My Favorite Movies


  stevildead's Rating My Rating
1
The Return of the Living Dead (1985,  R)
The Return of the Living Dead
the greatest movie ever made
2
The Evil Dead (1981,  NC-17)
3
Fright Night (1985,  R)
4
Friday the 13th Part 3 (1982,  R)
5
Repo Man (1984,  R)
6
Silver Bullet (1985,  R)
7
Last Days (2005,  R)
8
My Bloody Valentine (1981,  R)
9
Friday the 13th - The Final Chapter (1984,  R)
Friday the 13th - The Final Chapter
the computer says.... you're a dead fuck.
10
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
11
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives (1986,  R)
12
National Lampoon's European Vacation (1985,  PG-13)
13
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge (1985,  R)
14
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
15
Bill & Ted's Excellent Adventure (1989,  PG)
16
Commando (1985,  R)
17
The Terminator (1984,  R)
18
Firestarter (1984,  R)
19
An American Werewolf in London (1981,  R)
20
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
21
Stephen King's Cat's Eye (1985,  PG-13)
22
Prom Night (1980,  R)
23
Prophecy (1979,  PG)
24
The Burning (1981,  Unrated)
25
Beowulf (2007,  PG-13)
26
The Proposition (2005,  R)
27
Maximum Overdrive (1986,  R)
28
The Ten (2007,  R)
29
Dead Man (1995,  R)
30
Transylvania 6-5000 (1985,  PG)
31
Star Wars: Clone Wars - Volume 1 (,  G)
32
Star Wars: Clone Wars - Volume 2 (,  G)
33
The Fog (1979,  R)
34
Spaceballs (1987,  PG)
Spaceballs
air...

Air....

AIR!!!!!!!!
35
Fright Night Part 2 (1989,  R)
36
Sleepaway Camp (1983,  R)
37
Friday the 13th, Part V - A New Beginning (1985,  R)
38
The King of Kong: A Fistful of Quarters (2007,  PG-13)
39
The 'Burbs (1989,  PG)
The 'Burbs
i want to kill everyone, satan is good, satan is our pal
40
From Beyond (1986,  R)
41
Troll 2 (1990,  PG-13)
42
Prince of Darkness (1987,  R)
Prince of Darkness
liquid satan in the basement = trouble.
43
Blade Runner (1982,  R)
44
Phantasm (1979,  R)
45
Chopping Mall (Killbots) (1986,  R)
46
TRON (1982,  PG)
47
The Texas Chainsaw Massacre 2 (1986,  R)
48
American Movie (1999,  R)
49
High Anxiety (1977,  PG)
High Anxiety
what a dramatic airport!
50
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
51
Silent Night, Deadly Night - Pt. 2 (1987,  R)
52
Ken Park (2002,  Unrated)
53
The Driller Killer (1979,  Unrated)
54
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
bad dates....
55
Street Trash (1986,  Unrated)
56
Real Genius (1985,  PG)
57
The Funhouse (Carnival of Terror) (1981,  R)
58
Halloween II (1981,  R)
59
Just Before Dawn (1981,  R)
60
Wet Hot American Summer (2001,  R)
61
Videodrome (1983,  R)
62
Hellbound: Hellraiser 2 (1988,  R)
63
Black Christmas (1974,  R)
64
Day of the Dead (1985,  Unrated)
65
Howling II - Your Sister Is a Werewolf (1985,  R)
66
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
Ghost Busters (Ghostbusters)
yes, have some.
67
Friday the 13th (1980,  R)
68
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
69
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
Big Trouble in Little China
.
70
300 (2007,  R)
300
i saw this at the theaters five times. i've never gone to see a movie that many times before.
71
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma) (1979,  NC-17)
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma)
genius.
72
Heavy Metal (1981,  R)
Heavy Metal
STERRRNNNN!!!!
73
The Howling (1981,  R)
74
Pet Sematary (1989,  R)
Pet Sematary
i don't wanna be buried
in a pet sematary
75
I Spit on Your Grave (Day of the Woman) (1978,  R)
76
Young Frankenstein (1974,  PG)
Young Frankenstein
seda-give?!
77
History of the World -- Part I (1981,  R)
78
Final Terror (1985,  R)
79
Re-Animator (1985,  R)
80
Cheerleader Camp (1988,  R)
81
Antropophagus (The Zombie's Rage)(The Grim Reaper)(Anthropophagous: The Beast) (1980,  R)
82
Brain Damage (1995,  R)
83
The Thing (1982,  R)
84
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
85
The Shining (1980,  R)
86
Assault on Precinct 13 (1976,  R)
87
In the Mouth of Madness (1995,  R)
88
Glengarry Glen Ross (1992,  R)
89
The Silence of the Lambs (1991,  R)
The Silence of the Lambs
goodbye horses.

i'm flying over you.
90
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
look what your brother did to the door!
91
The Wicker Man (1973,  R)
92
Conan the Barbarian (1982,  R)
93
Hellraiser (1987,  R)
Hellraiser
what is your pleasure, sir?
94
Piranha (1978,  R)
Piranha
i have a soft spot for 70s movies with bearded, flannel-wearing heroes.
95
Halloween (1978,  R)
96
Halloween III - Season of the Witch (1982,  R)
97
The Hills Have Eyes (1977,  R)
98
Pee-wee's Big Adventure (1985,  PG)
99
The Lost Boys (1987,  R)
100
Clerks (1994,  R)
Clerks
smoke my big fat cock
101
Pulp Fiction (1994,  R)
102
Reservoir Dogs (1992,  R)
103
Back to the Future (1985,  PG)
104
The Great Outdoors (1988,  PG)
105
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
106
National Lampoon's Christmas Vacation (1989,  PG-13)
107
Blow Out (1981,  R)
108
The Wrong Guy (1997,  PG-13)
109
Kids in the Hall - Brain Candy (1996,  R)
110
Hostel (2006,  R)
Hostel
be careful... you could... spend all your money... in there.
111
Enter the Dragon (1973,  R)
112
Dreamcatcher (2003,  R)
113
Severance (2006,  R)
114
Bill & Ted's Bogus Journey (1991,  PG)
115
Die Hard (1988,  R)
116
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
117
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
118
Alien (1979,  R)
119
Nacho Libre (2006,  PG)
Nacho Libre
nachoooooooooooooooooo!
120
Slither (2006,  R)
121
Xtro (1983,  R)
Xtro
xtro is one of the weirdest movies ever made. you should watch it.
122
Taxi Driver (1976,  R)
123
Suspiria (1977,  R)
124
Gummo (1997,  R)
125
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
126
Best in Show (2000,  PG-13)
127
Waiting for Guffman (1996,  R)
128
Waiting (2005,  R)
Waiting
i don't hear any pee!!
129
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
130
Amityville II: The Possession (1982,  R)
131
Class of Nuke 'Em High (1986,  R)
132
The Toxic Avenger (1984,  R)
133
Enemy Mine (1985,  PG-13)
134
Class of 1984 (1982,  R)
135
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
136
Dawn of the Dead (1979,  R)
137
Basket Case (1982,  R)
Basket Case
gross
138
Dirty Harry (1971,  R)
139
The Exorcist (1973,  R)
140
The Goonies (1985,  PG)
141
The Harder They Come (1973,  R)
142
The Last Starfighter (1984,  PG)
143
Swamp Thing (1982,  PG)
Swamp Thing
another poop diamond from wes craven.
144
Poltergeist (1982,  PG)
145
Creepshow (1982,  R)
Creepshow
you gotta hold your breath, harry. you gotta hold your breath...
146
Creepshow 2 (1987,  R)
147
Toolbox Murders (2004,  R)
148
Paradise Lost - The Child Murders at Robin Hood Hills (1996,  Unrated)
149
Starman (1984,  PG-13)
150
The Big Lebowski (1998,  R)
151
Blood Simple (1984,  R)
152
Buffalo 66 (1998,  R)
153
God Told Me To (1976,  R)
154
Summer School (1987,  PG-13)
155
Top Secret! (1984,  PG)
156
Weird Science (1985,  PG-13)
157
Planes, Trains and Automobiles (1987,  R)
158
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
if you haven't seen this you are an idiot
159
Seven (Se7en) (1995,  R)
160
Batman (1989,  PG-13)
161
Hype! (1996,  Unrated)
162
Eraserhead (1977,  Unrated)
163
The Prowler (1981,  R)
The Prowler
the black & white poster art for this movie is awesome.
164
Il Mondo di Yor (Yor, the Hunter from the Future) (The World of Yor) (1982,  PG)
165
Murder Party (2007,  Unrated)
Murder Party
this was surprisingly fun. ridley scott love
166
THX 1138 (1971,  PG)
THX 1138
for LUH
167
Mystery Science Theater 3000: The Movie (1996,  PG-13)
Mystery Science Theater 3000: The Movie
<3

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments