My Favorite Movies


  StephanieCocoLenoix's Rating My Rating
1
Fight Club (1999,  R)
2
Miller's Crossing (1990,  R)
3
A Clockwork Orange (1971,  R)
4
Elephant (2003,  R)
5
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
6
Les Chansons d'Amour (Love Songs) (2008,  Unrated)
7
Requiem for a Dream (2000,  R)
8
Coffee and Cigarettes (2004,  R)
9
Volver (2006,  R)
10
Donnie Darko (2001,  R)
11
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
12
Breakfast on Pluto (2005,  R)
13
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
14
Trainspotting (1996,  R)
15
Little Miss Sunshine (2006,  R)
16
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
17
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
18
Pulp Fiction (1994,  R)
19
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
20
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
21
Sin City (2005,  R)
22
Grindhouse (Grind House) (2007,  R)
23
Paprika (2006,  R)
24
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
25
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
26
Majo no takkyűbin (Kiki's Delivery Service) (1989,  G)
27
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999,  PG-13)
28
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988,  Unrated)
29
Nana (2005,  Unrated)
30
Moon Child (,  Unrated)
31
Formula 17 (2005,  Unrated)
32
Dark Water (2002,  PG-13)
33
The Eye (Gin gwai) (2002,  R)
34
Ringu 0 (2000,  Unrated)
35
Ringu ( Ring) (1998,  Unrated)
36
Ringu 2 (2005,  Unrated)
37
Rasen (1998,  Unrated)
38
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
39
Sleepy Hollow (1999,  R)
40
Big Fish (2003,  PG-13)
41
The Shining (1980,  R)
42
Velvet Goldmine (1998,  R)
43
Whole New Thing (2006,  Unrated)
44
Touch of Pink (2004,  R)
45
Beautiful Thing (1996,  R)
46
Hedwig and the Angry Inch (2001,  R)
47
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
48
My Life Without Me (2003,  R)
49
The Chorus (Les Choristes) (2005,  PG-13)
50
Dancer in the Dark (2000,  R)
51
The Fountain (2006,  PG-13)
52
The Painted Veil (2006,  PG-13)
53
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
54
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
55
Seven (Se7en) (1995,  R)
56
300 (2007,  R)
57
V for Vendetta (2006,  R)
58
Girl, Interrupted (1999,  R)
59
The Virgin Suicides (2000,  R)
60
Lost In Translation (2003,  R)
61
The Godfather (1972,  R)
62
The Godfather, Part II (1974,  R)
63
The Godfather, Part III (1990,  R)
64
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
65
Chicago (2002,  PG-13)
66
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
67
Mean Girls (2004,  PG-13)
68
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)
69
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
70
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
71
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
72
Punch-Drunk Love (2002,  R)
73
I Shot Andy Warhol (1996,  R)
74
Party Monster (2003,  R)
75
Videodrome (1983,  R)
76
Raging Bull (1980,  R)
77
The Usual Suspects (1995,  R)
78
The Philadelphia Story (1940,  Unrated)
79
Bringing Up Baby (1938,  Unrated)
80
2046 (2005,  R)
81
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001,  PG)
82
Chungking Express (1996,  PG-13)
83
My Own Private Idaho (1991,  R)
84
Midnight Cowboy (1969,  R)
85
Drugstore Cowboy (1989,  R)
86
Les Parapluies de Cherbourg (The Umbrellas of Cherbourg) (1964,  Unrated)
87
The Dreamers (2004,  NC-17)
88
GoodFellas (1990,  R)
89
Milk (2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments