My Favorite Movies
| Ssshhhhthemaestroisd's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Terminator 2: Judgment Day (1991, R)
This is my favorite movie ever, I can quote most of the movie, and i have to give it credit for my Arnold impression. I used to love walking into my bosses offcie needing his key to ring up my food and saying, "I need you keys, your boots, and your motorcycle". |
|
|
| 2 |
Fear and Loathing in Las Vegas (1998, R) |
|
|
| 3 |
The Departed (2006, R)
i thought this one was absolutely perfect-Scorcese directing a movie where Jack Nicholson is a mob boss, and the rest of the cast includes Matt Damon, Mark Wahlberg, Leonardo DiCaprio, Anthony Anderson, Martin Sheen, and Alec Baldwin. It's been awhile since i've seen that many great actors in one great movie. |
|
|
| 4 |
Dogma (1999, R)
So irreverent it's scary if you're a Christian like me, i was waiting for the lightning bolt while watching it in the theatre, but it's so damn funny it's one of my favorite movies of all time! There's just so mamy irreverent but hysterically funny scenes & roles: George Carlin playing a priest & introducing the new "Buddy Christ" statue (i want one of those for my room!), a stripper that turns out to be the muse, the 13th apostle who was left out of the bible because he was black, I could go on & on.... |
|
|
| 5 |
Cop Land (1997, R)
This is my favorite Stallone movie ever, and the cast he had working with him was incredible too-Harvey Keitel, Ray Liotta, Robert DeNiro, and Michael Rapaport. It had me hooked pretty quickly after I threw it in the first time,and I still remember buying it cheap at Blockbuster and wonderign how a movie with so many good actors could be so cheap. |
|
|
| 6 |
Old School (2003, R) |
|
|
| 7 |
Airplane 2 - The Sequel (1982, PG) |
|
|
| 8 |
Tommy Boy (1995, PG-13) |
|
|
| 9 |
Wrongfully Accused (1998, PG-13) |
|
|
| 10 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006, R) |
|
|
| 11 |
Private Parts (1997, R) |
|
|
| 12 |
American Wedding (2003, R) |
|
|
| 13 |
Catch Me If You Can (2002, PG-13) |
|
|
| 14 |
8 Mile (2002, R) |
|
|
| 15 |
Trojan War (2004, PG-13) |
|
|
| 16 |
The Bachelor (1999, PG-13) |
|
|
| 17 |
You've Got Mail (1998, PG) |
|
|
| 18 |
While You Were Sleeping (1995, PG) |
|
|
| 19 |
If Lucy Fell (1996, R) |
|
|
| 20 |
Duets (2000, R) |
|
|
| 21 |
Better Off Dead (1985, PG) |
|
|
| 22 |
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999, R) |
|
|
| 23 |
Not Another Teen Movie (2001, R) |
|
|
| 24 |
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999, PG-13) |
|
|
| 25 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004, PG-13) |
|
|
| 26 |
Bruce Almighty (2003, PG-13) |
|
|
| 27 |
Road Trip (2000, R) |
|
|
| 28 |
Office Space (1999, R) |
|
|
| 29 |
Dumb and Dumber (1994, PG-13) |
|
|
| 30 |
Eurotrip (2003, R) |
|
|
| 31 |
Shriek if You Know What I Did Last Friday the 13th (2000, R) |
|
|
| 32 |
Cloverfield (2008, PG-13) |
|
|
| 33 |
How to Lose a Guy in 10 Days (2003, PG-13) |
|
|
| 34 |
Home Room (2003, R) |
|
|
| 35 |
American History X (1998, R) |
|
|
| 36 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
|
| 37 |
Final Destination (2000, R) |
|
|
| 38 |
Happy Gilmore (1996, PG-13) |
|
|
| 39 |
Back to the Future (1985, PG) |
|
|
| 40 |
Dodgeball - A True Underdog Story (2004, PG-13) |
|
|
| 41 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
|
| 42 |
Girl, Interrupted (1999, R) |
|
|
| 43 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
|
| 44 |
Monsters, Inc. (2001, G) |
|
|
| 45 |
Jay and Silent Bob Strike Back (2001, R) |
|
|
| 46 |
Live Free or Die Hard (2007, PG-13) |
|
|
| 47 |
Rocky Balboa (1990, PG) |
|
|
| 48 |
Wedding Crashers (2005, R) |
|
|
| 49 |
Dazed and Confused (1993, R) |
|
|
| 50 |
Remember the Titans (2000, PG) |
|
|
| 51 |
Liar Liar (1997, PG-13) |
|
|
| 52 |
Ice Age (2002, PG) |
|
|
| 53 |
Half Baked (1997, R) |
|
|
| 54 |
Friday (1995, R) |
|
|
| 55 |
Jackass - The Movie (2002, R) |
|
|
| 56 |
Monty Python and the Holy Grail (1975, PG) |
|
|
| 57 |
Groundhog Day (1993, PG) |
|
|
| 58 |
Finding Nemo (2003, G) < |


