Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  steve312214787's Rating My Rating
1
Pitch Black (2000,  R)
Click to Rate
2
Open Water (2004,  R)
Click to Rate
3
Van Helsing (2004,  PG-13)
Click to Rate
4
A History of Violence (2005,  R)
Click to Rate
5
Arachnid (2002,  R)
Click to Rate
6
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
Click to Rate
7
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
Click to Rate
8
Cinderella Man (2005,  PG-13)
Click to Rate
9
28 Days Later (2002,  R)
Click to Rate
10
Hitch (2005,  PG-13)
Click to Rate
11
The Usual Suspects (1995,  R)
Click to Rate
12
Serenity (2005,  PG-13)
Click to Rate
13
Alexander (2004,  R)
Click to Rate
14
National Treasure (2004,  PG)
Click to Rate
15
Swordfish (2001,  R)
Click to Rate
16
Point Break (1991,  R)
Click to Rate
17
Braveheart (1995,  R)
Click to Rate
18
Interview with the Vampire (1994,  R)
Click to Rate
19
Wimbledon (2004,  PG-13)
Click to Rate
20
Ghost Rider (2007,  PG-13)
Click to Rate
21
Transformers (2007,  PG-13)
Click to Rate
22
The Sweetest Thing (2002,  R)
Click to Rate
23
The Bone Collector (1999,  R)
Click to Rate
24
Human Traffic (2000,  R)
Click to Rate
25
The Football Factory (2004,  R)
Click to Rate
26
War of the Worlds (2005,  PG-13)
Click to Rate
27
Mean Machine (2001,  R)
Click to Rate
28
Silent Hill (2006,  R)
Click to Rate
29
The Calcium Kid (2004,  Unrated)
Click to Rate
30
Troy (2004,  R)
Click to Rate
31
Changing Lanes (2002,  R)
Click to Rate
32
Phone Booth (2003,  R)
Click to Rate
33
Elektra (2005,  PG-13)
Click to Rate
34
Daredevil (2003,  PG-13)
Click to Rate
35
Kiss of the Dragon (2001,  R)
Click to Rate
36
Dragon (2006,  Unrated)
Click to Rate
37
Romeo Must Die (2000,  R)
Click to Rate
38
Love Actually (2003,  R)
Click to Rate
39
The Last Castle (2001,  R)
Click to Rate
40
Stay Alive (2006,  PG-13)
Click to Rate
41
Fearless (1993,  R)
Click to Rate
42
Blade (1998,  R)
Click to Rate
43
Daddy Day Care (2003,  PG)
Click to Rate
44
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
Click to Rate
45
Cabin Fever (2002,  R)
Click to Rate
46
Apocalypto (2006,  R)
Click to Rate
47
Conan the Destroyer (1984,  PG)
Click to Rate
48
I Am Legend (2007,  PG-13)
Click to Rate
49
Ocean's 11 (1960,  PG-13)
Click to Rate
50
12 (2007,  PG-13)
Click to Rate
51
13 (2008,  Unrated)
Click to Rate
52
Michael Clayton (2007,  R)
Click to Rate
53
License to Wed (2007,  PG-13)
Click to Rate
54
Rain Man (1988,  R)
Click to Rate
55
Top Gun (1986,  PG)
Click to Rate
56
The Shawshank Redemption (1994,  R)
Click to Rate
57
Seven (Se7en) (1995,  R)
Click to Rate
58
Road Trip (2000,  R)
Click to Rate
59
Con Air (1997,  R)
Click to Rate
60
Bulletproof Monk (2003,  PG-13)
Click to Rate
61
300 (2007,  R)
Click to Rate