My Favorite Movies


  stalenosebleed's Rating My Rating
1
Dead Alive (Braindead) (1993,  R)
Dead Alive (Braindead) 5.0 Stars
all out blood and guts fest with the non stop laughs!
Click to Rate
2
Happiness (1998,  Unrated)
Click to Rate
3
The Good, the Bad and the Ugly (1967,  R)
The Good, the Bad and the Ugly 5.0 Stars
Awesome Western the one that grabbed me into this genre
Click to Rate
4
Gummo (1997,  R)
Gummo 4.0 Stars
I think Sometimes People are afraid of reality this could be reality it is somewhat over the top but good. people have this way of going about the world as if everything is ok and the world is one there is abnormality and darkness in places you dont know about.
Click to Rate
5
The Big Lebowski (1998,  R)
The Big Lebowski 4.5 Stars
the coen brothers need i say more?
Click to Rate
6
Fargo (1996,  R)
Fargo 4.5 Stars
Coen brothers need i say more?
Click to Rate
7
Seven (Se7en) (1995,  R)
Seven (Se7en) 5.0 Stars
one of my favorite movies of all time
Click to Rate
8
Midnight Express (1978,  R)
Click to Rate
9
No Country for Old Men (2007,  R)
Click to Rate
10
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
11
The Devil and Daniel Johnston (2005,  PG-13)
Click to Rate
12
Re-Animator (1985,  R)
Click to Rate
13
Evil Dead 2 (1987,  R)
Click to Rate
14
Pink Flamingos (1972,  NC-17)
Click to Rate
15
Arsenic and Old Lace (1944,  Unrated)
Click to Rate
16
Children of Men (2006,  R)
Click to Rate
17
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
18
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas 4.5 Stars
If you Like The Movie Check out the Book By Hunter S. Thompson Great book I Read the Book First.
Click to Rate
19
Blue Velvet (1986,  R)
Click to Rate
20
Wild At Heart (1990,  R)
Click to Rate
21
Natural Born Killers (1994,  R)
Click to Rate
22
La Strada (The Road) (1954,  Unrated)
Click to Rate
23
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
Click to Rate
24
M (1931,  Unrated)
Click to Rate
25
The Honeymoon Killers (1970,  R)
Click to Rate
26
There Will Be Blood (2007,  R)
There Will Be Blood 5.0 Stars
Great Performances, Great Original Music and Great Visual Directions ,2 hrs. and 38 min. is a little to long but it seems like P.T. Anderson
went for a Gus Van Sant type feel.
Click to Rate
27
The Shining (1980,  R)
Click to Rate
28
Pee-wee's Big Adventure (1985,  PG)
Click to Rate
29
Lik Wong, (Riki-Oh - The Story of Ricky) (1991,  R)
Click to Rate
30
The Evil Dead (1982,  NC-17)
Click to Rate
31
The Toxic Avenger (1985,  R)
Click to Rate
32
Midnight Cowboy (1969,  R)
Click to Rate
33
Blood Simple (1984,  R)
Click to Rate
34
Hellraiser (1987,  R)
Click to Rate
35
Mad Max 2: The Road Warrior (1982,  R)
Click to Rate
36
Eraserhead (1977,  Unrated)
Eraserhead 4.0 Stars
Either you love it or Loathe it.

I love It.
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments