My Favorite Movies

  steamroller0072000's Rating My Rating
1
Troy (2004,  R)
Troy 5.0 Stars
A legend before his time.
Click to Rate
2
Training Day (2001,  R)
Training Day 5.0 Stars
There can only be one alpha dog!
Click to Rate
3
Alexander (2004,  Unrated)
Alexander 5.0 Stars
Why just settle for one continent when you can have them all.
Click to Rate
4
Blade (1998,  R)
Blade 5.0 Stars
A great start to a new era.
Click to Rate
5
Blade Runner (1982,  R)
Blade Runner 5.0 Stars
Was this the beginning of a true sci-fi thriller/classic?
Click to Rate
6
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
Blade II (Blade 2) 5.0 Stars
The pace is never ending.
Click to Rate
7
Blade - Trinity (2004,  R)
Blade - Trinity 5.0 Stars
What a good sequel to end the series.
Click to Rate
8
300 (2007,  R)
300 5.0 Stars
Just 300? was never enough for any major battle to take place.
Click to Rate
9
Heavy Metal (1981,  R)
Heavy Metal 5.0 Stars
There can only be one true classic.
Click to Rate
10
XXX: State of the Union (XXX: The Next Level) (2005,  PG-13)
XXX: State of the Union (XXX: The Next Level) 5.0 Stars
Ice Cube held his own weight in the xxx series.
Click to Rate
11
Sin City (2005,  R)
Sin City 3.5 Stars
The story line might be alittle hard to follow along for some.
Click to Rate
12
The Island (2005,  PG-13)
The Island 5.0 Stars
This movie remindes me of a film called Logan's Run
Click to Rate
13
Dead Presidents (1995,  R)
Dead Presidents 5.0 Stars
All money not good money to have around friends.
Click to Rate
14
Sunshine (2007,  R)
Sunshine Want To See
Has time finally run out for all of us?
Click to Rate
15
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Kill Bill: Volume 1 5.0 Stars
Uma Thurman can handle her own in this particular movie .
Click to Rate
16
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Kill Bill, Volume 2 5.0 Stars
Who said second time around; not better then the first time around?
Click to Rate
17
Hitman (2007,  R)
Click to Rate
18
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) (2007,  R)
Click to Rate
19
Excalibur (1981,  R)
Excalibur 5.0 Stars
All others must stand in line next to this classic.
Click to Rate
20
Jumper (2008,  PG-13)
Click to Rate
21
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
Click to Rate
22
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
The Bourne Identity 5.0 Stars
Must watch all series, to follow the plot of this movie.
Click to Rate
23
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy 5.0 Stars
Can't get enough.
Click to Rate
24
The Jackal (1997,  R)
The Jackal 4.0 Stars
What a game of cat vs mouse.
Click to Rate
25
Judge Dredd (1995,  R)
Judge Dredd 4.0 Stars
Justice never look so real in the future; until now!
Click to Rate
26
Ultraviolet (2006,  PG-13)
Ultraviolet 4.0 Stars
The blood war has just began.
Click to Rate
27
Van Helsing (2004,  PG-13)
Van Helsing 5.0 Stars
I hope to see more from this series of film.
Click to Rate
28
X-Men Origins - Wolverine (2009,  Unrated)
X-Men Origins - Wolverine Want To See
I hope the billing can live up to the name.
Click to Rate
29
Deja Vu (2006,  PG-13)
Click to Rate
30
The Affair (1995,  Unrated)
The Affair 4.0 Stars
I remember watch this movie on a HBO Special Feature in 1995 and was glued to the TV until the end.
Click to Rate
31
Malcolm X (1992,  PG-13)
Malcolm X 5.0 Stars
I read the book before watching the film and the novel spoke loudier in words.
Click to Rate
32
Predator (1987,  R)
Click to Rate
33
AVP - Alien Vs. Predator (2004,  PG-13)
AVP - Alien Vs. Predator 5.0 Stars
Off the chain action pack thriller!
Click to Rate
34
Wanted (2008,  R)
Click to Rate
35
Terminator Salvation (2009,  Unrated)
Terminator Salvation Want To See
Once again the battle between mankind vs machine.
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments