My Favorite Movies


  Stacie301187524's Rating My Rating
1
8 Seconds (1994,  PG-13)
8 Seconds
own and love
2
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
3
Air Force One (1997,  R)
Air Force One
own
4
Alone in the Dark (1982,  R)
5
Angel Heart (1987,  R)
6
Antz (1998,  PG)
Antz
own
7
Autumn in New York (2000,  PG-13)
8
Batman Begins (2005,  PG-13)
9
Beaches (1988,  PG-13)
10
Because I Said So (2007,  PG-13)
11
Big Daddy (1999,  PG-13)
12
Big Jake (1971,  PG-13)
13
Black Dog (1998,  PG-13)
14
The Bone Collector (1999,  R)
15
Braveheart (1995,  R)
16
Bright Eyes (1934,  PG)
17
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
18
The Butterfly Effect (2004,  R)
19
Cars (2006,  G)
20
Center Stage (2000,  PG-13)
21
Chain Reaction (1996,  PG-13)
22
Charlie's Angels (2000,  PG-13)
23
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
Cheaper by the Dozen
own and love
24
Cheaper by the Dozen 2 (2005,  PG)
25
A Cinderella Story (2004,  PG)
26
City of Angels (1998,  PG-13)
City of Angels
Great movie
27
Clueless (1995,  PG-13)
28
Coal Miner's Daughter (1980,  PG)
29
Con Air (1997,  R)
30
Cool Runnings (1993,  PG)
31
The Core (2003,  PG-13)
The Core
own and love it watch it all the time
32
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
33
The Crow (1994,  R)
34
Cruel Intentions 2 (2000,  R)
35
Cursed (2004,  PG-13)
36
Dangerous Minds (1995,  R)
37
Dante's Peak (1997,  PG-13)
Dante's Peak
own
38
Daredevil (2003,  PG-13)
Daredevil
own
39
Darkness Falls (2003,  PG-13)
40
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
great reat movie i have on vhs and dvd
41
Days of Thunder (1990,  R)
Days of Thunder
own
42
Demolition Man (1993,  R)
Demolition Man
own
43
Die Hard (1988,  R)
44
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
45
Dillinger (1973,  R)
46
Dinosaur (2000,  PG)
47
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Dirty Dancing
lets dance
48
Double Jeopardy (1999,  R)
49
Dragonheart (1996,  PG-13)
50
Dreamcatcher (2003,  R)
Dreamcatcher
own
51
Driven (2001,  PG-13)
52
Elektra (2005,  PG-13)
53
End of Days (1999,  R)
End of Days
own
54
Erin Brockovich (2000,  R)
Erin Brockovich
own
55
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
Ever After - A Cinderella Story
own
56
Evil Eyes (2004,  R)
57
Face/Off (1997,  R)
58
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
59
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
:( were was vandiesl
60
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
The Fast and the Furious: Tokyo Drift
own
61
Final Destination (2000,  R)
62
Fantastic Four (2005,  PG-13)
63
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
sad about wedding, and johnny feeling no love
64
Finding Nemo (2003,  G)
Finding Nemo
just watched it today again
65
Firestorm (1997,  PG-13)
66
Firewall (2006,  PG-13)
67
Fly Away Home (1996,  PG)
68
For the Boys (1991,  R)
69
The Forgotten (2004,  PG-13)
The Forgotten
own
70
Freaky Friday (2003,  PG)
Freaky Friday
fun to watch
71
The Game Plan (2007,  PG)
The Game Plan
own
72
Ghost (1990,  R)
Ghost
Own and love
73
Ghost Rider (2007,  PG-13)
Ghost Rider
own
74
Godzilla (1998,  PG-13)
75
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds)
good action and stars
76
Good Morning, Vietnam (1987,  R)
77
The Green Berets (1968,  G)
78
The Grudge (2004,  PG-13)
79
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
80
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
love all harry potter movies
81
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
82
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
own and love watch all the time
83
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
84
Heidi (1937,  G)
85
Hellboy (2004,  PG-13)
Hellboy
own
86
The Hills Have Eyes (2006,  R)
The Hills Have Eyes
own
87
Hitch (2005,  PG-13)
88
The Holiday (2006,  PG-13)
89
Honey (2003,  PG-13)
Honey
great dancing
90
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
91
Hulk (2003,  PG-13)
92
I.Q. (1994,  PG)
93
Independence Day (1996,  PG-13)
Independence Day
own and its a great movie
94
Iris (1994,  Unrated)
95
Iron Eagle (1986,  PG-13)
96
Jerry Maguire (1996,  R)
Jerry Maguire
how much does the human brain weight?
97
Jurassic Park (1993,  PG-13)
98
Ladder 49 (2004,  PG-13)
Ladder 49
own
99
The Lake House (2006,  PG)
100
Lake Placid (1999,  R)
Lake Placid
own
101
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
102
The Last Mimzy (2007,  PG)
103
The Last Starfighter (1984,  PG)
104
A League of Their Own (1992,  PG)
105
Lethal Weapon (1987,  R)
Lethal Weapon
own and great action
106
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
Lethal Weapon 2
own
107
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
Lethal Weapon 3
own
108
Lethal Weapon 4 (1998,  R)
Lethal Weapon 4
own
109
Liar Liar (1997,  PG-13)
110
Little Black Book (2004,  PG-13)
111
The Little Princess (1939,  G)
112
A Love Song for Bobby Long (2004,  R)
113
Mad Max Beyond Thunderdome (Mad Max 3) (1985,  PG-13)
114
Meet John Doe (1941,  Unrated)
115
Men in Black (1997,  PG-13)
Men in Black
good combo great action
116
Message in a Bottle (1999,  PG-13)
117
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
Miss Congeniality
wow can i get a makeover
118
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous (2005,  PG-13)
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous
own its okay but like the 1st one better
119
The Missing (2003,  R)
120
The Mummy (1999,  PG-13)
The Mummy
great movie with alot of action
121
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
Mrs. Doubtfire
i love it
122
Murder at 1600 (1997,  R)
123
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
My Best Friend's Wedding
own
124
My Favorite Martian (1999,  PG)
125
National Treasure (2004,  PG)
126
The Net (1995,  PG-13)
127
No Reservations (2007,  PG)
No Reservations
own
128
Notting Hill (1999,  PG-13)
Notting Hill
own
129
An Officer and a Gentleman (1982,  R)
130
The Peacemaker (1997,  R)
131
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
132
Pitch Black (2000,  R)
133
The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
The Chronicles of Riddick
own
134
Premonition (2007,  PG-13)
Premonition
what day is it? good movie
135
Pure Country (1992,  PG)
136
The Quick and the Dead (1987) (,  R)
137
Red Dragon (2002,  R)
Red Dragon
own
138
Reign of the Fallen (2005,  Unrated)
139
Reign of Fire (2002,  PG-13)
Reign of Fire
own
140
Resident Evil (2002,  R)
Resident Evil
own
141
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
142
The Ring (2002,  PG-13)
The Ring
dont answer the phone you might live longer
143
The Ring Two (2005,  PG-13)
144
RoboCop (1987,  R)
RoboCop
own
145
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
146
Seven Brides for Seven Brothers (1954,  G)
147
Shooter (2007,  R)
148
Signs (2002,  PG-13)
Signs
good story a keeper
149
The Silence of the Lambs (1991,  R)
150
Sin City (2005,  R)
Sin City
could not get into
151
Slap Shot 2 - Breaking the Ice (2001,  R)
152
Spanglish (2004,  PG-13)
Spanglish
own
153
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
after all these years now the begining
154
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
155
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
what now #7
156
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
love all 6 movies
157
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
158
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
love all 6
159
Stealth (2005,  PG-13)
160
Submerged (2000,  R)
161
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
162
The Sum of All Fears (2002,  PG-13)
163
Tears of the Sun (2003,  R)
164
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
Terminator 3 - Rise of the Machines
the 1st 2 was better
165
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic
very good
166
Top Gun (1986,  PG)
Top Gun
own
167
Transformers (2007,  PG-13)
Transformers
great action i want one
168
Twister (1996,  PG-13)
169
Under Heavy Fire (2001,  R)
170
Underworld: Evolution (2006,  R)
171
Uptown Girls (2003,  PG-13)
Uptown Girls
own and love
172
Virus (1999,  R)
173
Volcano (1997,  PG-13)
Volcano
own and love
174
A Walk to Remember (2002,  PG)
A Walk to Remember
made me cry
175
War of the Worlds (2005,  PG-13)
War of the Worlds
great movie who dont like tom cruse
176
We Are Marshall (2006,  PG)
177
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
The Wedding Planner
own
178
What a Girl Wants (2003,  PG)
179
What Women Want (2001,  PG-13)
What Women Want
own
180
When a Stranger Calls (2006,  PG-13)
181
While You Were Sleeping (1995,  PG)
While You Were Sleeping
own
182
White Noise (2005,  PG-13)
White Noise
own
183
White Squall (1996,  PG-13)
184
Wild Hogs (2007,  PG-13)
185
X-Men (2000,  PG-13)
X-Men
love its movie
186
XXX (2002,  PG-13)
XXX
own
187
XXX: State of the Union (XXX: The Next Level) (2005,  PG-13)
188
Yours, Mine & Ours (2005,  PG)
189
You've Got Mail (1998,  PG)
190
X2 (2003,  PG-13)
X2
great movie

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments