Share this List

Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies

  Stevepeake1's Rating My Rating
1
The Illusionist (2006,  PG-13)
Click to Rate
2
Rent (2005,  PG-13)
Rent 5.0 Stars
truely amazing
Click to Rate
3
Amazing Grace (2007,  PG)
Amazing Grace 5.0 Stars
factual
Click to Rate
4
In America (2002,  PG-13)
Click to Rate
5
Lord of War (2005,  R)
Lord of War 4.0 Stars
good
Click to Rate
6
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
7
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
8
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
Click to Rate
9
Raise Your Voice (2004,  PG)
Raise Your Voice 4.5 Stars
its good
Click to Rate
10
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Click to Rate
11
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Click to Rate
12
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Click to Rate
13
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Click to Rate
14
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Click to Rate
15
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Moulin Rouge! 4.5 Stars
musical excellance
Click to Rate
16
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
The Phantom of the Opera 5.0 Stars
grear proformances
Click to Rate
17
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
18
Hannibal Rising (2007,  R)
Click to Rate
19
Vampire in Brooklyn (1995,  R)
Vampire in Brooklyn 3.5 Stars
weird yet good wat else would u expect in a film
Click to Rate
20
Interview with the Vampire (1994,  R)
Click to Rate
21
Beverly Hills Cop (1984,  R)
Click to Rate
22
Beverly Hills Cop II (1987,  R)
Click to Rate
23
Beverly Hills Cop III (1994,  R)
Click to Rate
24
30 Days of Night (2007,  R)
30 Days of Night 5.0 Stars
its a really great film
Click to Rate
25
Shall We Dance (2004,  PG-13)
Click to Rate
26
Take the Lead (2006,  PG-13)
Take the Lead 5.0 Stars
inspireing
Click to Rate
27
Quantum of Solace (2008) (2008,  Unrated)
Click to Rate
28
Charlie Wilson's War (2007,  R)
Charlie Wilson's War 5.0 Stars
best film eva
Click to Rate
29
Where in the World Is Osama Bin Laden? (2008,  PG-13)
Click to Rate
30
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay (2008,  R)
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay 5.0 Stars
awesome movie sooo funny

i hope there is a third 1
Click to Rate
31
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 5.0 Stars
5 stars just because it indiana jones

excellent film and great special effects. completely diffrent from all the others. the ending was amazing even if it was a bit weird.

but i hope fir more films
Click to Rate
32
Sin City 2 (2008,  Unrated)
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments