must Be Destroyed (1969,  PG-13)
29
Frankenstein Created Woman (1967,  Unrated)
30
The Evil of Frankenstein (1964,  Unrated)
31
Frankenstein (1931,  Unrated)
32
The Bride of Frankenstein (1935,  Unrated)
33
Frankenstein Meets the Wolf Man (1943,  Unrated)
34
The Wolf Man (1941,  Unrated)
35
Za ginipiggu 2: Chiniku no hana (Guinea Pig 2: Flowers of Flesh and Blood) (1985,  Unrated)
36
Za ginipiggu: Akuma no jikken (Guinea Pig: Devil's Experiment) (1985,  NC-17)
37
Za ginipiggu 3: Senritsu! Shinanai otoko (Guinea Pig 3: He Never Dies) (1986,  Unrated)
38
Za ginipiggu 4: Manhoru no naka no ningyo (Guinea Pig 4: Mermaid in the Manhole) (1988,  Unrated)
39
Za ginipiggu 5: Notorudamu no andoroido (Guinea Pig 5: Android of Notre Dame) (1988,  Unrated)
40
Za ginipiggu 6: Peter no akuma no joi-san (Guinea Pig 6: Peter's Devil Woman Doctor) (1990,  Unrated)
41
Mondo Cane (1962,  R)
42
Mondo Cane 2 (1965,  Unrated)
43
La Donna nel mondo (Women of the World) (1963,  Unrated)
44
Africa Addio (Adios Africa) (Africa Blood and Guts) (1966,  Unrated)
45
Addio zio Tom (Goodbye Uncle Tom) (1972,  Unrated)
46
Cannibal Holocaust (1979,  NC-17)
47
Jungle Holocaust (Ultimo mondo cannibale) (Cannibal) (Carnivorous) (Last Cannibal World) (1977,  Unrated)
48
Amazonia: The Catherine Miles Story (Schiave bianche: violenza in Amazzonia) (1985,  Unrated)
49
Lucifer Rising (1972,  Unrated)
50
Rabbit's Moon (1950,  Unrated)
51
Scorpio Rising (1970,  Unrated)
52
El Topo (1970,  Unrated)
53
The Holy Mountain (1973,  R)
54
Coffin Joe: The Strange World of Jose Mojica Marin (2001,  Unrated)
55
This Night I'll Posses Your Corpse (Esta Noite Encarnarei no Teu Cadáver) (1967,  Unrated)
56
À Meia-Noite Levarei Sua Alma (At Midnight I'll Take Your Soul) (2001,  Unrated)
57
Delírios de um Anormal (Hallucinations of a Deranged Mind) (1978,  Unrated)
58
Easy Rider (1969,  R)
59
White Line Fever (1975,  PG)
60
Vanishing Point (1971,  R)
61
Two-Lane Blacktop (1971,  R)
62
House of 1000 Corpses (2003,  R)
63
The Devil's Rejects (2005,  R)
64
The Wicker Man (1973,  R)
65
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
66
Dawn of the Dead (1979,  R)
67
Day of the Dead (1985,  Unrated)
68
The Crazies (1973,  R)
69
There's Always Vanilla (The Affair) (1973,  R)
70
Hungry Wives (Season of the Witch)(Jack's Wife) (1972,  R)
71
The Story of O (1975,  Unrated)
72
The Doors (1991,  R)
73
Pink Floyd - The Wall (1982,  R)
74
The Song Remains The Same (1976,  PG)
75
Pink Floyd: Live at Pompeii (Echoes: Pink Floyd) (1972,  G)
76
Monty Python's And Now for Something Completely Different (1972,  PG)
77
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
78
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
79
Monty Python Live at the Hollywood Bowl (1982,  R)
80
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
81
Charles Manson Superstar (1989,  Unrated)
82
Manson Family Movies (1984,  Unrated)
83
Manson (1973,  Unrated)
84
Helter Skelter (1976,  Unrated)
85
Woodstock - 3 Days of Peace & Music (1970,  R)
86
Taking Woodstock (2009,  R)
87
Albert Fish (2007,  Unrated)
88
Satanis (1970,  Unrated)
89
Knightriders (1981,  R)
90
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
91
Inherit the Wind (1960,  PG)
92
The Driller Killer (1979,  Unrated)
93
Italian Stallion (The Party at Kitty and Stud's) (1970,  R)
94
Wonderland (2003,  R)
95
The Born Losers (1967,  PG)
96
Billy Jack (1971,  PG)
97
The Trial of Billy Jack (1974,  PG)
98
Billy Jack Goes to Washington (1977,  PG)
99
Captain Kronos - Vampire Hunter (1974,  R)
100
Lust for a Vampire (1971,  R)
101
Freaks (1932,  Unrated)
102
The Notorious Bettie Page (2006,  R)
103
Bettie Page: The Girl in the Leopard Print Bikini (2004,  Unrated)
104
Bettie Page: Dark Angel (2004,  Unrated)
105
Betty Page: Pin Up Queen (1998,  Unrated)
106
Varietease (1954,  Unrated)
107
Teaserama (1955,  Unrated)
108
A Smell of Honey, a Swallow of Brine (1966,  Unrated)
109
A Sweet Sickness (1968,  Unrated)
110
Brick Doll House (1967,  Unrated)
111
Taxi Driver (1976,  R)
112
Women in Cages (1971,  Unrated)
113
The Big Doll House (1971,  R)
114
The Big Bird Cage (Women's Penitentiary II) (1972,  R)
115
Black Mama, White Mama (1972,  R)
116
Coffy (1973,  R)
117
Foxy Brown (1974,  R)
118
Jackie Brown (1997,  R)
119
Ilsa - She Wolf of the SS (1974,  R)
120
Ilsa - Harem Keeper of the Oil Sheiks (1976,  Unrated)
121
Ilsa - The Wicked Warden (1977,  Unrated)
122
Ilsa, the Tigress of Siberia (1977,  R)
123
Alice in Acidland (1968,  Unrated)
124
Paura nella città dei morti viventi (City Of The Living Dead) (The Gates of Hell) (1980,  R)
125
La Bestia nello spazio (The Beast in Space) (1980,  Unrated)
126
The Day the Earth Stood Still (1951,  G)
127
The Thing from Another World (1951,  Unrated)
128
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
129
Cosa avete fatto a Solange? (What Have They Done to Solange?)(The School That Couldn't Scream) (1972,  R)
130
Se sei vivo spara (Django Kill - If You Live, Shoot!) (1967,  Unrated)
131
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964,  R)
132
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) (1965,  R)
133
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
134
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922,  Unrated)
135
The Phantom of the Opera (1925,  Unrated)
136
Dr. Jekyll and Sister Hyde (1971,  PG)
137
Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1920,  Unrated)
138
Dirty Mary Crazy Larry (1974,  PG)
139
Race With the Devil (1975,  PG)
140
Autostop rosso sangue (Hitch Hike) (1978,  Unrated)
141
Anita - ur en tonårsflickas dagbok (Anita: Swedish Nymphet) (Anita) (1973,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments