My Favorite Movies
| Stormy130805726's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
300 (2007, R) |
|
|
| 2 |
The Covenant (2006, PG-13) |
|
|
| 3 |
The Insatiable (2006, Unrated) |
|
|
| 4 |
Ghost Rider (2007, PG-13) |
|
|
| 5 |
Atonement (2007, R) |
|
|
| 6 |
Juno (2007, PG-13) |
|
|
| 7 |
Knocked Up (2007, R) |
|
|
| 8 |
The Simpsons Movie (2007, PG-13) |
|
|
| 9 |
Firestarter (1984, R) |
|
|
| 10 |
Click (2006, PG-13) |
|
|
| 11 |
Firestarter 2: Rekindled (2002, PG) |
|
|
| 12 |
A Nightmare on Elm Street (1984, R) |
|
|
| 13 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
|
| 14 |
Blade (1998, R) |
|
|
| 15 |
Blade - Trinity (2004, R) |
|
|
| 16 |
Blade II (Blade 2) (2002, R) |
|
|
| 17 |
Clerks (1994, R) |
|
|
| 18 |
Clerks II (2006, R) |
|
|
| 19 |
Howl's Moving Castle (2005, PG) |
|
|
| 20 |
Interview with the Vampire (1994, R) |
|
|
| 21 |
Jay and Silent Bob Strike Back (2001, R) |
|
|
| 22 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
|
| 23 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
|
| 24 |
Memoirs of a Geisha (2005, PG-13) |
|
|
| 25 |
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1997, PG-13) |
|
|
| 26 |
Queen of the Damned (2002, R) |
|
|
| 27 |
Resident Evil (2002, R) |
|
|
| 28 |
Resident Evil - Apocalypse (2004, R) |
|
|
| 29 |
Sin City (2005, R) |
|
|
| 30 |
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001, PG) |
|
|
| 31 |
The Butterfly Effect (2004, R) |
|
|
| 32 |
The Devil Wears Prada (2006, PG-13) |
|
|
| 33 |
The Fifth Element (1997, PG-13) |
|
|
| 34 |
The Last Samurai (2003) (2003, R) |
|
|
| 35 |
The Matrix (1999, R) |
|
|
| 36 |
The Matrix Reloaded (2003, R) |
|
|
| 37 |
The Matrix Revolutions (2003, R) |
|
|
| 38 |
The Phantom of the Opera (2004, PG-13) |
|
|
| 39 |
Transformers (2007, PG-13) |
|
|
| 40 |
Underworld (2003, R) |
|
|
| 41 |
Underworld: Evolution (2006, R) |
|
|
| 42 |
Vanilla Sky (2001, R) |
|
|
| 43 |
Without A Paddle (2004, PG-13) |
|
|
| 44 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
|
| 45 |
X-Men: The Last Stand (2006, PG-13) |
|
|
| 46 |
X2 (2003, PG-13) |
|
|
| 47 |
Superman Returns (2006, PG-13) |
|



