My Favorite Movies


  steviesuperhost's Rating My Rating
1
The Magnificent Seven (1960,  Unrated)
The Magnificent Seven 5.0 Stars
All Time Western Classic...TOP three of all time! The music WILL LIFT YOU OUT OF YOUR CHAIR!!
Click to Rate
2
The Great Escape (1963,  Unrated)
The Great Escape 5.0 Stars
War adventure TOP TEN ALL TIME!
Click to Rate
3
The Sting (1973,  PG)
The Sting 5.0 Stars
Great entertainment and music!
Click to Rate
4
The Devil's Brigade (1968,  Unrated)
The Devil's Brigade 5.0 Stars
TRUE STORY and CANADIANS KICK BUTT!
Click to Rate
5
Ronin (1998,  R)
Ronin 4.5 Stars
Greatest car chase of all time!
Click to Rate
6
Bullitt (1968,  PG)
Bullitt 3.5 Stars
Steve is the ultimate man in this movie!!!
Click to Rate
7
Eraser (1996,  R)
Eraser 4.5 Stars
Arnold is real macho here!!!!
Click to Rate
8
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
Butch Cassidy and the Sundance Kid 4.5 Stars
The ultimate bank robbers with comedy and pinache!!!
Click to Rate
9
Three Days of the Condor (1975,  R)
Three Days of the Condor 2.5 Stars
All Time CIA classic story!!!!
Click to Rate
10
Road House (1989,  R)
Road House 2.5 Stars
Patrick can secure my Bar anytime!
Click to Rate
11
From Here to Eternity (1953,  Unrated)
From Here to Eternity 4.5 Stars
War classic.. Number One All Time and right there with The Longest Day!
Click to Rate
12
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
Breakfast at Tiffany's 3.5 Stars
Boy meets girl all time classic!!!
Click to Rate
13
The Longest Day (1962,  G)
The Longest Day 5.0 Stars
God Bless All Our Boys! TOP NOTCH AS D-DAY CLASSIC!!
Click to Rate
14
The Cincinnati Kid (1965,  Unrated)
The Cincinnati Kid 3.5 Stars
So you want to be a POKER Big Shot!!!! Loaded with great cast of actors!
Click to Rate
15
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 3.5 Stars
Classic Adventure All Time!
Click to Rate
16
The Good, the Bad and the Ugly (1967,  R)
The Good, the Bad and the Ugly 5.0 Stars
Truly great western of all time! Third best all time best
Click to Rate
17
Network (1976,  R)
Network 5.0 Stars
Television cut throat networks are true today!! Superb cast!!
Click to Rate
18
The Natural (1984,  PG)
The Natural 5.0 Stars
Perhaps best sports movie ever told! Certainly the top five all time!
Click to Rate
19
Diamonds Are Forever (1971,  PG)
Diamonds Are Forever 2.5 Stars
Jimmy Bond visits Las Vegas and kicks butt at Craps!
Click to Rate
20
Moonraker (2006,  PG)
Moonraker 3.5 Stars
Moore at his best and arguably the best BOND THEME SONG!
Click to Rate
21
Casino Royale (2006,  PG-13)
Casino Royale 5.0 Stars
Newest Jimmy Bond falls in love with his new woman and then the poker tables! GREAT FLICK & best Bond Yet!
Click to Rate
22
Mission Impossible (1996,  PG-13)
Mission Impossible 4.0 Stars
Great adventure and music theme is memorable!!!!
Click to Rate
23
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
Some Like It Hot 3.5 Stars
Top Five Funny Movies! Lemmon and Curtis are great!
Click to Rate
24
In the Heat of the Night (1967,  Unrated)
In the Heat of the Night 3.5 Stars
Great Acting by Sidney and Rod!!!
Click to Rate
25
The Untouchables (1987,  R)
The Untouchables 3.5 Stars
Kudos for Sean Connery and Kevin Costner!!!
Click to Rate
26
Dirty Rotten Scoundrels (1988,  PG)
Dirty Rotten Scoundrels 3.5 Stars
Top Five Funniest All Time!
Click to Rate
27
The Dirty Dozen (1967,  Unrated)
The Dirty Dozen 5.0 Stars
War Thriller and team effort!
Click to Rate
28
Planes, Trains and Automobiles (1987,  R)
Planes, Trains and Automobiles 3.5 Stars
Top Five Funniest All Time!
Click to Rate
29
The Longest Yard (1974,  R)
The Longest Yard 4.5 Stars
Exciting To The End!
Click to Rate
30
How the West Was Won (1962,  G)
How the West Was Won 5.0 Stars
Western Epic!
Click to Rate
31
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
One Flew over the Cuckoo's Nest 5.0 Stars
Jack at his BEST!
Click to Rate
32
Hard Times (1975,  PG)
Hard Times 3.0 Stars
My fav Bronson Movie!!!
Click to Rate
33
The Fastest Gun Alive (1956,  Unrated)
The Fastest Gun Alive 2.5 Stars
Great western duels with Glen Ford!
Click to Rate
34
American Graffiti (1973,  PG)
American Graffiti 5.0 Stars
THIS MOVIE WILL ALWAYS REMAIN CLOSE TO MY HEART. Remember when?
Click to Rate
35
Maverick (1994,  PG)
Maverick 3.5 Stars
The Poker Show Down!
Click to Rate
36
Goldfinger (1964,  PG)
Goldfinger 3.5 Stars
Jimmy Bond Lives Forever!
Click to Rate
37
You Only Live Twice (1967,  PG)
You Only Live Twice 3.5 Stars
In the 1960's I got hooked on Bond with this movie!!!!
Click to Rate
38
Same Time, Next Year (1978,  PG)
Same Time, Next Year 3.5 Stars
What happened to faithfulness and marriage?????
Click to Rate
39
Risky Business (1983,  R)
Risky Business 3.5 Stars
Reminds Me Of My Teenage Years...FUN AND GAMES!!
Click to Rate
40
Ocean's 11 (1960,  PG-13)
Ocean's 11 3.5 Stars
RAT PACK IS ON THE LOOSE!!!
Click to Rate
41
The Guns of Navarone (1961,  PG)
The Guns of Navarone 3.5 Stars
Top Ten War adventure!
Click to Rate
42
Bonnie and Clyde (1967,  R)
Bonnie and Clyde 4.5 Stars
Early history about bank robbers and crime!
Click to Rate
43
The Bridge on the River Kwai (1957,  PG)
The Bridge on the River Kwai 4.5 Stars
Classic war movie and in Top Ten!
Click to Rate
44
Jaws (1975,  PG)
Click to Rate
45
The Thomas Crown Affair (1968,  R)
The Thomas Crown Affair 3.5 Stars
McQueen at his best!
Click to Rate
46
Coogan's Bluff (1968,  R)
Coogan's Bluff 3.5 Stars
The early beginnings of Dirty Harry!
Click to Rate
47
The Firm (1993,  R)
The Firm 3.5 Stars
All lawyers are really not bad afterall!
Click to Rate
48
Down and Out in Beverly Hills (1986,  R)
Down and Out in Beverly Hills 4.5 Stars
Very Funny Movie..Top Ten All Time for sure!
Click to Rate