My Favorite Movies

  1. KingElindiel
  2. Therese

Just a list of some of my favorite movies, although I like some betters then others.

  KingElindiel's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring 5.0 Stars
What do you say about something magnificent? I didn't enjoy the part where Gandalf was thrown about as I did the rest of the movie, it was too sad seeing him thus. The music throughout the movie was beautiful, timed perfectly and fitting every scene. This movie stays to the book, though there are many differences, there is no introductions of new characters (as in Ella Enchanted) and the cutting out of some characters (Tom Bombadil) is necessary, otherwise the film would probably be much lengthier, not that I would mind at all.
I will always be a fan of this incredible trilogy, and I will never grow tired of watching any of these three movies.
Click to Rate
2
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers 5.0 Stars
They're all good, can't say which is my favorite; yes, I'm totally obsessed. The death of Haldir was tragic; as I am overly, perhaps a bit too much, fond of elves, their lands, manners, grace, etc.... And Haldir turned out to be one of my favorite characters, played by the talented actor (Craig Parker) The Battle of Helme's deep; a battle that PJ (Peter Jackson) filmed so well, it sticks in my memories and I can fantasize without having to watch the scene, the part where the elves march in, Haldir hugs Aragorn, and all those poor dead elves. It's not every day a movie has the ability to make me cry, but this one did.
Click to Rate
3
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King 5.0 Stars
Magnificent finish. It was touching when Aragorn knelt before the four hobbits, he being king and all. The endings was incredibly sad, in my opinion, the elves sailing away, to leave their lands forever and enter into Valinor. A world without elves *shudders* 'It is time for men?' *shakes head* That part made me cry, I'm not sure why exactly, for they are not heading toward their death, but somewhere that should help them be at peace. But leaving forever is forever, and oftentimes there is no choice to come back, and that makes me sad, I suppose.
The costumes are a magnificence, the gowns, robes, enemy garb, everything as I would imagine and hope for it to be.
And as for them having to take back the shire, I think Peter Jackson was right not to include that part. They just finished the big war, and to have to go back and fight to reclaim peace yet again, well...perhaps you understand?
It was interesting to see Elrond finally smile, as he was always so serious and somber before.
Gollum, as usually, is hilarious, even in his dying moments.
Click to Rate
4
The Princess Bride (1987,  PG)
The Princess Bride 3.5 Stars
I remember watching this as a little girl and being infatuated with it. The charm wore off as I grew older; but every now and then I enjoy seeing it again.
The sword fight between Westley and Inigo has always stuck in my mind; and been a particular favorite scene in this film.
However, I don't agree with Inigo seeking revenge by killing the six fingered man, however he did, and I can't do anything to change it, except skip that scene, not a favorite of mine. It's not that I'm squeamish, after watching the Lord of the Rings and seeing 'things', but it just struck an annoyance cord in me.
The battle of wits is another part I don't mind watching more than once. It's interesting and a bit satisfying to watch that short little man die laughing
Click to Rate
5
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl 5.0 Stars
First one is the best, second is fine, third is a bit unhappy of an ending.
Click to Rate
6
The Scarlet Pimpernel (1982,  Unrated)
The Scarlet Pimpernel 5.0 Stars
I've always enjoyed watching this version of the Scarlet Pimpernel; and the book is incredible as well; for other fans who haven't read it; you should.
Click to Rate
7
Ella Enchanted (2004,  PG)
Ella Enchanted 4.5 Stars
Pretty good movie, but the book is so much better. Overall though, it was decent enough, but not what I was hoping. Hugh Dancy made a good prince, though.
Click to Rate
8
Peter Pan (2003,  PG)
Peter Pan 5.0 Stars
The flying was realistic so that was nice. Good movie. Not sure if it followed the book, but I don't care on this one.
Click to Rate
9
Iron Will (1994,  PG)
Iron Will 5.0 Stars
Good movie, good boy, good dogs, good story, hee hee. About a boy named Will (love that name) who wants to save the farm and go to college. In order to do that he wants to run a dog race, and he's never raced before. Only one winner, ten thousand dollars, and a hot competition, who will win?
Click to Rate
10
Ice Princess (2005,  G)
Ice Princess 5.0 Stars
If you like ice skating, this is a good movie to watch.
Click to Rate
11
The Incredibles (2004,  PG)
The Incredibles 5.0 Stars
Very funny movie. A must watch.
Click to Rate
12
Rigoletto (2003,  Unrated)
Rigoletto 5.0 Stars
I think this is a touching movie. I've watched it twice or thrice and enjoyed it all the time. A sort of Beauty and the Beast.
