My Favorite Movies
| stevenssean's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
White Dog (1982, Unrated) |
|
|
| 2 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
|
| 3 |
The Designated Mourner (1997, R) |
|
|
| 4 |
Baby Doll (1956, R) |
|
|
| 5 |
Hopscotch (1980, R) |
|
|
| 6 |
There Will Be Blood (2007, R) |
|
|
| 7 |
Secret Honor (1984, Unrated) |
|
|
| 8 |
The King of Comedy (1983, PG) |
|
|
| 9 |
My Dinner with Andre (1981, Unrated) |
|
|
| 10 |
The Third Man (1949, Unrated) |
|
|
| 11 |
Quick Change (1990, R) |
|
|
| 12 |
Once Upon a Time in America (1984, R) |
|
|
| 13 |
Duck Soup (1933, Unrated) |
|
|
| 14 |
They All Laughed (1981, PG) |
|
|
| 15 |
A Dirty Shame (2004, NC-17) |
|
|
| 16 |
Body of Evidence (1992, R) |
|
|
| 17 |
The Brown Bunny (2003, Unrated) |
|
|
| 18 |
Showgirls (1995, NC-17) |
|
|
| 19 |
I Heart Huckabees (2004, R) |
|
|
| 20 |
Sherlock Jr. (1924, Unrated) |
|
|
| 21 |
After Hours (1985, R) |
|
|
| 22 |
Dr. Caligari (1989, R) |
|
|
| 23 |
Seems Like Old Times (1980, PG) |
|
|
| 24 |
The Aristocrats (2005, Unrated) |
|
|
| 25 |
Ferris Bueller's Day Off (1986, PG) |
|
|
| 26 |
Shortbus (2006, Unrated) |
|
|
| 27 |
The Big Lebowski (1998, R) |
|
|
| 28 |
Art School Confidential (2006, R) |
|
|
| 29 |
Magnolia (1999, R) |
|
|
| 30 |
Little Otik (2001, Unrated) |
|
|
| 31 |
Storytelling (2001, R) |
|
|
| 32 |
Ghost World (2001, R) |
|
|
| 33 |
Amores Perros (2000, R) |
|
|
| 34 |
Anatomy of Hell (2004, Unrated) |
|
|
| 35 |
Brick (2006, R) |
|
|
| 36 |
Broken Flowers (2005, R) |
|
|
| 37 |
Crumb (1994, R) |
|
|
| 38 |
Dark City (1997, R) |
|
|
| 39 |
Descent (2005, PG-13) |
|
|
| 40 |
Dreamers (2000, Unrated) |
|
|
| 41 |
Happiness (1998, Unrated) |
|
|
| 42 |
How to Draw a Bunny (2004, Unrated) |
|
|
| 43 |
Land of the Dead (2005, R) |
|
|
| 44 |
Little Children (2006, R) |
|
|
| 45 |
Marie Antoinette (2006, PG-13) |
|
|
| 46 |
Match Point (2005, R) |
|
|
| 47 |
Miami Vice (2006, R) |
|
|
| 48 |
Mutant Aliens (2001, R) |
|
|
| 49 |
Laberinto del fauno, El, (Pan's Labyrinth) (2006, R) |
|
|
| 50 |
The Fatal Glass of Beer (1933, Unrated) |
|
|
| 51 |
Run Lola Run (Lola rennt) (1998, R) |
|
|
| 52 |
Scoop (2006, PG-13) |
|
|
| 53 |
Secretary (2002, R) |
|
|
| 54 |
Shaun of the Dead (2004, R) |
|
|
| 55 |
Hable con Ella (Talk to Her) (2002, R) |


