My Favorite Movies


  SteveakaPapi70638295's Rating My Rating
1
Forrest Gump (1994,  PG-13)
2
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
It's a Wonderful Life
Perhaps my favorite movie of all the ones I've ever seen. It's not just a Christmas movie. It's the story of every human being that had big plans to leave home and see the world, only to have life interupt their plans. George Bailey has to learn the hard way that he really has had "a wonderful life" and a meaningful one. "Remember George, no man is a failure who has friends." George's guardian angel Clarence shows him what the lives of his loved ones would have been like if George had never been born. Through this George is able to see what he means to his family and friends, and what they mean to him. "Strange, isn't it? Each man's life touches so many other lives. When he isn't around he leaves an awful hole, doesn't he?" It's a timeless lesson told by a master (Frank Capra) storyteller. Jimmie Stewart gives a great performance (George Bailey)as does Donna Reed (Mary, George's wife)and Lionel Barrymore (the evil Henry Potter) and Henry Travers (Clarence the guardian angel). One bit of trivia is that the Sesame Street characters "Bert and Ernie" take their names from the duo in "It's A Wonderful Life" of Bert (the police officer) and Ernie (the cab driver). It's easy to lose this film amongst all the hustle and bustle of the holidays, so sometime just try renting it during a less hectic time of year and watching it uninterupted by a thousand commercials. It's worth the effort.
3
Gladiator (2000,  R)
4
Tombstone (1993,  R)
5
Unforgiven (1992,  R)
6
Cool Hand Luke (1967,  Unrated)
7
Casablanca (1943,  PG)
8
Bonnie and Clyde (1967,  R)
9
In Cold Blood (1967,  R)
10
Midnight Cowboy (1969,  R)
11
The Ten Commandments (1956,  G)
12
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
13
The Graduate (1967,  PG)
14
All the President's Men (1976,  R)
15
Chocolat (2000,  PG-13)
16
Five Easy Pieces (1970,  R)
17
Carnal Knowledge (1971,  R)
18
Easy Rider (1969,  R)
19
The Wizard of Oz (1939,  G)
20
The Reader (2008,  R)
21
Revolutionary Road (2008,  R)
22
Juno (2007,  PG-13)
Juno
Loved this movie! Loved the music. It was extremely funny in some spots, and very poignant in others. One of my favorites of recent movies I've seen.
23
Frost/Nixon (2008,  R)
24
The Wrestler (2008,  R)
25
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
26
Doubt (2008,  PG-13)
27
Brokeback Mountain (2005,  R)
28
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
29
Milk (2008,  R)
30
Slumdog Millionaire (2008,  R)
31
Into the Wild (2007,  R)
32
Waitress (2007,  PG-13)
33
The Amateurs (The Moguls) (Dirty Movie) (2005,  R)
34
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
35
Last Chance Harvey (2009,  PG-13)
36
Nothing Is Private (Towelhead) (2007,  R)
37
Elegy (2008,  R)
38
10 Items or Less (2006,  R)
39
Old School (2003,  R)
40
Night at the Museum (2006,  PG)
41
Fargo (1996,  R)
42
The Big Lebowski (1998,  R)
43
The Heartbreak Kid (2007,  R)
44
Little Miss Sunshine (2006,  R)
45
Syriana (2005,  R)
46
Michael Clayton (2007,  R)
47
Hors de Prix (Priceless) (2006,  PG-13)
48
Ghost Town (2008,  PG-13)
49
Tropic Thunder (2008,  R)
50
The Wackness (2008,  R)
51
Choke (2008,  R)
52
The Savages (2007,  R)
53
No Country for Old Men (2007,  R)
54
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007,  R)
55
3:10 to Yuma (2007,  R)
56
Charlie Wilson's War (2007,  R)
Charlie Wilson's War
It was a good movie. I nearly always like a Tom Hank's movie. I remember seeing a 60 minutes story a long time ago about the man Hanks' character is based on. I suppose that story was my introduction to Osama Bin Laden and his mujahideen. I like the way the movie shows how we dropped the ball after driving the Soviets out of Afghanistan. It was that failure that helped lead to 9/11. Good story ripped from recent history. Love the bit about rehab: Charlie won't go there cause they don't serve whiskey in rehab. Roberts and Hoffman are really good, and I thought Amy Adams was too.
57
Erin Brockovich (2000,  R)
58
American Gangster (2007,  R)
59
The Departed (2006,  R)
60
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
61
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
62
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
63
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
64
Across the Universe (2007,  PG-13)
65
Synecdoche, New York (2008,  R)
66
Before the Devil Knows You're Dead (2007,  R)
Before the Devil Knows You're Dead
I really liked this movie. It's a dark one, but a story well told. The director, Sidney Lumet, uses several flashbacks of the same scenes to tell the story from each character's perspective. Philip Seymour Hoffman is brilliant as usual, and Ethan Hawke, Albert Finney, and Marisa Tomei are really good also. It's not a "feel good" or a "date" movie. It's dark and sad, but it is a well-told story.
67
Lake City (2008,  R)
68
Batman Begins (2005,  PG-13)
69
Iron Man (2008,  PG-13)
70
The Dark Knight (2008,  PG-13)
71
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
72
Flags of Our Fathers (2006,  R)
Flags of Our Fathers
I love history and I love the way Clint Eastwood told this part of our history. I saw it right after seeing "Letters from Iwo Jima". I liked this movie a lot more. "Letters" is much harder to follow because of the subtitles (that may have been because it was one of my first experiences with them.) but I liked "Letters" too. Eastwood is just one helluva director. Who would have thought?
73
Letters from Iwo Jima (2006,  R)
Letters from Iwo Jima
Overall I liked this movie, but it was hard for me to keep up because of the subtitles. I have little experience with them. It was amazing, I found myself sympathizing with the Japanese as they fought the Americans. That was no doubt the angle Eastwood was aiming for. I also loved how he told the story about the young man from Oklahoma who had a letter from his mother with him. After reading the letter the Japanese soldiers concluded that the Americans weren't the evil devils that they'd been brainwashed into thinking they were, but in many ways just like them. I've said it before, Eastwood is one helluva director/storyteller.
74
Rachel Getting Married (2008,  R)
75
Venus (2006,  R)
76
WALL-E (2008,  G)
77
Enchanted (2007,  PG)
78
Bottle Shock (2008,  PG-13)
79
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas) (2008,  PG-13)
80
Miracle at St. Anna (2008,  R)
81
Casino Royale (2006,  PG-13)
82
Burn After Reading (2008,  R)
83
The Queen (2006,  PG-13)
84
Elizabeth (1998,  R)
85
Elizabeth: The Golden Age (2007,  PG-13)
86
Becket (1964,  PG-13)
87
Atonement (2007,  R)
Atonement
A great story about the power of a lie and the damage it can do to peoples' lives. Loved the way the same scene was told multiple times to show it from each character's perception. I also liked the way it ended, showing that sometimes the only way to have a happy ending is to write it yourself.
88
Away from Her (2007,  PG-13)
Away from Her
I loved this film in spite of the tough subject matter. It would be so hard to deal with a loved one having Alzheimers. The thought of someone you love dearly and have known for a long time not being able to recognize you would be agonizing. This is a wonderful movie about a couple facing that challenge. A lesson in unconditional love, and coping with a horrible situation.
89
Forgetting Sarah Marshall (2008,  R)
90
Blood Diamond (2006,  R)
91
King of California (2007,  PG-13)
92
The Girl Next Door (2004,  R)
93
Knocked Up (2007,  R)
94
Superbad (2007,  R)
95
Capote (2005,  R)
96
Appaloosa (2008,  R)
97
Who’s Your Monkey (Throwing Stars) (2007,  R)
98
Things We Lost in the Fire (2007,  R)
99
Frozen River (2008,  R)
100
Friends With Money (2006,  R)
101
The Lucky Ones (2008,  R)
102
Prete-moi ta main (I Do: How to Get Married and Stay Single) (1991,  Unrated)
103
The Duchess (2008,  PG-13)
104
Bella (Beauty) (2006,  PG-13)
105
Son of Rambow (2007,  PG-13)
106
Transsiberian (2008,  R)
107
Little Children (2006,  R)
108
Happy-Go-Lucky (2008,  R)
109
Battle in Seattle (2008,  R)
110
Cloverfield (2008,  PG-13)
111
Mystic River (2003,  R)
112
Changeling (2008,  R)
113
Gone Baby Gone (2007,  R)
114
Home of the Brave (2006,  R)
115
Jarhead (2005,  R)
116
There Will Be Blood (2007,  R)
There Will Be Blood
I really enjoyed the movie as a whole, but found it difficult to watch the scenes where Daniel Plainview exploded like a bomb and went off on those around him, except when he drug Eli through the oil and mud...that was OK, but then when he bludgeoned him to death with a bowling pin at the end, well that was really hard to watch. I know there are people like that in the world, but holy shit! What a performance by Daniel Day-Lewis. He is definitely one of the finest actors around today. Overall, I liked "No Country For Old Men" better, but this was an excellent film too.
117
The Last King of Scotland (2006,  R)
118
Love in the Time of Cholera (2007,  R)
119
The Stone Angel (2007,  R)
120
Rails & Ties (2007,  PG-13)
121
Rocky Balboa (2006,  PG)
122
Rambo (Rambo IV) (2008,  R)
123
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
124
The Prize Winner of Defiance, Ohio (2005,  PG-13)
125
Baby Mama (2008,  PG-13)
126
Nothing But the Truth (2008,  R)
127
Be Kind Rewind (2008,  PG-13)
128
The Kite Runner (2008,  PG-13)
129
Ratatouille (2007,  G)
130
Role Models (2008,  R)
131
Beverly Hills Chihuahua (2008,  PG)
132
Smiley Face (2007,  R)
133
A River Runs Through It (1992,  PG)
134
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
135
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
136
Buy the Ticket, Take the Ride: Hunter S. Thompson on Film (2006,  Unrated)
137
Apocalypse Now (1979,  R)
138
The Deer Hunter (1978,  R)
139
Buffalo '66 (,  R)
140
Full Metal Jacket (1987,  R)
141
The Good Shepherd (2006,  R)
142
Lions for Lambs (2007,  R)
143
Rendition (2007,  R)
144
Courage Under Fire (1996,  R)
145
Crimson Tide (1995,  R)
146
Pulp Fiction (1994,  R)
147
Blow (2001,  R)
148
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
149
Scent of a Woman (1992,  R)
150
The Prince of Tides (1991,  R)
151
Affliction (1997,  R)
152
Hoffa (1992,  R)
153
The Shining (1980,  R)
154
Hearts in Atlantis (2001,  PG-13)
155
The Green Mile (1999,  R)
156
The Shawshank Redemption (1994,  R)
157
Memphis Belle (1990,  PG-13)
158
Fat Man and Little Boy (1989,  PG-13)
159
Saving Private Ryan (1998,  R)
160
Philadelphia (1993,  PG-13)
161
Apollo 13 (1995,  PG)
162
Cast Away (2000,  PG-13)
163
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
164
Schindler's List (1993,  R)
165
Stand by Me (1986,  R)
166
Jurassic Park (1993,  PG-13)
167
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
168
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
169
Alien (1979,  R)
170
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
171
Out of Africa (1985,  PG)
Out of Africa
One of the all time great movies. Streep and Redford are a perfect match. After seeing the movie I thought I wanted to read the book. Usually I find the book better than the movie, but this was an exception to that rule. Streep elevates a boring story into one of the great movies of all time.
172
Doctor Zhivago (1965,  PG-13)
173
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
174
sex, lies, and videotape (1989,  R)
175
The Rapture (1991,  R)
176
And the Band Played On (1993,  PG-13)
177
Titanic (1997,  PG-13)
178
Victor Victoria (1982,  PG)
Victor Victoria
Put Blake Edwards and Julie Andrews together with a script and you usually ended up with a pretty decent movie. This was no exception. A great concept played well by Andrews, and Robert Preston is one funny guy as the gay cabaret performer Toddy. James Garner, Alex Karras and Lesly Ann Warren provide lots of laughs as the Chicago gangster confused about his sexuality because of his attraction to Andrews' character, who is supposed to be a man, his gay bodyguard, and his squeaky-voiced bimbo girlfriend. Great musical numbers too.
179
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
180
Nobody's Fool (1994,  R)
181
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
182
JFK (1991,  R)
JFK
Ok, so maybe Jim Garrison's conspiracy theory isn't the correct one (I still don't think Oswald acted alone.), but this is still a great story filled with great performances by Costner, Sissy Spacek, Laurie Metcalf, Joe Pesci, Tommy Lee Jones (He's good in whatever movie he's in.), and a host of others. I loved it, even if I didn't exactly believe Garrison's version of the events.
183
Nixon (1995,  R)
184
W. (2008,  PG-13)
185
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
186
Monster's Ball (2001,  R)
187
Good Will Hunting (1997,  R)
188
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
189
Soul Men (2008,  R)
190
Steel Magnolias (1989,  PG)
Steel Magnolias
I loved this chick flick. It's just a good story, and the movie is filled with good performances. Of course I love movies set in the south.
191
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood (2002,  PG-13)
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood
Most guys don't like chick flicks, so I don't know why I do. Seems like every one that I like is set in the south, and has an all star cast. I thought it was a really good movie. I loved how the flashbacks explained the conflict between the daughter and the mother. Ashley Judd was better than usual in this one, and Ellen Burstyn is always good. Sandra Bullock isn't bad either.
192
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
Fried Green Tomatoes
Another chick flick that I love. A southern tale, and a great story. Kathy Bates is great in anything she does, as was Jessica Tandy. Mary Louise Parker and Mary Stuart Masterson are really good also.
193
Terms of Endearment (1983,  PG)
Terms of Endearment
Loved this movie as well. Again, set in the south (Houston). I usually love anything Larry McMurtry touches.
194
The Evening Star (1996,  PG-13)
195
Little Women (1994,  PG)
196
The Notebook (2004,  PG-13)
197
Hud (1963,  Unrated)
198
The Last Picture Show (1971,  R)
The Last Picture Show
Another Larry McMurtry story, and a great one at that. I grew up in a small town in southwest Kansas, and had grandparents who lived in the Texas Panhandle near a small town. Peter Bogdanovich captures the desolate atmosphere of a small Texas town completely. I felt like I had walked down the streets of "Anarene" Texas myself. Parts of this movie can be depressing, but sometimes the emotions a movie makes you feel aren't always cheerful. This is one I could see a hundred times and not get tired of it.
199
Texasville (1990,  R)
200
The Exorcist (1973,  R)
The Exorcist
I don't usually go for scary movies, but this one is way different. I think what makes it scary is that, especially being a Christian, and having the evils of hell and the devil pounded into my skull from the time I was old enough to walk into a Sunday School class, watching a little girl be possessed by one of Satan's demons is all too believable. This is another movie that I find timeless. It holds up as well today as it did in 1973.
201
The Silence of the Lambs (1991,  R)
202
The Terminator (1984,  R)
203
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
204
Predator (1987,  R)
Predator
You one ugly mudderfocker! Arnold and crew were pretty cheesey in this one, but I was thoroughly entertained.
205
Eraser (1996,  R)
206
True Lies (1994,  R)
207
Conan the Barbarian (1982,  R)
208
Batman (1989,  PG-13)
209
Batman Returns (1992,  PG-13)
210
Spider-Man (2002,  PG-13)
211
Superman (1978,  PG)
212
Superman II (1981,  PG)
213
Boogie Nights (1997,  R)
214
Cape Fear (1991,  R)
Cape Fear
De Niro reminds me of Schwarzenegger's Terminator character because of his relentless pursuit of his prey. There is no creepier moment in modern cinema than when the camera pans down underneath the attorney's car to reveal De Niro's character hanging from the driveshaft as the car speeds down the highway. Now that's relentless!
215
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
216
Raiders of the Lost Ark (,  PG)
217
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
218
Die Hard (1988,  R)
219
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
220
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
221
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
222
Lethal Weapon (1987,  R)
223
Lethal Weapon 2 (1989,  R)
224
Lethal Weapon 3 (1992,  R)
225
Speed (1994,  R)
226
Independence Day (1996,  PG-13)
227
Contact (1997,  PG)
228
The Perfect Storm (2000,  PG-13)
229
The Butterfly Effect (2004,  R)
230
Carrie (1976,  R)
231
Interview with the Vampire (1994,  R)
232
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
233
Jaws (1975,  PG)
234
City of Angels (1998,  PG-13)
235
L.A. Confidential (1997,  R)
236
American Beauty (1999,  R)
237
Witness (1985,  R)
238
Regarding Henry (1991,  PG-13)
239
The Color Purple (1985,  PG-13)
240
The People Vs. Larry Flynt (1997,  R)
241
You've Got Mail (1998,  PG)
242
Pretty Woman (1990,  R)
243
An Officer and a Gentleman (1982,  R)
244
America's Sweethearts (2001,  PG-13)
245
Twister (1996,  PG-13)
246
The American President (1995,  PG-13)
247
Dave (1993,  PG-13)
248
Love Potion #9 (1992,  PG-13)
249
Hope Floats (1998,  PG-13)
250
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
251
Under the Tuscan Sun (2003,  PG-13)
252
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
253
Bridget Jones - The Edge of Reason (2004,  R)
254
Message in a Bottle (1999,  PG-13)
255
Doc Hollywood (1991,  PG-13)
256
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
257
Ghost (1990,  R)
258
The Goodbye Girl (1977,  PG)
259
When Harry Met Sally (1989,  R)
260
84 Charing Cross Road (1987,  PG)
261
Bob & Carol & Ted & Alice (1969,  R)
262
Starman (1984,  PG-13)
263
Innerspace (1987,  PG)
264
The Bodyguard (1992,  R)
265
The Bridges of Madison County (1995,  PG-13)
266
The Cider House Rules (1999,  PG-13)
267
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
268
The Preacher's Wife (1996,  PG)
269
Mississippi Masala (1992,  R)
270
Donnie Brasco (1997,  R)
271
Something's Gotta Give (2003,  PG-13)
272
To Gillian on Her 37th Birthday (1996,  PG-13)
273
Father of the Bride (1991,  PG)
274
Father of the Bride Part II (1995,  PG)
275
Sense and Sensibility (1995,  PG)
276
Howards End (1992,  PG)
277
My Dog Skip (2000,  PG)
278
Corrina, Corrina (1994,  PG)
279
Ella Enchanted (2004,  PG)
280
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
281
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
282
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
283
Home Fries (1998,  PG-13)
284
Boys on the Side (1995,  R)
285
Bodies, Rest & Motion (1993,  R)
286
The Love Letter (1999,  PG-13)
287
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
288
Antwone Fisher (2002,  PG-13)
289
Bye Bye Love (1994,  PG-13)
290
The War of the Roses (1989,  R)
291
The Butcher's Wife (1991,  PG-13)
292
The Sound of Music (1965,  G)
293
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
294
Singin' in the Rain (1952,  G)
295
Sweet Charity (1969,  G)
296
Hustle & Flow (2005,  R)
297
Get Rich or Die Tryin' (2005,  R)
298
8 Mile (2002,  R)
299
Walk the Line (2005,  PG-13)
300
Ray (2004,  PG-13)
301
That Thing You Do! (1996,  PG)
302
Little Shop of Horrors (1986,  PG-13)
303
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
304
Saturday Night Fever (1977,  PG)
305
Cadillac Records (2008,  R)
306
Urban Cowboy (1980,  R)
307
Paint Your Wagon (1969,  PG-13)
308
Cat Ballou (1965,  Unrated)
309
I'm Not There (2007,  R)
310
La Vie en Rose (La Mome) (2007,  PG-13)
311
Crossroads (1986,  R)
312
Bye Bye Birdie (1963,  G)
313
A Star is Born (1976,  R)
314
Nick and Norah's Infinite Playlist (2008,  PG-13)
315
Falling Down (1993,  R)
316
Shining Through (1992,  R)
317
Looking for Mr. Goodbar (1977,  R)
318
Basic Instinct (1992,  R)
319
The Poseidon Adventure (1972,  PG)
320
Cocoon (1985,  PG-13)
321
Deliverance (1972,  R)
322
The Bone Collector (1999,  R)
323
Training Day (2001,  R)
324
A Few Good Men (1992,  R)
325
Top Gun (1986,  PG)
326
Rain Man (1988,  R)
327
Risky Business (1983,  R)
328
Radio Flyer (1992,  PG-13)
329
Secondhand Lions (2003,  PG)
330
Jack the Bear (1993,  PG-13)
331
Lost in Yonkers (1993,  PG)
332
The Rainmaker (1997,  PG-13)
333
The Pelican Brief (1993,  PG-13)
334
The Fugitive (1993,  PG-13)
335
Midnight Run (1988,  R)
336
A Bronx Tale (1993,  R)
337
Stanley & Iris (1990,  PG-13)
338
This Boy's Life (1993,  R)
339
Sleepers (1996,  R)
340
Awakenings (1990,  PG-13)
341
The Fisher King (1991,  R)
342
Pay It Forward (2000,  PG-13)
343
Kinsey (2004,  R)
344
Ethan Frome (1993,  PG)
345
Unfaithful (2002,  R)
346
A Simple Plan (1998,  R)
347
Single White Female (1992,  R)
348
Rambling Rose (1991,  R)
349
Polish Wedding (1998,  PG-13)
350
House of Cards (1992,  PG-13)
351
Cross Creek (1983,  PG)
352
Nell (1994,  PG-13)
353
The Outsiders (1983,  PG)
354
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
355
The Right Stuff (1983,  PG)
356
The Big Chill (1983,  R)
357
Boyz n the Hood (1991,  R)
358
The Hudsucker Proxy (1994,  PG)
359
Life as a House (2001,  R)
360
Grand Canyon (1991,  R)
361
Passion Fish (1992,  R)
362
White Sands (1992,  R)
363
Untamed Heart (1993,  PG-13)
364
9 1/2 Weeks (1986,  R)
365
Harley Davidson and the Marlboro Man (1991,  R)
366
Mask (1985,  PG-13)
367
Glory (1989,  R)
368
Malcolm X (1992,  PG-13)
369
Primary Colors (1998,  R)
370
Mr. Wonderful (1993,  PG-13)
371
Voices (1979,  PG)
372
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
373
Wedding Crashers (2005,  R)
374
My Cousin Vinny (1992,  R)
375
Nurse Betty (2000,  R)
376
Me, Myself & Irene (2000,  R)
377
Groundhog Day (1993,  PG)
378
Stripes (1981,  R)
379
What About Bob? (1991,  PG)
380
You, Me and Dupree (2006,  PG-13)
381
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
382
Hanging Up (2000,  PG-13)
383
Grumpy Old Men (1993,  PG-13)
384
Grumpier Old Men (1995,  PG-13)
385
The Odd Couple (1968,  G)
386
The Fortune Cookie (1966,  Unrated)
387
Uncle Buck (1989,  PG)
388
Night Shift (1982,  R)
389
Mr. Mom (1983,  PG)
390
Johnny Dangerously (1984,  PG-13)
391
Multiplicity (1996,  PG-13)
392
Parenthood (1989,  PG-13)
393
Young Frankenstein (1974,  PG)
394
The Hollywood Knights (1980,  R)
395
National Lampoon's Animal House (1978,  R)
396
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) (2002,  R)
397
There's Something About Mary (1998,  R)
398
Waiting (2005,  R)
399
Arthur (1981,  PG)
400
Unfaithfully Yours (1984,  PG)
401
Used Cars (1980,  R)
402
Real Men (1987,  PG-13)
403
So I Married an Axe Murderer (1993,  PG-13)
404
Wayne's World (1992,  PG-13)
405
Wayne's World 2 (1993,  PG-13)
Wayne's World 2
Not as good as the first, but then sequels never are. I laughed a lot anyway. Too bad these guys don't get together on film anymore. Party on Wayne,and party on Garth!
406
Tommy Boy (1995,  PG-13)
407
Black Sheep (1996,  PG-13)
408
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
409
Raising Arizona (1987,  PG-13)
410
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
411
Private Benjamin (1980,  R)
412
History of the World -- Part I (1981,  R)
413
Spaceballs (1987,  PG)
414
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
415
Blazing Saddles (1974,  R)
416
Silent Movie (1976,  PG)
417
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
418
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
419
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
420
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
421
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
422
Office Space (1999,  R)
423
Welcome Home Roscoe Jenkins (2008,  PG-13)
424
The Object of My Affection (1998,  R)
425
Along Came Polly (2004,  PG-13)
426
Dogma (1999,  R)
427
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
428
The Lost Boys (1987,  R)
429
Blue Collar Comedy Tour: The Movie (2003,  PG-13)
430
Blue Collar Comedy Tour Rides Again (2004,  Unrated)
431
Blue Collar Comedy Tour: One for the Road (2006,  Unrated)
432
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
433
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
434
Dutch (1991,  PG-13)
435
Meet the Parents (2000,  PG-13)
436
Mother (1996,  PG-13)
437
Defending Your Life (1991,  PG)
438
Postcards from the Edge (1990,  R)
439
The Pink Panther (1963,  Unrated)
440
The Return of the Pink Panther (1975,  G)
441
Cookie's Fortune (1999,  PG-13)
442
Stealing Beauty (1996,  R)
443
Inventing the Abbotts (1997,  R)
444
One Night at McCool's (2001,  R)
445
The Whole Nine Yards (2000,  R)
446
The Whole Ten Yards (2003,  PG-13)
447
Spanglish (2004,  PG-13)
448
Analyze This (1999,  R)
449
City Slickers (1991,  PG-13)
450