My Favorite Movies


  1. stpdvl18
  2. Stephanie

Give list a short description

  stpdvl18's Rating My Rating
1
A Walk to Remember (2002,  PG)
A Walk to Remember 5.0 Stars
My favorite movie of ALL time!
Click to Rate
2
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You 5.0 Stars
i could watch this over and over and would not get sick of it!
Click to Rate
3
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 5.0 Stars
AWESOME!!!!! Better than the second one but just as good maybe even better than the first one! i saw it opening night @ 10 pm!!! so worth it!!! can't wait to buy it on video and watch it a thousand times!!! i love johnny depp & orlando bloom!!
Click to Rate
4
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl 5.0 Stars
i could watch this movie a hundred times and still not get sick of it!
Click to Rate
5
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 5.0 Stars
doesn't quite measure up to the first one but it's still really good.
Click to Rate
6
Underworld (2003,  R)
Underworld 4.5 Stars
great movie! i love it! kate beckinsale is so beautiful!
Click to Rate
7
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
Save the Last Dance 5.0 Stars
such a cute movie. i love julia stiles & sean patrick thomas in here. they make such a good couple!
Click to Rate
8
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 5.0 Stars
halarious from beginning to end!!
Click to Rate
9
Saw IV (2007,  R)
Saw IV 5.0 Stars
awesome! i couldnt wait to see this movie and it didn't let me down! i loved it! kinda hope they make another one!
Click to Rate
10
Saw (2004,  R)
Click to Rate
11
Saw III (2006,  R)
Click to Rate
12
Saw II (2005,  R)
Click to Rate
13
Knocked Up (2007,  R)
Knocked Up 4.0 Stars
super funny! great time!
Click to Rate
14
Baby Mama (2008,  PG-13)
Baby Mama 5.0 Stars
LOVE LOVE LOVE this movie! tina fey and amy poehler are a great pair. lots of laughs and craziness :)
Click to Rate
15
Juno (2007,  PG-13)
Juno 4.5 Stars
awesome! great movie. i cried at the end..
Click to Rate
16
Underworld: Evolution (2006,  R)
Underworld: Evolution 2.5 Stars
not as good as the original
Click to Rate
17
Step Up (2006,  PG-13)
Step Up 4.0 Stars
really good movie! channing tatum is hot and a pretty good actor!
Click to Rate
18
Step Up 2 the Streets (2008,  PG-13)
Step Up 2 the Streets 4.0 Stars
pretty much as good as the first one.. i really liked it! i also love the soundtrack
Click to Rate
19
The Covenant (2006,  PG-13)
The Covenant 4.0 Stars
i really enjoyed this movie but was a lil disappointed by the ending.
Click to Rate
20
Secret Window (2004,  PG-13)
Click to Rate
21
XXX (2002,  PG-13)
XXX 4.5 Stars
i love vin diesel!!!
Click to Rate
22
The Fast and the Furious (2003,  PG-13)
The Fast and the Furious 5.0 Stars
one of my all time favorites!
Click to Rate
23
300 (2007,  R)
300 5.0 Stars
AMAZING!!!! YOU HAVE TO SEE IT!!! IT WILL BE PLAYING OVER IN UR HEAD FOR DAYS! I CRIED AT THE END!
Click to Rate
24
Blade (1998,  R)
Click to Rate
25
Big Daddy (1999,  PG-13)
Big Daddy 5.0 Stars
HALARIOUS!!! my favorite Adam Sandler movie!
Click to Rate
26
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
Miss Congeniality 4.5 Stars
sandra bullock is totally halarious!!
Click to Rate
27
Fool's Gold (Fools Gold) (2008,  PG-13)
Fool's Gold (Fools Gold) 4.0 Stars
i love the chemisty between matthew & kate. they always make good movies together! this is a great story and was pretty funny!
Click to Rate
28
Shrek (2001,  PG)
Click to Rate
29
Ice Age (2002,  PG)
Click to Rate
30
Children of Men (2006,  R)
Children of Men 4.5 Stars
amazing! i cried at a few parts towards the end. i really was not expecting it to be this good. i thought it was a great story. clive owen did a great job!
Click to Rate
31
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 4.0 Stars
the cars and chase scenes are amazing! angelina is great in this movie!
Click to Rate
32
Van Helsing (2004,  PG-13)
Click to Rate
33
Silent Hill (2006,  R)
Silent Hill 4.5 Stars
i was pretty freaked out by all the mutant things in here and usually i'm not.
Click to Rate
34
Gothika (2003,  R)
Gothika 4.0 Stars
halle berry is great in this movie! i love how it has a twist to it.
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments