My Favorite Movies
| starlimitz2's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
|
| 2 |
Stephen King's It (2000, Unrated) |
|
|
| 3 |
The Transformers - The Movie (1986, PG) |
|
|
| 4 |
Tenacious D in: The Pick of Destiny (2006, R) |
|
|
| 5 |
Henry V (1989, PG-13) |
|
|
| 6 |
Monty Python and the Holy Grail (1975, PG) |
|
|
| 7 |
Fear and Loathing in Las Vegas (1998, R) |
|
|
| 8 |
Batman (1989, PG-13) |
|
|
| 9 |
Hellboy (2004, PG-13) |
|
|
| 10 |
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D) (1993, PG) |
|
|
| 11 |
Ghostbusters (1984, PG) |
|
|
| 12 |
Ghostbusters 2 (1989, PG) |
|
|
| 13 |
The Dark Half (1993, R) |
|
|
| 14 |
Hot Rod (2007, PG-13)
Wow, seriously, this movie has introduced a whole new kind of crazy to cinema as we know it. It starts out so subtle but then everything just starts to get crazier and crazier. I really enjoyed watching this movie a lot. Way more than I expected, hell I'd even buy this movie if so many other movies weren't in front of it. This movie is definitely that of kick-ass stature! |
|
|
| 15 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
|
| 16 |
Spider-Man (2002, PG-13) |
|
|
| 17 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
|
| 18 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
|
| 19 |
300 (2007, R) |
|
|
| 20 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
|
| 21 |
UHF (1989, PG) |
|
|
| 22 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
|
| 23 |
The Fifth Element (1997, PG-13) |
|
|
| 24 |
Fight Club (1999, R) |
|
|
| 25 |
Mystery Science Theater 3000: The Movie (1996, PG-13) |
|
|
| 26 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
|
| 27 |
The Island (2005, PG-13) |
|
|
| 28 |
Reservoir Dogs (1992, R) |
|
|
| 29 |
O Brother, Where Art Thou? (2000, PG-13) |
|
|
| 30 |
M*A*S*H (MASH) (1970, PG) |
|
|
| 31 |
Aqua Teen Hunger Force Colon Movie Film for Theatres (2007, R) |
|
|
| 32 |
The Good, the Bad and the Ugly (1967, R) |
|
|
| 33 |
Beetlejuice (1988, PG) |
|
|
| 34 |
Tombstone (1993, R) |
|
|
| 35 |
The Punisher (2004, R) |
|
|
| 36 |
The Ring (2002, PG-13) |
|
|
| 37 |
Mulholland Drive (2001, R) |
|
|
| 38 |
The Incredibles (2004, PG) |
|
|
| 39 |
Enter the Dragon (1973, R) |
|
|
| 40 |
X-Men: The Last Stand (2006, PG-13) |
|
|
| 41 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
|
| 42 |
Twin Peaks - Fire Walk with Me (, R) |
|
|
| 43 |
Predator 2 (1990, R) |
|
|
| 44 |
A Scanner Darkly (2006, R) |
|
|
| 45 |
Predator (1987, R) |
|
|
| 46 |
The Kentucky Fried Movie (1977, R) |
|
|
| 47 |
Grandma's Boy (2006, R) |
|
|
| 48 |
Carrie (1976, R) |
|
|
| 49 |
The Exorcist III (1990, R) |
|
|
| 50 |
Léon (The Professional) (1994, R) |


