My Favorite Movies


  stabino's Rating My Rating
1
Time and Tide (2000,  R)
Time and Tide
My favorite Tsui Hark film. The story's about a kid who doesn't know what he's getting into, but compelled by the fact that he's becoming a father soon, he tries to get as much money as he can quick. A movie about hitmen, hong kong, and going with the flow.
2
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
If there's one movie to watch out of Japan, it would be this one. Not to mention, it's quite funny at times.
3
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction
the film that made me want to be a screenwriter. I love all the lines, and have incorporated it into my vernacular. I can't believe Forest Gump beat it for the best picture oscar in 1994.
4
Hero (2004,  PG-13)
Hero
Donnie Yen vs. Jet Li? That's worth watching the movie itself. Great sets and great costumes. And... Maggie Cheung, at 40? Still sizzling hot!
5
Kiss Kiss, Bang Bang (2005,  R)
Kiss Kiss, Bang Bang
I saw this movie once and loved it the first time, but the second time was not as special. I think it's just a FUN movie with lots of great lines. Not as good as Pulp Fiction, but it's just so kinetic at times that once you sit down, you can't stop but finish it.
6
Chungking Express (1996,  PG-13)
Chungking Express
Two stories about love and loss, intertwined by a nightstand in Hong Kong. I don't know what others think, but I would loved to be stalked by Faye Wong!
7
Fight Club (1999,  R)
Fight Club
After this movie, I had a lot more respect for Brad Pitt. Loved everything about it, and am willing to start a revolution now!
"You decide your own level of involvement!"
8
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
9
The Matrix (1999,  R)
10
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) (2005,  R)
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior)
The guy jumped over a Honda Civic! My intro into Thai action films, and it really does feel like Thailand is the next Hong Kong of the stunt-filled action film.
11
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
You have to step back and think about how hard this script is to write, and just realize that Charlie Kaufman is great at what he does. Must be Jim Carrery's best performance up till now.
12
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
Just makes you want to do good things for other people at the end of the movie. One of the movies I purchased and watch on a regular basis for inspiration.
13
Shaolin Soccer (2001,  PG-13)
Shaolin Soccer
Funny, and with a lot of traditional movie motifs. The reunion of heros, fallen teacher with a past, a cinderella love story, etc. Stephen Chow's first directorial debut.
14
Mulholland Drive (2001,  R)
Mulholland Drive
I've seen this like 7 times, and I always find something new in it. A movie that's driven by emotions rather than linear screenwriting, it leaves you thinking days after. Plus Laura Harring is one hot babe!
15
Snatch. (2001,  R)
16
Election (Hak se wui) (2005,  Unrated)
Election (Hak se wui)
Won the best picture, best screenplay, best director, and best award for HK's 2005 film fest... and it's really just that good.
17
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love)
The second of Wong kar-wai's romance trilogy, and undoubtedly the most appreciated of the three. I've seen this three times, and I realize that the more I see it, the more complex it gets. You just have to see this before you're 30, it'd change your life.
18
Yee do hung gaan (Inner Senses) (2002,  Unrated)
19
Coffee and Cigarettes (2004,  R)
Coffee and Cigarettes
I have seen this four times, and I never get tired of it. A truly dialogue-driven movie that took Jarmush about 10 years to make. Cate Blanchett on Cate Blanchett is remarkable, and so is the skit with the Wu-Tang boys and Bill Murray.
20
Slumdog Millionaire (2008,  R)
Slumdog Millionaire
There are a few movies these days that genuinely move you, and for 2008 there are even less. Slumdog Millionaire lifts you off your feet and has you cheering towards the end. No other movie is more necessary than this one in 2008 - my #1 pick.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments