Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  squishybex88's Rating My Rating
1
Peter Pan (2003,  PG)
Peter Pan 5.0 Stars
I bought this movie for two reasons, 1. It's about Peter Pan and 2. Jeremy Sumpter but I lost interest in Jeremy and now just watch the film because it's cool
Click to Rate
2
Peter Pan (1953,  G)
Click to Rate
3
Peter Pan: Return to Neverland (2002,  G)
Click to Rate
4
Interview with the Vampire (1994,  R)
Click to Rate
5
Queen of the Damned (2002,  R)
Click to Rate
6
Deep Blue Sea (1999,  R)
Click to Rate
7
Alvin and the Chipmunks (2007,  PG)
Click to Rate
8
Merlin (1998,  PG)
Click to Rate
9
Labyrinth (1986,  PG)
Click to Rate
10
Just My Luck (2006,  PG-13)
Just My Luck 3.5 Stars
I can't stand Lindsay Lohan but McFLY were awesome for their parts and the film does grow on you
Click to Rate
11
The Little Mermaid (1989,  G)
Click to Rate
12
The Little Mermaid II - Return to the Sea (2000,  G)
Click to Rate
13
Hairspray (2007) (2007,  PG)
Click to Rate
14
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D) (1993,  PG)
Click to Rate
15
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
Click to Rate
16
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
Click to Rate
17
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
18
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Click to Rate
19
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Click to Rate
20
Juno (2007,  PG-13)
Click to Rate
21
Cars (2006,  G)
Click to Rate
22
Oliver! (1968,  G)
Click to Rate
23
Dangerous Beauty (A Destiny of Her Own) (1998,  R)
Dangerous Beauty (A Destiny of Her Own) 3.5 Stars
Many weekends with Kirsty watching this film and Jake Weber is terrific as the king
Click to Rate
24
Alice in Wonderland (1999,  PG)
Click to Rate
25
Dude, Where's My Car? (2000,  PG-13)
Click to Rate
26
Hook (1991,  PG)
Click to Rate
27
The Marine (2006,  PG-13)
The Marine 3.5 Stars
John Cena: A wrestler, rapper and movie star and everyone in my house likes this film so thats a bonus
Click to Rate
28
8 Mile (2002,  R)
8 Mile 4.0 Stars
This was bought for one of my birthdays when I had my major obsession with Eminem and even though I don't like him that much anymore the film is still awesome
Click to Rate
29
Ginger Snaps (2000,  R)
Click to Rate
30
Frailty (2002,  R)
Click to Rate
31
Local Boys (2002,  PG-13)
Click to Rate
32
From Hell (2001,  R)
Click to Rate
33
The Secret Garden (1993,  G)
Click to Rate
34
The Swan Princess (1995,  G)
The Swan Princess 4.0 Stars
2 & 3 ruined this film, they should have just made the first one and that was it but at least they made one awesome movie and I love it so I got it by its self
Click to Rate
35
BASEketball (1998,  R)
BASEketball 5.0 Stars
I love Zak so much for buying me this film. It is one of my favourites and now I can watch it all the time :)
Click to Rate
36
The Virgin Suicides (1999,  R)
The Virgin Suicides 4.0 Stars
I have watched this movie so many times and it still confuses me and reading the book didn't help at all. Still a pretty awesome film though
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments