My Favorite Movies


  sthebestm's Rating My Rating
1
Cars (2006,  G)
Cars
cute and fun !
2
Ice Age (2002,  PG)
Ice Age
cute and fun!
3
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
Ice Age 2: The Meltdown
cute and fun !
4
The Pianist (2002,  R)
The Pianist
love the way adrein plays.
5
Garfield - The Movie (2004,  PG)
Garfield - The Movie
i want to bite him ! ;)
6
Pride and Prejudice (2005,  PG)
Pride and Prejudice
good playing of Keira
7
Pride and Prejudice (,  Unrated)
Pride and Prejudice
never tierd of watching it !
8
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
9
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
10
Constantine (2005,  R)
11
Home Alone 2: Lost in New York (1992,  PG)
12
Shrek 2 (2004,  PG)
13
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
14
The Incredibles (2004,  PG)
15
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
the best sci-fi film. love it.
16
The Mask (1994,  PG-13)
17
Stuart Little (1999,  PG)
18
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
19
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
20
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
21
50 First Dates (2004,  PG-13)
22
Finding Nemo (2003,  G)
23
Titanic (1997,  PG-13)
24
Mary Poppins (1964,  G)
25
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
26
Scary Movie (2000,  R)
27
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
28
Austin Powers in Goldmember (2002,  PG-13)
29
City of Angels (1998,  PG-13)
30
School of Rock (2003,  PG-13)
31
Gladiator (2000,  R)
32
Pretty Woman (1990,  R)
33
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
34
Face/Off (1997,  R)
Face/Off
love it ! never get tired of watching it again and again !
35
Mr. Bean's Holiday (2007,  G)
Mr. Bean's Holiday
funny.but not like his last.
36
Barnyard (2006,  PG)
Barnyard
really cooooool. love Freddy ! :D
37
Ghost Rider (2007,  PG-13)
38
The Godfather (1972,  R)
39
The Godfather, Part II (1974,  R)
40
The Godfather, Part III (1990,  R)
41
Mainline (Khoon bazi) (2006,  Unrated)
42
Unfaithful (2002,  R)
Unfaithful
one of the best movies of Rechard Gere.
very romantic.
and wonderfully script.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments