My Favorite Movies


  1. stellaris11
  2. Karen

Give list a short description

  stellaris11's Rating My Rating
1
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Click to Rate
2
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2005,  R)
Click to Rate
3
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
4
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
5
Taxi Driver (1976,  R)
Click to Rate
6
Amadeus (1984,  R)
Click to Rate
7
The Deer Hunter (1978,  R)
Click to Rate
8
GoodFellas (1990,  R)
Click to Rate
9
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
Click to Rate
10
The Godfather (1972,  R)
Click to Rate
11
The Godfather, Part II (1974,  R)
Click to Rate
12
Seven (Se7en) (1995,  R)
Click to Rate
13
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
14
Reality Bites (1994,  PG-13)
Click to Rate
15
Lost In Translation (2003,  R)
Click to Rate
16
Little Miss Sunshine (2006,  R)
Click to Rate
17
My Life Without Me (2003,  R)
Click to Rate
18
Requiem for a Dream (2000,  R)
Click to Rate
19
Trainspotting (1996,  R)
Click to Rate
20
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
Click to Rate
21
Vanilla Sky (2001,  R)
Click to Rate
22
Magnolia (1999,  R)
Click to Rate
23
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
Click to Rate
24
Scent of a Woman (1992,  R)
Click to Rate
25
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
Click to Rate
26
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
Click to Rate
27
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Click to Rate
28
A Very Long Engagement (Un long dimanche de fiançailles) (2004,  R)
Click to Rate
29
Paris Je T'aime (2007,  R)
Click to Rate
30
Malena (2000,  R)
Click to Rate
31
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Click to Rate
32
Big Fish (2003,  PG-13)
Click to Rate
33
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (1984,  Unrated)
Click to Rate
34
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
Click to Rate
35
Sweet November (2001,  PG-13)
Click to Rate
36
City of Angels (1998,  PG-13)
Click to Rate
37
The Virgin Suicides (1999,  R)
Click to Rate
38
Citizen Kane (1941,  PG)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments