My Favorite Movies


  spudart's Rating My Rating
1
The Iron Giant (1999,  PG)
2
The Transformers - The Movie (1986,  PG)
The Transformers - The Movie
My favorite movie of all time. YES. ALL TIME.
3
Transformers (2007,  PG-13)
Transformers
I can't wait for this come out. I'm gonna see it the very first day, and I'm not a first-day-movie-watcher.
4
Armageddon (1998,  PG-13)
5
At First Sight (1999,  PG-13)
6
Encino Man (1992,  PG)
Encino Man
A sentimental favorite. This is Brendan Fraser and Pauly Shore at their finest (which isn't hard).
7
The Incredibles (2004,  PG)
8
Tully (2000,  R)
9
Cast Away (2000,  PG-13)
Cast Away
After seeing this movie I remember having a long conversation about this movie with a friend. Any movie that gives you good conversation afterwards is a great movie.
10
The Blues Brothers (1980,  R)
The Blues Brothers
How can one not like this movie?!
11
Disney's Aladdin (1992,  G)
Disney's Aladdin
A sentimental favorite.
12
Word Wars (2004,  Unrated)
13
Wordplay (2006,  PG)
Wordplay
A must-see for any nerd (like me!)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments