Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. springsteen210
  2. Richie

Give list a short description

  springsteen210's Rating My Rating
1
GoodFellas (1990,  R)
2
Paths of Glory (1957,  Unrated)
3
The Godfather, Part III (1990,  R)
4
Taxi Driver (1976,  R)
5
After Hours (1985,  R)
6
Apocalypse Now (1979,  R)
7
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
8
Stanley Kubrick: A Life in Pictures (2001,  Unrated)
9
The Shining (1980,  R)
10
Full Metal Jacket (1987,  R)
11
Eyes Wide Shut (1999,  R)
12
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
13
Barry Lyndon (1975,  PG)
14
Directors: Martin Scorsese (2000,  Unrated)
15
The Departed (2006,  R)
16
Casino (1995,  R)
17
Raging Bull (1980,  R)
18
Mean Streets (1973,  R)
19
My Voyage to Italy (2001,  PG-13)
20
The Last Waltz (1978,  R)
21
Who's That Knocking at My Door? (1967,  R)
22
Two Evil Eyes (1991,  R)
23
Dawn of the Dead (1979,  R)
24
Day of the Dead (1985,  Unrated)
25
Creepshow (1982,  R)
26
The Dark Half (1993,  R)
27
Casablanca (1943,  PG)
28
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
29
Flags of Our Fathers (2006,  R)
30
Unforgiven (1992,  R)
31
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) (1964,  R)
32
Pale Rider (1985,  R)
33
Batman Begins (2005,  PG-13)
34
Batman (1989,  PG-13)
35
The Dark Knight (2008,  PG-13)
36
On the Waterfront (1954,  Unrated)
37
Superman (1978,  PG)
38
Mutiny on the Bounty (1962,  Unrated)
39
Platoon (1986,  R)
40
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
41
W. (2008,  PG-13)
42
JFK (1991,  R)
43
Born on the Fourth of July (1989,  R)
44
Wall Street (1987,  R)
45
Nixon (1995,  R)
46
The Texas Chainsaw Massacre 2 (1986,  R)
47
The Funhouse (Carnival of Terror) (1981,  R)
48
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
49
Dinner Rush (2001,  R)
50
The Italian Americans (2004,  Unrated)
51
Gotti (1996,  R)
52
Forrest Gump (1994,  PG-13)
53
Dog Day Afternoon (1975,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments