You are not logged in.
Sign In or Register
Home
Movies
In Theaters
On DVD
Rate Movies
Recommended Movies
Actors
Actor Home
Actor Photos
Actress Photos
Random Actor
News
Top Stories
Most Recent
My Saved Stories
My Submitted Stories
Profile
"
My Profile
My Ratings
My Lists
My Favorite Actors
My Favorite Photos
My Favorite Videos
Skins Gallery
My Friends
My Friends
My Conversations
My Friends' Reviews
Movie Night Planner
Invite
Meet People
People You May Know
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Find a User
Movie Compatibility Test
Fun Stuff
Watch Now
Never-Ending Quiz
|
Quizzes
|
Polls
|
Lists
|
Videos
|
Photos
|
Forums
|
Wiki
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
My
by
bindea
movies I own
by
Amy
paulkanna's new List
by
paul
AFI's Top 10 Fantasy Films
by
Christopher
movies to see before you die
by
jessica
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Steve
Steve377298484's Rating
My Rating
1
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
(2001, PG-13)
2
The Lord of the Rings - The Two Towers
(2002, PG-13)
3
The Lord of the Rings - The Return of the King
(2003, PG-13)
4
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
(2005, PG-13)
5
300
(2007, R)
6
Braveheart
(1995, R)
7
Gladiator
(2000, R)
8
Aliens
(1986, R)
9
Austin Powers - International Man of Mystery
(1997, PG-13)
10
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me
(1999, PG-13)
11
Austin Powers in Goldmember
(2002, PG-13)
12
Batman Begins
(2005, PG-13)
13
Blade Runner
(1982, R)
14
Beetlejuice
(1988, PG)
15
Caddyshack
(1980, R)
16
Casino
(1995, R)
17
Charlie and the Chocolate Factory
(2005, PG)
18
Ghostbusters
(1984, PG)
19
GoodFellas
(1990, R)
20
Halloween
(1978, R)
21
Jaws
(1975, PG)
22
Jurassic Park
(1993, PG-13)
23
Ladder 49
(2004, PG-13)
24
Meet The Fockers
(2004, PG-13)
25
Meet the Parents
(2000, PG-13)
26
Memento
(2000, R)
27
Office Space
(1999, R)
28
Pan's Labyrinth (El Laberinto del Fauno)
(2006, R)
29
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
(2003, PG-13)
30
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
(2006, PG-13)
31
Pitch Black
(2000, R)
32
Seven (Se7en)
(1995, R)
33
Shark Tale
(2004, PG)
34
Sleepy Hollow
(1999, R)
35
Spaceballs
(1987, PG)
36
Spider-Man
(2002, PG-13)
37
Spider-Man 2
(2004, PG-13)
38
Spider-Man 3
(2007, PG-13)
39
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
(1999, PG)
40
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
(2002, PG)
41
Star Wars: Episode IV - A New Hope
(1977, PG)
42
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
(1980, PG)
43
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
(1983, PG)
44
Taxi Driver
(1976, R)
45
The 40-Year-Old Virgin
(2005, R)
46
The Bourne Identity
(2002, PG-13)
47
The Bourne Supremacy
(2004, PG-13)
48
The Bourne Ultimatum
(2007, PG-13)
49
The Crow
(1994, R)
50
The Day After Tomorrow
(2004, PG-13)
51
The Exorcist
(1973, R)
52
The Fifth Element
(1997, PG-13)
53
The Godfather
(1972, R)
54
The Godfather, Part II
(1974, R)
55
The Godfather, Part III
(1990, R)
56
The Italian Job
(2003, PG-13)
57
The Matrix
(1999, R)
58
The Matrix Reloaded
(2003, R)
59
The Matrix Revolutions
(2003, R)
60
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D)
(1993, PG)