My Favorite Movies
| StoneMonkeyFilms1623's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Sin City (2005, R) |
|
| 2 |
Darkman (1990, R) |
|
| 3 |
Moulin Rouge (1952, Unrated) |
|
| 4 |
Shaun of the Dead (2004, R) |
|
| 5 |
Hot Fuzz (2007, R) |
|
| 6 |
The Exorcist (1973, R) |
|
| 7 |
Step Into Liquid (2003, PG) |
|
| 8 |
House of 1000 Corpses (2003, R) |
|
| 9 |
Arion (1986, Unrated) |
|
| 10 |
Daredevil (2003, PG-13) |
|
| 11 |
Hellboy (2004, PG-13) |
|
| 12 |
The Crow (1994, R) |
|
| 13 |
Dark City (1998, R) |
|
| 14 |
Joe Dirt (2001, PG-13) |
|
| 15 |
TRON (1982, PG) |
|
| 16 |
Labyrinth (1986, PG) |
|
| 17 |
Cronos (1994, R) |
|
| 18 |
The Faculty (1998, R) |
|
| 19 |
Outlaw Star (, Unrated) |
|
| 20 |
Flash Gordon (1980, PG) |
|
| 21 |
Masters of the Universe (1987, PG) |
|
| 22 |
Bad Taste (1988, Unrated) |
|
| 23 |
Meet the Feebles (1989, R) |
|
| 24 |
Subway (1985, R) |
|
| 25 |
The Fifth Element (1997, PG-13) |
|
| 26 |
Dog Soldiers (2002, R) |
|
| 27 |
The Howling (, R) |
|
| 28 |
Yamakasi - Les samouraïs des temps modernes (2001, Unrated) |
|
| 29 |
Don Juan DeMarco (1994, PG-13) |
|
| 30 |
Freaked (1993, PG-13) |
|
| 31 |
Bram Stoker's Dracula (1992, R) |
|
| 32 |
Mary Shelley's Frankenstein (1994, R) |
|
| 33 |
Night of the Creeps (1986, R) |
|
| 34 |
Shaolin Soccer (2001, PG-13) |
|
| 35 |
Critters (1986, PG-13) |
|
| 36 |
Signs (2002, PG-13) |
|
| 37 |
The Prophecy (1995, R) |
|
| 38 |
Unbreakable (2000, PG-13) |
|
| 39 |
Lady in the Water (2006, PG-13) |
|
| 40 |
Untamed Heart (1993, PG-13) |
|
| 41 |
Pump up the Volume (1990, R) |
|
| 42 |
Over the Hedge (2006, PG) |
|
| 43 |
Surf's Up (2007, PG) |
|
| 44 |
Madagascar (2005, PG) |











































