Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  sportgurl13's Rating My Rating
1
Gridiron Gang (2006,  PG-13)
Gridiron Gang 5.0 Stars
this is my fav. movie













one of my fav. movies
Click to Rate
2
Finding Nemo (2003,  G)
Finding Nemo 4.0 Stars
my fav. disney movie













I love squirt!!
Click to Rate
3
Alvin and the Chipmunks (2007,  PG)
Alvin and the Chipmunks Want To See
OMG my skool is going tuesday to see this movie, I can't wait!!
Click to Rate
4
Halloween (2007) (2007,  R)
Halloween (2007) 5.0 Stars
I have seen it and it was freakin awsome!!
Click to Rate
5
Mary Poppins (1964,  G)
Click to Rate
6
Bridge to Terabithia (2007,  PG)
Bridge to Terabithia 5.0 Stars
i must own this movie the second it comes out on dvd
Click to Rate
7
High School Musical (2006,  Unrated)
High School Musical 5.0 Stars
Awsome movie!!
Click to Rate
8
High School Musical 2 (2007,  Unrated)
High School Musical 2 5.0 Stars
I have to see it when it comes out in August
Click to Rate
9
Rabbit-Proof Fence (2002,  PG)
Click to Rate
10
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow 5.0 Stars
Awsome graphics
Click to Rate
11
Hoot (2006,  PG)
Hoot 5.0 Stars
This is my all time favorite movie ever!!!!
Click to Rate
12
The Sound of Music (1965,  G)
Click to Rate
13
Happy Feet (2006,  PG)
Happy Feet 5.0 Stars
My cousin Kasey can do happy feet and he is only 17 months old!
Click to Rate
14
What a Girl Wants (2003,  PG)
What a Girl Wants 3.5 Stars
Awsome movie
Click to Rate
15
Get A Clue (2002,  G)
Get A Clue 5.0 Stars
My fav. movie on disney channel
Click to Rate
16
The Dukes of Hazzard (2005,  PG-13)
The Dukes of Hazzard 4.5 Stars
It is a cool movie
Click to Rate
17
Big Fat Liar (2002,  PG)
Click to Rate
18
Final Destination (2000,  R)
Click to Rate
19
Final Destination 2 (2003,  R)
Click to Rate
20
Final Destination 3 (2006,  R)
Click to Rate
21
Secondhand Lions (2003,  PG)
Click to Rate
22
Cars (2006,  G)
Click to Rate
23
Anacondas - The Hunt for the Blood Orchid (2004,  PG-13)
Click to Rate
24
Eragon (2006,  PG)
Click to Rate
25
Mean Girls (2004,  PG-13)
Mean Girls 1.0 Star
Good movie to watch at a sleepover or the weekend
Click to Rate
26
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire 4.0 Stars
I like watching Harry Potter but not reading the books
Click to Rate
27
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Click to Rate
28
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Click to Rate
29
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Click to Rate
30
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Click to Rate
31
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
Click to Rate
32
Read it and Weep (2006,  Unrated)
Click to Rate
33
Halloween (1978,  R)
Click to Rate
34
Halloween II (1981,  R)
Click to Rate
35
Halloween III - Season of the Witch (1982,  R)
Click to Rate
36
She's the Man (2006,  PG-13)
Click to Rate
37
Stuck in the Suburbs (2004,  Unrated)
Click to Rate
38
The Haunted Mansion (2003,  PG)
Click to Rate
39
House of Cards (1992,  PG-13)
Click to Rate
40
Monster House (2006,  PG)
Click to Rate
41
The Sandlot (1993,  PG)
Click to Rate
42
The Sandlot 2 (2005,  PG)
Click to Rate
43
The Sandlot 3: Heading Home (2007,  PG)
Click to Rate
44
Snakes on a Plane (2006,  R)
Click to Rate
45
Dead Silence (2007,  R)
Click to Rate
46
Are We There Yet? (2005,  PG)
Click to Rate
47
Are We Done Yet? (2007,  PG)
Click to Rate
48
Because of Winn-Dixie (2005,  PG)
Click to Rate
49
Scooby-Doo (2002,  PG)
Click to Rate
50
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed (2004,  PG)
Click to Rate
51
The Last Mimzy (2007,  PG)
Click to Rate
52
Night at the Museum (2006,  PG)
Night at the Museum 4.5 Stars
this is So funny!
Click to Rate
53
Space Jam (1996,  PG)