My Favorite Movies
| steve69685349's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Airplane! (1980, PG) |
|
| 2 |
Airplane 2 - The Sequel (1982, PG) |
|
| 3 |
National Lampoon's Vacation (1983, R) |
|
| 4 |
Vegas Vacation (1997, PG) |
|
| 5 |
National Lampoon's European Vacation (1985, PG-13) |
|
| 6 |
National Lampoon's Christmas Vacation (1989, PG-13) |
|
| 7 |
Transformers (2007, PG-13) |
|
| 8 |
All Over The Guy (2001, R) |
|
| 9 |
Beautiful Thing (1996, R) |
|
| 10 |
Hostel (2006, R) |
|
| 11 |
Hostel: Part II (2007, R) |
|
| 12 |
Saw (2004, R) |
|
| 13 |
Saw (short film) (2003, Unrated) |
|
| 14 |
Saw III (2006, R) |
|
| 15 |
The Honeymoon Killers (1970, R) |
|
| 16 |
The Graduate (1967, PG) |
|
| 17 |
Lady in a Cage (1964, Unrated) |
|
| 18 |
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006, R) |
|
| 19 |
The Last Picture Show (1971, R) |
|
| 20 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
| 21 |
Misery (1990, R) |
|
| 22 |
Party Girl (1995, R) |
|
| 23 |
The House of Yes (1997, R) |
|
| 24 |
The Time Machine (1960, G) |
|
| 25 |
Logan's Run (1976, PG) |
|
| 26 |
The Color Purple (1985, PG-13) |
|
| 27 |
Latter Days (2004, Unrated) |
|
| 28 |
Dolores Claiborne (1995, R) |
|
| 29 |
Bent (1997, NC-17) |
|
| 30 |
Hairspray (1988, PG) |
|
| 31 |
Muriel's Wedding (1995, R) |
|
| 32 |
Transamerica (2005, R) |
|
| 33 |
Another Gay Movie (2006, Unrated) |
|
| 34 |
Spanking the Monkey (1994, Unrated) |
|
| 35 |
11:14 (2003, R) |
|
| 36 |
The Rapture (1991, R) |
|
| 37 |
From Dusk Till Dawn (1996, R) |
|
| 38 |
Best in Show (2000, PG-13) |
|
| 39 |
SubUrbia (1997, R) |
|
| 40 |
Los Jornaleros (The Day Laborers) (2005, Unrated) |
|
| 41 |
The Sixth Sense (1999, PG-13) |
|
| 42 |
Prom Night (1980, R) |
|
| 43 |
Billy Elliot (2000, R) |
|
| 44 |
Giant (1956, G) |
|
| 45 |
East of Eden (1955, PG) |
|
| 46 |
Rebel Without a Cause (1955, PG-13) |
|
| 47 |
Adam & Steve (2005, Unrated) |
|
| 48 |
What Ever Happened to Baby Jane? (1960, Unrated) |
|
| 49 |
Clockwatchers (1998, PG-13) |
|
| 50 |
The Boys Next Door (1986, R) |
|
| 51 |
The Daytrippers (1997, R) |

















































