My Favorite Movies
| stevemetal's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Wild Zero (1999, Unrated) |
|
|
| 2 |
Dead Man's Shoes (2006, Unrated)
Maybe my favourite film of all time. Considine is utterly terrifying, and he's supposed to be the 'good guy'. Each scene leaves you trying to decide if he is going way too far, or whether he's being too calm. The final few minutes will definitely make your mind up which it is. Great dialogue too, and one of the few realistic drug scenes ever shot. The guy stuffed into a suitcase is pretty grim too. |
|
|
| 3 |
Stacy (2001, Unrated)
One of the greatest zombie films ever, with some very clever twists on the theme (e.g people becoming deliriously happy about their fate prior to becoming zombies). This is absolutely faithful to the classic old-school zombie rules (i.e no running/using weapons etc), which is something Hollywood has started to ignore but for zombie fans, is an absolute must. Great gore, very funny and a must-see. One of those 'for the fans,by the fans' films. |
|
|
| 4 |
13 (Tzameti) (2005, Unrated) |
|
|
| 5 |
A Room for Romeo Brass (2000, R)
Not quite as good as Dead Mans Shoes, but funnier, and Paddy Considine is great in this too, mental but in a different way. The fact his character changes accent every few lines makes him even more hatstand. The row he has with Romeos dad contains some of the funniest lines ever ("you better leave nicely, before things get really dark"). I really dont know what Bob Hoskins was supposed to do in this film though, one of the most pointless non-characters ever. |
|
|
| 6 |
Team America - World Police (2004, R) |
|
|
| 7 |
28 Days Later (2003, R) |
|
|
| 8 |
Shaun of the Dead (2004, R) |
|
|
| 9 |
Ex Drummer (2007, Unrated)
Fuuuuuuuuuuuuuuuuuckkkkk... |
|
|
| 10 |
Audition (Ôdishon) (1999, R) |
|
|
| 11 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
|
| 12 |
Versus (2001, Unrated) |
|
|
| 13 |
Alien (1979, R) |
|
|
| 14 |
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) (2001, R) |
|
|
| 15 |
Aliens (1986, R) |
|
|
| 16 |
Beetlejuice (1988, PG) |
|
|
| 17 |
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000, PG-13) |
|
|
| 18 |
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story (, Unrated) |
|
|
| 19 |
Fear and Loathing in Las Vegas (1998, R) |
|
|
| 20 |
Howl's Moving Castle (2005, PG) |
|
|
| 21 |
Léon (The Professional) (1994, R) |
|
|
| 22 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1998, R) |
|
|
| 23 |
Monty Python and the Holy Grail (1975, PG) |
|
|
| 24 |
Monty Python's Life of Brian (1979, R) |
|
|
| 25 |
Scarface (1983, R) |
|
|
| 26 |
Scary Movie 4 (2006, PG-13) |
|
|
| 27 |
Silent Hill (2006, R) |
|
|
| 28 |
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (2006, R) |
|
|
| 29 |
The Terminator (1984, R) |
|
|
| 30 |
Training Day (2001, R) |
|
|
| 31 |
Baise-Moi (2000, Unrated) |
|
|
| 32 |
Bubba Ho-Tep (2003, R) |
|
|
| 33 |
The Evil Dead (1982, NC-17) |
|
|
| 34 |
Evil Dead 2 (1987, R) |
|
|
| 35 |
Army of Darkness (1993, R) |
|
|
| 36 |
Chopper (2000, R) |
|
|
| 37 |
Harold and Maude (1971, PG) |
|
|
| 38 |
Severance (2006, R) |
|
|
| 39 |
Class of Nuke 'Em High (1986, R) |
|
|
| 40 |
The Toxic Avenger (1985, R) |
|
|
| 41 |
Shilje sanghwang (Real Fiction) (2000, Unrated) |
|
|
| 42 |
City Of The Living Dead (The Gates of Hell) (1980, R) |
|
|
| 43 |
House of 1000 Corpses (2003, R) |
|
|
| 44 |
House Party 3 (1994, R) |
|
|
| 45 |
Rabid (1977, R) |
|
|
| 46 |
Shivers (1975, R) |
|
|
| 47 |
Formula 51 (The 51st State) (2002, R) |
|
|
| 48 |
Street Trash (1987, Unrated) |
|
|
| 49 |
Visitor Q (Bizita Q) (2001, R) |
|
|
| 50 |
The Happiness of the Katakuris (2001, R) |
|
|
| 51 |
High Plains Drifter (1973, R)
Eastwoods best western, in the first few minutes he's killed, fucked and had a brew. Is he a avenging agent of cosmic justice? a reincarnation? a demon? or just a guy taking the piss out of a townload of useless cowards? doesnt really matter. Contains the classic lines: "What did you say your name was again?" - "I didnt". The film that made me realise not all westerns are shit. |
|
|
| 52 |
Dead Meat (2004, R) |
|


