My Favorite Movies


  srunderpants's Rating My Rating
1
Jacob's Ladder (1990,  R)
Jacob's Ladder 5.0 Stars
When Danny Aiello sums it up at the end, it suddenly goes from weird to beautiful. I LOVE this movie.
Click to Rate
2
True Romance (1993,  R)
True Romance 5.0 Stars
Everything about this movie is perfect. And it has the greatest cast ever...
Click to Rate
3
Blade Runner (1982,  R)
Blade Runner 5.0 Stars
Dystopian, nominally cyberpunk, and philosophical: These are a few of my favorite things. And, even sans CG, the FX are better than most of what you see in current movies. This is the greatest sci-fi movie ever. Period.
Click to Rate
4
Natural Born Killers (1994,  R)
Natural Born Killers 5.0 Stars
The visual style and editing make the viewer FEEL the insanity of the characters. Besides being an amazing film, it's also a bold, artistic feat.
Click to Rate
5
Seven (Se7en) (1995,  R)
Seven (Se7en) 5.0 Stars
Fincher is brilliant. The movie is amazing in every detail. It takes the genre to a whole new level, and one which has yet to be equaled.
Click to Rate
6
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 5.0 Stars
Time travel, twisty philosophical and psychological weirdness, Terry Gilliam's visual style, and Bruce Willis and Brad Pitt branching out as actors... What's not to like?
Click to Rate
7
The Matrix (1999,  R)
The Matrix 5.0 Stars
I saw this movie SO many times in the theater, I can't even tell you. Right up my alley.
Click to Rate
8
Fight Club (1999,  R)
Fight Club 5.0 Stars
Fincher and Palahniuk: two great tastes that taste great together. Genius!
Click to Rate
9
Reservoir Dogs (1992,  R)
Reservoir Dogs 5.0 Stars
So raw and so good. Such a great cast too...
Click to Rate
10
Young Frankenstein (1974,  PG)
Young Frankenstein 5.0 Stars
In a weird way, the most understated of the Mel Brooks movies -- and all the more awesome for it. Genius moments, genius cast. Pure genius!
Click to Rate
11
Raising Arizona (1987,  PG-13)
Raising Arizona 5.0 Stars
Every line of dialog from this movie is burned forever into my brain. So brilliant. And the greatest chase scene ever...
Click to Rate
12
Donnie Darko (2001,  R)
Donnie Darko 5.0 Stars
Totally my type of movie. Dark, psychological, philosophical... Loved it. LOVED. IT.
Click to Rate
13
The Big Lebowski (1998,  R)
The Big Lebowski 5.0 Stars
I was not as into Fargo as every one else I knew, and my hopes for this one were low. The first time I saw it, I thought it was okay... But then I watched it again and was completely sold. I've since seen it countless times, and am completely in love with this movie.
Click to Rate
14
The Fisher King (1991,  R)
The Fisher King 5.0 Stars
Terry Gilliam is sometimes so over the top visually (and vibe-wise) that it's distracting. In this one, however, he reeled it in a little and created such a beautiful little movie. Seriously, if you haven't seen this one, do yourself a favor...
Click to Rate
15
Platoon (1986,  R)
Click to Rate
16
Total Recall (1990,  R)
Click to Rate
17
The Doors (1991,  R)
Click to Rate
18
Caddyshack (1980,  R)
Click to Rate
19
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead (1991,  PG)
Click to Rate
20
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Click to Rate
21
Being John Malkovich (1999,  R)
Click to Rate
22
The Return of the Living Dead (1985,  R)
Click to Rate
23
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Click to Rate
24
Alien (1979,  R)
Click to Rate
25
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
Click to Rate
26
Shaun of the Dead (2004,  R)
Click to Rate
27
The Terminator (1984,  R)
Click to Rate
28
Heavenly Creatures (1994,  R)
Click to Rate
29
Sin City (2005,  R)
Sin City 5.0 Stars
Brilliant and beautiful. Rodrigues and Miller proved what I wish every producer and director understood: If your source material is strong, you don't need to tweak it. Leave it alone, and it will succeed for the same reasons it succeeded in its original medium...
Click to Rate
30
Angel Heart (1987,  R)
Angel Heart 5.0 Stars
One of my favorite movies of all time. A dark, twisted, creepy mystery, with an amazing cast, brilliant direction, and a nice little twist (or two... or three).
Click to Rate
31
Three Amigos! (1986,  PG)
Click to Rate
32
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
33
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
Click to Rate
34
Vanilla Sky (2001,  R)
Click to Rate
35
The Thing (1982,  R)
Click to Rate
36
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
Click to Rate
37
Liar Liar (1997,  PG-13)
Click to Rate
38
Re-Animator (1985,  R)
Click to Rate
39
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
Click to Rate
40
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
Click to Rate
41
National Lampoon's Christmas Vacation (1989,  PG-13)
Click to Rate
42
Gummo (1997,  R)
Click to Rate
43
Audition (Ôdishon) (1999,  R)
Click to Rate
44
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D) (1993,  PG)
Click to Rate
45
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
A Nightmare on Elm Street 4.5 Stars
The first, and the best. Before Freddy was constantly cracking wise (though there's nothing wrong with that either) and at his most frightening. Plus I LOVED the idea of the dream world...
Click to Rate
46
American Beauty (1999,  R)
Click to Rate
47
Day of the Dead (1985) (1985,  Unrated)
Click to Rate
48
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
Click to Rate
49
Lost In Translation (2003,  R)
Click to Rate
50
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
Click to Rate
51
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
Bram Stoker's Dracula 5.0 Stars
SO good. Keanu's accent was slightly laughable (of course), but Gary Oldman... y'just can't beat him. He is the real deal. I could watch him as the old Dracula (or anything else) all day. I also loved that Coppola didn't make the usual "modern" vampire movie choices. He did what was right for the material, and the movie soared as a result. Visually beautiful and structurally sound.
Click to Rate
52
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
Click to Rate
53
Poltergeist (1982,  PG)
Click to Rate
54
Jaws (1975,  PG)
Click to Rate
55
Galaxy Quest (1999,  PG)