Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Stephanie75057208's Rating My Rating
1
Practical Magic (1998,  PG-13)
Click to Rate
2
Rent (2005,  PG-13)
Click to Rate
3
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
Click to Rate
4
A League of Their Own (1992,  PG)
Click to Rate
5
A Walk to Remember (2002,  PG)
Click to Rate
6
American History X (1998,  R)
Click to Rate
7
Armageddon (1998,  PG-13)
Click to Rate
8
Back to the Future (1985,  PG)
Click to Rate
9
Bad Boys (1995,  R)
Click to Rate
10
Batman (1989,  PG-13)
Click to Rate
11
Beauty and the Beast (1991,  G)
Click to Rate
12
Beetlejuice (1988,  PG)
Click to Rate
13
Big Daddy (1999,  PG-13)
Click to Rate
14
Big Momma's House (2000,  PG-13)
Click to Rate
15
Blade (1998,  R)
Click to Rate
16
Blazing Saddles (1974,  R)
Click to Rate
17
Braveheart (1995,  R)
Click to Rate
18
Bring It On (2000,  PG-13)
Click to Rate
19
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Click to Rate
20
Cars (2006,  G)
Click to Rate
21
Cast Away (2000,  PG-13)
Click to Rate
22
Center Stage (2000,  PG-13)
Click to Rate
23
Chicago (2002,  PG-13)
Click to Rate
24
Cinderella (1950,  G)
Click to Rate
25
City of Angels (1998,  PG-13)
Click to Rate
26
Clueless (1995,  PG-13)
Click to Rate
27
Coming to America (1988,  R)
Click to Rate
28
Constantine (2005,  R)
Click to Rate
29
Cool Runnings (1993,  PG)
Click to Rate
30
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
Click to Rate
31
Cruel Intentions (1999,  R)
Click to Rate
32
Cry Baby (1990,  PG-13)
Click to Rate
33
Dead Poets Society (1989,  PG)
Click to Rate
34
Die Hard (1988,  R)
Click to Rate
35
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Click to Rate
36
Disney's Aladdin (1992,  G)
Click to Rate
37
Drumline (2002,  PG-13)
Click to Rate
38
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Click to Rate
39
Elf (2003,  PG)
Click to Rate
40
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
Click to Rate
41
Face/Off (1997,  R)
Click to Rate
42
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
Click to Rate
43
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
44
Final Destination (2000,  R)
Click to Rate
45
Final Destination 2 (2003,  R)
Click to Rate
46
Final Destination 3 (2006,  R)
Click to Rate
47
Finding Nemo (2003,  G)
Click to Rate
48
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
49
Friday (1995,  R)
Click to Rate
50
Friday Night Lights (2004,  PG-13)
Click to Rate
51
Full Metal Jacket (1987,  R)
Click to Rate
52
Ghost (1990,  PG-13)
Click to Rate
53
Ghostbusters (1984,  PG)
Click to Rate
54
Girl, Interrupted (1999,  R)
Click to Rate
55
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
Click to Rate
56
Good Will Hunting (1997,  R)
Click to Rate
57
Grease (1978,  PG)
Click to Rate
58
Hairspray (1988,  PG)
Click to Rate
59
Halloween (1978,  R)
Click to Rate
60
Happy Feet (2006,  PG)
Click to Rate
61
Happy Gilmore (1996,  PG-13)