My Favorite Movies


  StepHanie14005219's Rating My Rating
1
28 Days Later (2003,  R)
Click to Rate
2
50 First Dates (2004,  PG-13)
50 First Dates 5.0 Stars
Adam and Drew are TOPS when working together. They are the Lucy and Desi of Today!!
Click to Rate
3
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
Click to Rate
4
A Cinderella Story (2004,  PG)
A Cinderella Story 3.0 Stars
It's cute enough but it's basically your average High School drama story. Hillary did a good job.
Click to Rate
5
A League of Their Own (1992,  PG)
Click to Rate
6
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
Click to Rate
7
A Walk to Remember (2002,  PG)
Click to Rate
8
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Click to Rate
9
Anger Management (2003,  PG-13)
Click to Rate
10
Armageddon (1998,  PG-13)
Click to Rate
11
Back to the Future (1985,  PG)
Click to Rate
12
Back to the Future Part II (1989,  PG)
Click to Rate
13
Back to the Future Part III (1990,  PG)
Click to Rate
14
Bad Boys (1995,  R)
Click to Rate
15
Bad Boys II (2003,  R)
Click to Rate
16
Beetlejuice (1988,  PG)
Click to Rate
17
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
Click to Rate
18
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Bruce Almighty 3.5 Stars
This was cute
Click to Rate
19
Caddyshack (1980,  R)
Click to Rate
20
Casablanca (1942,  Unrated)
Click to Rate
21
Chicago (2002,  PG-13)
Click to Rate
22
Cinderella (1950,  G)
Click to Rate
23
Constantine (2005,  R)
Click to Rate
24
Crash (2004,  R)
Click to Rate
25
Cruel Intentions (1999,  R)
Click to Rate
26
Cry Baby (1990,  PG-13)
Click to Rate
27
Dead Poets Society (1989,  PG)
Click to Rate
28
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Click to Rate
29
Disney's Aladdin (1992,  G)
Click to Rate
30
Disturbia (2007,  PG-13)
Click to Rate
31
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
E.T. - The Extra-Terrestrial 4.0 Stars
great classic
Click to Rate
32
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Click to Rate
33
Eurotrip (2003,  R)
Click to Rate
34
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
Click to Rate
35
Face/Off (1997,  R)
Click to Rate
36
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
Click to Rate
37
Finding Nemo (2003,  G)
Finding Nemo 4.0 Stars
totally CUTE!! No matter how many times you see it.
Click to Rate
38
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
39
Garden State (2004,  R)
Click to Rate
40
Ghost (1990,  PG-13)
Click to Rate
41
Ghost Rider (2007,  PG-13)
Click to Rate
42
Ghostbusters (1984,  PG)
Click to Rate
43
Girl, Interrupted (1999,  R)
Click to Rate
44
Gone With the Wind (1939,  G)
Click to Rate
45
Good Will Hunting (1997,  R)
Click to Rate
46
Grandma's Boy (2006,  R)
Click to Rate
47
Grease (1978,  PG)
Click to Rate
48
Hairspray (1988,  PG)
Click to Rate
49
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Click to Rate
50
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Click to Rate
51
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Click to Rate
52
High School Musical (2006,  Unrated)
Click to Rate
53
Hitch (2005,  PG-13)
Hitch 3.5 Stars
Will Smith is great at bringing action and comedy together.
Click to Rate
54
Home Alone (1990,  PG)
Click to Rate
55
Hook (1991,  PG)
Click to Rate
56
I Am Legend (2007,  PG-13)
Click to Rate
57
Independence Day (1996,  PG-13)
Click to Rate
58
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
Click to Rate
59
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)