Click to Rate
13
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 5.0 Stars
Better then I expected, since movies generally don't follow books. C.S. Lewis was a great author! Look forward to Prince Caspian and Voyage of the Dawn Treader, and I hope they are as good as the books.
Click to Rate
14
The Adventures of Robin Hood (1938,  PG)
The Adventures of Robin Hood 4.5 Stars
My favorite Robin Hood, except I would have chosen Patric Knowles as Robin Hood, and no hair on the chin!
Click to Rate
15
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG)
Ever After - A Cinderella Story 5.0 Stars
I liked it. I don't like how the prince looks though...too old. Liked Hugh Dancy as a prince better.
Click to Rate
16
The Mark of Zorro (1940,  Unrated)
The Mark of Zorro 5.0 Stars
In color its even better.
Click to Rate
17
Walking Across Egypt (1999,  PG-13)
Walking Across Egypt 5.0 Stars
It's a wonderful family film. Why it's rated PG-13 beats me???
Click to Rate
18
Wild Hearts Can't Be Broken (1991,  Unrated)
Wild Hearts Can't Be Broken 5.0 Stars
I loved this movie. I don't think I'd have the courage to do what she did. This is a true story.
Click to Rate
19
Dudley Do-Right (1999,  PG)
Dudley Do-Right 4.0 Stars
Kind of silly but I loved it
Click to Rate
20
Hidalgo (2004,  PG-13)
Hidalgo 5.0 Stars
Interesting movie. Viggo Mortensen's performance is top notch.
Click to Rate
21
Tuck Everlasting (2002,  PG)
Tuck Everlasting 5.0 Stars
Sad, but I liked it, although I wouldn't want to live forever.
Click to Rate
22
Pride and Prejudice (2005,  PG)
Pride and Prejudice 5.0 Stars
Good movie. I think Colin Firth was the better Darcy and Keira Knightley the best Elizabeth.
Click to Rate
23
Hoot (2006,  PG)
Hoot 5.0 Stars
The good guys always win
Click to Rate
24
Eight Below (2006,  PG)
Eight Below 5.0 Stars
Dogs can very well be your best friends
Click to Rate
25
A Boyfriend for Christmas (2004,  Unrated)
A Boyfriend for Christmas 5.0 Stars
Funny
Click to Rate
26
Flipper (1996,  PG)
Flipper 5.0 Stars
Very glad I got it for my birthday
Click to Rate
27
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
The Phantom of the Opera 5.0 Stars
Fairly good
Click to Rate
28
Captain Blood (1935,  Unrated)
Captain Blood 4.5 Stars
A good story. Errol Flynn was his best in here.
Click to Rate
29
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 5.0 Stars
The first was best, but this was still alright.
Click to Rate
30
Superman (1978,  PG)
Superman 5.0 Stars
Good
Click to Rate
31
Superman II (1981,  PG)
Superman II 5.0 Stars
My favorite superman movie.
Click to Rate
32
Babes in Toyland (March of the Wooden Soldiers) (1934,  Unrated)
Babes in Toyland (March of the Wooden Soldiers) 5.0 Stars
Comical
Click to Rate
33
In This House of Brede (1975,  Unrated)
In This House of Brede 5.0 Stars
Interesting
Click to Rate
34
A Connecticut Yankee in King Arthur's Court (1949) (1949,  Unrated)
A Connecticut Yankee in King Arthur's Court (1949) 5.0 Stars
Good movie
Click to Rate
35
The Prince and the Pauper (1937,  Unrated)
The Prince and the Pauper 5.0 Stars
Not as good as some, loved the parts with Miles Hendon in them.
Click to Rate
36
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 5.0 Stars
It was good and the costumes were so lovely, Padme's were. Some things I would have done differently but I enjoyed watching certain scenes that made it all worth it. The special effects were extraordinary.
Click to Rate
37
The Scarlet and the Black (The Vatican Pimpernel) (1983,  Unrated)
The Scarlet and the Black (The Vatican Pimpernel) 5.0 Stars
Based on the true story of a priest, Fr. Hugh O'Flaherty. VERY good. What a brave man! A real life Scarlet Pimpernel.
Click to Rate
38
Dodge City (1939,  Unrated)
Dodge City 4.5 Stars
Good, although not my favorite
Click to Rate
39
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 5.0 Stars
It was good. My favorite parts were the meadow scene, arena scene, lake area scene, and Obi-Wan and Anakin vs. Dooku.
Click to Rate
40
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 4.0 Stars
It was um...interesting? I really liked the duel between Darth Maul and Obi-Wan Kenobi.
Click to Rate
41
The Inheritance (1997,  Unrated)
The Inheritance 5.0 Stars
A good family film and highly interesting...for me at least.
Click to Rate
42
Eragon (2006,  PG)
Eragon 3.5 Stars
Not near as good as a book, but in itself it is worthwhile watching.
Click to Rate
43
Love's Enduring Promise (2004,  Unrated)
Click to Rate
44
Sense and Sensibility (1995,  PG)
Click to Rate
45
North & South (2004,  Unrated)
North & South 5.0 Stars
It was a good movie, but be prepared to sit for four hours watching it.
Click to Rate
46
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope 5.0 Stars
Not my favorite in the trilogy, but it's not my least favorite, as you get introduced to all the characters.
Click to Rate
47
The Black Swan (1942,  Unrated)
The Black Swan 5.0 Stars
Very good movie. In the very beginning you can see wrinkles on the sunset scenery, which is rather funny, but I don't really mind. Also thought it was funny when he was carrying