My Favorite Movies


  STARLIGHT99's Rating My Rating
1
Losing Isaiah (1995,  R)
Losing Isaiah 5.0 Stars
The characters in this movie will tug at your heart.Its sad watching Isaiah being torn between his real mom and his foster mom.I wouldn't have the heart to tell a mother she can't have her child.If a person gets their act together and does whats right then at all cost i think the mother should have her child. This was a great movie.
Click to Rate
2
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
Fried Green Tomatoes 4.5 Stars
I always loved hearing older people tell stories from the past so this was a perfect movie.This young lady went to see this older lady in a nursing home every day to hear her story about fried green tomatoes.Its a sweet story.
Click to Rate
3
Mean Girls (2004,  PG-13)
Mean Girls 4.0 Stars
These girls are mean in this movie so the title is perfect.Kind of reminds you when you was in school and there always seemed to be mean girls being up to no good.Its a fun movie to watch as long as its not teaching girls how to be mean.
Click to Rate
4
Finding Nemo (2003,  G)
Finding Nemo 3.5 Stars
Nemo swims away from home and gets captured.His father travels all over the ocean to find his son.THe funny part is when he meets a crazy fish named Dory who has memory trouble.Its a fun movie.
Click to Rate
5
What About Bob? (1991,  PG)
What About Bob? 4.5 Stars
Everywheres you look Bob is there.He becomes a real pest to one family and no matter what they do Bob is still around.If you get bored and you want to see what its like to pester someone watch this movie.
Click to Rate
6
Bachelor Party (1984,  R)
Bachelor Party 5.0 Stars
This is highly funny.I love it when the mule gets "high" and they put it in the elevator.Its a must see movie.
Click to Rate
7
Bad Boys (1995,  R)
Bad Boys 5.0 Stars
I love these bad boys.THe comedy never seems to stop between Martin Lawrence and Will Smith.
Click to Rate
8
Bad Boys II (2003,  R)
Bad Boys II 5.0 Stars
This one was just as good as the first one.Martin Lawrence and Will Smith are very funny.
Click to Rate
9
Bride of Chucky (1998,  R)
Bride of Chucky 5.0 Stars
This one has comedy in it also and i love the sound track.I seen it quite a few times.
Click to Rate
10
Seed Of Chucky (2004,  R)
Seed Of Chucky 5.0 Stars
This movie is a mixture of murder and comedy.The kid can't make up his/her mind if hes a he or shes a she.Glen/Glenda thats funny.got to love that freaky little doll chucky.
Click to Rate
11
The Breakfast Club (1985,  R)
Click to Rate
12
Bound (1996,  R)
Click to Rate
13
The Craft (1996,  R)
Click to Rate
14
Jeepers Creepers (2001,  R)
Click to Rate
15
Jeepers Creepers 2 (2003,  R)
Click to Rate
16
Soul Plane (2004,  R)
Click to Rate
17
Speed 2 - Cruise Control (1997,  PG-13)
Click to Rate
18
The Beach (2000,  R)
The Beach 5.0 Stars
It seems to be a mixture of adventure and drama.This was one i couldn't take my eyes off because it keeps you wondering whats going to happen next.Worth watching.
Click to Rate
19
The Basketball Diaries (1995,  R)
Click to Rate
20
Interview with the Vampire (1994,  R)
Click to Rate
21
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit (2005,  G)
Click to Rate
22
Rabbit-Proof Fence (2002,  PG)
Click to Rate
23
French Kiss (1995,  PG-13)
Click to Rate
24
A Prelude to a Kiss (1992,  PG-13)
Click to Rate
25
Midnight Express (1978,  R)
Click to Rate
26
Misery (1990,  R)
Misery 5.0 Stars
I enjoyed this movie.Kathy Bates is perfect in her charactor.She drove that poor guy crazy with torcher to write a story.Got A love it.
Click to Rate
27
Shaun of the Dead (2004,  R)
Shaun of the Dead 5.0 Stars
I thought this movie was going to be horror but to my surprise i was laughing through out the movie.Loved it.
Click to Rate
28
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
The Phantom of the Opera 5.0 Stars
Such a romantic kind of movie where one love can never happen.The music to the movie makes you feel the movie and the sadness in the phantom.
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments