My Favorite Movies


  staup2005's Rating My Rating
1
Brokeback Mountain (2005,  R)
2
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
The best in the series!
3
The Color Purple (1985,  PG-13)
4
Aliens (1986,  R)
5
The Age of Innocence (1993,  PG)
6
The Shining (1980,  R)
7
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
8
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
9
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
10
A Christmas Story (1983,  PG)
A Christmas Story
A classic in every sense of the word. This is my top must see film during the holiday season. Enchanting and heartwarming, it really captures the feeling of the holiday season!
11
Sleepy Hollow (1999,  R)
12
101 Dalmatians (One Hundred and One Dalmatians) (1961,  G)
101 Dalmatians (One Hundred and One Dalmatians)
My all time favorite Disney film!
13
Dangerous Liaisons (1988,  R)
14
Holiday (1938,  Unrated)
15
Interview with the Vampire (1994,  R)
16
Ladyhawke (1985,  PG-13)
17
The Patriot (2000,  R)
18
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
19
My Fair Lady (1964,  G)
20
Rear Window (1954,  PG)
Rear Window
Fantastic film! My favorite Hitchcock flick! The master at his best!
21
Evita (1997,  PG)
22
Marie Antoinette (1938,  Unrated)
23
The Crucible (1996,  PG-13)
24
The Scarlet Letter (1995,  R)
25
Resident Evil (2002,  R)
26
The Scarlet Pimpernel (1935,  Unrated)
27
Cat on a Hot Tin Roof (1958,  Unrated)
28
Treasure Island (1999,  Unrated)
29
A Tale of Two Cities (1935,  Unrated)
30
Halloween (1978,  R)
31
Grindhouse (Grind House) (2007,  R)
32
Wuthering Heights (1939,  G)
33
Titanic (1997,  PG-13)
34
Cube (1998,  R)
35
Splendor in the Grass (1961,  Unrated)
36
Clue (1985,  PG)
37
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
38
A Charlie Brown Thanksgiving (2003,  Unrated)
39
A Charlie Brown Christmas (1965,  Unrated)
40
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown (1966,  Unrated)
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown
Essential viewing every Halloween since I was a tot! Great family fun!
41
Rudolph the Red-Nosed Reindeer (1964,  Unrated)
Rudolph the Red-Nosed Reindeer
A true classic, watch it every Christmas without fail!
42
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
43
Dangerous (1935,  Unrated)
44
Ivan the Terrible - Pt. 1 (1947,  Unrated)
45
Ivan the Terrible - Pt. 2 (1959,  Unrated)
46
The Wages of Fear (1953,  Unrated)
47
Mildred Pierce (1945,  Unrated)
48
Legend (1985,  PG)
49
The Amityville Horror (1979,  R)
50
A Clockwork Orange (1971,  R)
51
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) (1956,  PG)
52
The Little Mermaid (1989,  G)
53
Notorious (1946,  Unrated)
54
Music Box (1990,  PG-13)
55
Scrooge (A Christmas Carol) (1951,  Unrated)
Scrooge (A Christmas Carol)
Excellent telling of Dickens novel, it seems to capture the true meaning and feeling of Christmas. Great performances throughout, especially Alastair Sim as Scrooge! This film always starts off my holiday season. I highly recomment this to everyone!!
56
Jurassic Park (1993,  PG-13)
57
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
58
'Night Mother (1986,  PG-13)
59
Batman Returns (1992,  PG-13)
60
Black Christmas (1974,  R)
61
Romeo and Juliet (1968,  PG)
62
Orlando (1992,  PG-13)
63
Double Indemnity (1944,  Unrated)
64
M (1931,  Unrated)
65
Crimes of the Heart (1986,  PG-13)
66
All This, and Heaven Too (1940,  Unrated)
67
Jane Eyre (1944,  R)
68
A League of Their Own (1992,  PG)
69
The Big Blue (Le Grand bleu) (1988,  R)
70
Quo Vadis (1951,  Unrated)
71
The Best Christmas Pageant Ever (,  Unrated)
72
Drums Along the Mohawk (1939,  Unrated)
73
Sunrise: A Song of Two Humans (1927,  Unrated)
74
Blue Hawaii (1961,  PG)
Blue Hawaii
My favorite Elvis film! I love the "Can't Help Falling In Love" & "Blue Hawaii" musical numbers are unforgettable. Elvis at his best!
75
Enchanted April (1992,  PG)
76
Vibes (1988,  PG)
Vibes
A 'Guilty Pleasure' film for me! I just love this movie, it's funny, charming and I love the chemistry between Nick and Sylvia. Fun stuff here!
77
The Fearless Vampire Killers, or Pardon Me but Your Teeth Are in My Neck (1967,  Unrated)
78
For the Boys (1991,  R)
79
Gladiator (2000,  R)
80
Glory (1989,  R)
81
Holiday Inn (1942,  Unrated)
82
Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey (1988,  PG-13)
83
Valley of the Dolls (1967,  PG-13)
84
Steel Magnolias (1989,  PG)
85
The Hobbit (1978,  Unrated)
The Hobbit
Great animated film, would love to see this made into a live action film. I never tire of watching this gem!
86
Hocus Pocus (1993,  PG)
87
Home Alone (1990,  PG)
88
Imitation of Life (1958,  Unrated)
89
Knocked Up (2007,  R)
Knocked Up
Wonderful film, the characters and story jelled together purposefully. Seth Rogen and Katherine Heigl, both charming, conveyed their range of emotions convincingly, I actually felt their confusion and apprehension. 'Knocked Up' had the right amount of story and character development, I even felt and could relate to a couple of the supporting cast.

'Knocked Up' is one of those films that give you several character perspectives, while most films tend to offer a one-sided view. I, being a guy, could see the female perspective and feel their frustration and confusion, it's all human behavior. So kudos to this film for that!

I thoroughly enjoyed this exceedingly funny film and Paul Rudd did a fantastic job! I too hope everyone experiences it's honest look at how unintentional events can have the most beautiful and satisfying outcomes.
90
Mourning Becomes Electra (1947,  Unrated)
91
They Live (1988,  R)
92
Torn Curtain (1966,  PG)
93
I'm Going to Tell You a Secret (2005,  Unrated)
I'm Going to Tell You a Secret
Great behind the scenes look during the Re-invention Tour 2004. Amazing show, I was able to catch it in Miami and it was the definitive 'Greatest Hits' tour to date! The film captures the key performances, especially my favorite, "Nobody Knows Me"! Filmed almost fifteen years after her first documentary film "Truth Or Dare", we see a kinder and gentler Madonna, more laid back but still her perfectionistic drive that's kept her on top! Wonderfully shot with several hilarious events between the fantastic musical numbers. Worth every minute!
94
Bloodhounds of Broadway (1989,  PG)
95
Blood and Sand (1941,  Unrated)
96
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
All I have to say is that this movie "KICKED ASS!!!" Top-notch roller-coaster ride, a couple bits are somewhat over the top but it's a "Die Hard" film!!! This installment rivals the original. I'm still high off all of the action sequences, well worth the bucks!
97
Sunshine (2007,  R)
Sunshine
Excellent story and film! I enjoyed every aspect of this film, there were even a couple of chilling moments and several moments that kept me guessing. I would recommend this film to lovers of sci-fi!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments