Share this List

Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies

  steve47650188's Rating My Rating
1
Baadasssss Cinema - A Bold Look at 70's Blaxploitation Films (2003,  Unrated)
Click to Rate
2
Superfly (1972,  R)
Click to Rate
3
Black Snake Moan (2007,  R)
Click to Rate
4
Jackie Brown (1997,  R)
Click to Rate
5
Blast! (2005,  R)
Click to Rate
6
The Final Comedown (Blast!) (1972,  R)
Click to Rate
7
Blast of Silence (1961,  Unrated)
Click to Rate
8
Foxy Brown (1974,  R)
Click to Rate
9
Smack: Vol. 2 (,  Unrated)
Click to Rate
10
Fade to Black (2004,  R)
Click to Rate
11
Original Gangstas (1996,  R)
Click to Rate
12
Dolemite (1975,  R)
Click to Rate
13
Dolemite 2: The Human Tornado (1976,  R)
Click to Rate
14
Shaolin Dolemite: The Movie (1999,  Unrated)
Click to Rate
15
Cleopatra Jones (1973,  PG)
Click to Rate
16
Live and Let Die (1973,  PG)
Click to Rate
17
Bucktown (1975,  R)
Click to Rate
18
Willie Dynamite (1984,  R)
Click to Rate
19
James Brown: Mr. Dynamite (1990,  Unrated)
Click to Rate
20
Wattstax (2002,  R)
Click to Rate
21
Uptown Saturday Night (1974,  PG)
Click to Rate
22
Truck Turner (1974,  R)
Click to Rate
23
TNT Jackson (1975,  R)
Click to Rate
24
The Mack (1973,  R)
Click to Rate
25
Sweet Sweetback's Baadasssss Song (1971,  R)
Click to Rate
26
Shaft's Big Score! (1972,  R)
Click to Rate
27
Cornbread, Earl and Me (Hit the Open Man) (1975,  PG)
Click to Rate
28
The Larry Davis Story: A Routine Typical Hit (2003,  Unrated)
Click to Rate
29
The Hit (2005,  Unrated)
Click to Rate
30
Hell Up In Harlem (1973,  R)
Click to Rate
31
A Rage in Harlem (1991,  R)
Click to Rate
32
A Great Day in Harlem (1995,  Unrated)
Click to Rate
33
Harlem Nights (1989,  R)
Click to Rate
34
Black Samurai (The Freeze Bomb) (Black Terminator) (1977,  R)
Click to Rate
35
Detroit 9000 (1973,  R)
Click to Rate
36
Coffy (1973,  R)
Click to Rate
37
Black Caesar (1973,  R)
Click to Rate
38
Ghetto Blaster (1989,  R)
Click to Rate
39
A Soldier's Story (1984,  PG)
Click to Rate
40
The Black Gestapo (1975,  R)
Click to Rate
41
Black Belt Jones (1974,  R)
Click to Rate
42
Across 110th Street (1972,  R)
Click to Rate
43
La Mala ordina (Manhunt)(Black Kingpin)(The Italian Connection)(Hitmen) (1972,  R)
Click to Rate
44
Cotton Comes to Harlem (1970,  R)
Click to Rate
45
The Cotton Club (1984,  R)
Click to Rate
46
Black Girl (1966) (1966,  Unrated)
Click to Rate
47
The Brothers (2001,  R)
Click to Rate
48
Four Brothers (2005,  R)
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments