My Favorite Movies


  sprints42's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
2
Princess of Thieves (2001,  Unrated)
3
George and the Dragon (Dragon Sword) (2004,  PG)
George and the Dragon (Dragon Sword)
this was HILARIOUS!!!! I love it!
4
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
5
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
6
Bridge to Terabithia (2007,  PG)
7
Willow (1988,  PG)
Willow
I LOVE this movie! The book is really good too.
8
The Princess Bride (1987,  PG)
9
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
10
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999,  PG-13)
11
Pride and Prejudice (,  Unrated)
12
The Adventures of Tom Thumb & Thumbelina (2002,  G)
13
The Phantom (1996,  PG)
The Phantom
I totally love this movie and I was soooo happy when I found it at our public library!
14
The Three Musketeers (1993,  PG)
15
The Count of Monte Cristo (2002,  PG-13)
16
Children of Dune (,  Unrated)
17
School of Rock (2003,  PG-13)
18
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
19
Spider-Man (2002,  PG-13)
20
Stardust (2007,  PG-13)
Stardust
This movie was soo amazing, it was just such a great piece of work. It had fencing, nearly-evil princes, enslaved princesses, true love, oh, it was great!
21
The 10th Kingdom (,  Unrated)
22
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008,  PG)
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
Whoooooo! This movie totally blew me away. I was either on the edge of my seat or threatening to kill Miraz or screaming with joy at any given moment. Definitely worth buying.
23
Sydney White (2007,  PG-13)
Sydney White
It was really great, I loved every minute of it!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments